کفپوش بتنی – مزایا و معایب

شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، به مشخصات و کاربردهای این کفپوش پرکاربرد در کفسازی ساختمانها پرداخت و در این مقاله نیز شما را با مزایای کفپوش بتنی و معایب آن آشنا خواهد کرد.
سطوح بتنی مسطح به طور گسترده بعنوان مصالح کفپوش در زیرزمین ها، گاراژ ها، پاسیوها و فضاهای بهره برداری با ترافیک بالا برای سالهای بسیار در گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. اما در سالهای اخیر بتن به یک محصول قابل اعتماد برای کفپوش خانه های مدرن تبدیل شده است و از آن می توان به صورت پولیش شده (براق و صیقلی)، طرح دار و رنگی در هر فضایی از منزل استفاده کرد.

کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی برای فضای نشیمن

همانند تمام کفپوش ها، کفپوش بتنی مزایای بسیاری دارد که مجریان و فروشندگان این محصول سعی در گسترش فروش آن دارند. با این حال استفاده از بتن بعنوان کفپوش ایراداتی هم برای برخی فضاها در پی دارد و لازم است شما قبل از اجرا و نصب این کفپوش (به صورت لخت، بدون روکش و …) از آن آگاه باشید.

مزایای کفپوش بتنی

مردم معمولا بتن را بعنوان یک کف مناسب، تنها برای مسیرهای سواره رو، گاراژها و پیاده رو ها مناسب می دانند. اما مزایای زیاد این کفپوش بعنوان یک سورپرایز برای آنها بوده و کاربرد آنرا بسیار گسترده تر از گذشته نشان می دهد.
دوام: کفپوش بتنی بسیار سفت و بادوام است و در برابر فشار و نیروی ناشی از دستگاهها و تجهیزات سنگین همانند ماشین، کامیون، لیفتراک، جعبه های حمل بار و … مقاومت بسیار خوبی دارد. از این رو، کفپوش بتنی یک محصول محبوب برای کفهای سنگین تجاری- صنعتی همانند گاراژها و انبارهای فروشگاهها می باشد.
دوام بدین معنی هم می باشد که این محصول در برابر آسیب پذیری و ضربه مقاوم است. کفشهای پاشنه بلند، پایه های مبلمان و تجهیزات منازل، ناخن و پنجه های تیز حیوانات اهلی نمی تواند روی سطح خط و خش ایجاد کند. همچنین نگرانی در اثر ضربه افتادن اجسام روی این کفپوش وجود ندارد.
نگهداری آسان: حفاظت از کف بتنی و ظاهر آن کمترین نگهداری را بهمراه دارد. روی سطح آن با توجه به حجم ترافیک معمولا هر ۹-۳ ماه باید سیلر و یا واکس اجرا شود تا از لایه رویه کفپوش بتنی محافظت کند. به عبارت دیگر، به آسانی از یک تمیزکننده خنثی برای پاک کردن کف و از یک پد تمیز کننده برای پاکر کردن لکهای روی سطح به صورت دوره ای استفاده شود.
تنوع و سازگاری: از آنجا که بتن یک سطح هموار و صاف دارد و خالی از خخل و فرج، پستی و بلندی و ایرادات ظاهری است، شما این امکان را دارید که به هر دلیل در آینده روی آن یک کفپوش دیگر اجرا کنید و نیاز به جمع آوری بتن موجود نیست. کفپوش بتنی آزادی بسیاری در طراحی ایجاد می کند.
طول عمر بالا: یک کفپوش بتنی خوب اجرا شده طول عمر بسیار بالا و نامعینی دارد! حتی برای کفهای تجاری با ترافیک سنگین، یک کفپوش بتنی چندین دهه کارآیی خواهد داشت! این مهم شما را از تعویض دوره ای کفپوش (هرچندسال یکبار) بی نیاز کرده و در هزینه صرفه جویی می شود.

کفپوش بتنی شیدارک
راهروی اجرا شده با کفپوش بتنی

طراحی گسترده: مردم معمولا از کفپوش بتنی، یک سطح خاکستری زشت و ضمخت با ناهمواری روی سطح و بافت زیر در ذهن خود تصور می کنند. اما با پیشرفت در اختلاط و طراحی، امکان طراحی و استفاده از تنوع بی پایان در رنگبندی و بافت رویه کفپوش بتنی برای سازندگان ایجاد شده است. در برخی موارد طرح رنگ کفپوش بتنی قبل از بتن ریزی در داخل بتن و در برخی موارد هنگام بتن ریزی به آن اضافه می شود و با یک لایه لاتکس، سطح آب بند هم خواهد شد.

مطالعه مقاله بیشتر
آماده سازی سطح بتن برای بتن رنگی

معایب کفپوش بتنی

علیرغم تمام مزایایی که در بالا به آنها اشاره شد، کفپوش بتنی مناسب برای هر فضایی نیست.
سختی: مقاومت و دوام کفپوش بتنی از یک سو مزیتی برای آن است، اما از سوی دیگرريال برای مردمی که روی سطح سخت آن می افتند می تواند آسیب جسمانی بهمراه داشته باشد. همچنین اشیاء ظریفی که روی آن می افتند با خطر ترک خوردن و شکسته شدن روبرو هستند. از این رو است که کفپوش بتنی برای هر فضایی (مخصوصا اتاق کودکان، افراد سالخورده و آشپزخانه ها) پیشنهاد نمی شود.

کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی برای آشپزخانه

عدم راحتی مطلوب: ایستادن بر روی کفپوش بتنی برای مدت طولانی به دلیل سفتی سطح، ناراحتی و عدم آسایش را برای مردم ایجاد می کند و پاها و کمر افراد در استفاده طولانی اذیت می شوند.
سردی: یکی از ایرادات کفپوش بتنی سردی و ضریب انتقال حرارت بالای آن است که آنرا به یک جسم سرد تبدیل کرده است. به گونه ای که در زمستان انگشتان لخت پای شما بر روی سطح، سردی بالایی را حس می کنند که آزاردهنده است (مگر آنکه از سیستم گرمایش کفی و یا موکت استفاده شود).
حساسیت به رطوبت: همانگونه که در بالا اشاره شد، اگر سطح بتنی شما خوب اجرا نشده و با سیلر درزبندی کامل نگردیده باشد، رطوبت به آسانی در آن نفوذ می کند، به خصوص زمانی که مستقیما روی خاک قرار داشته باشد و در خلل و فرج آن فرو رفته و باعث ایجاد نم و رطوبت فضای منزل شما می شود و برای فضای بیرونی هم احتمال یخ زدگی آب در زمستان و ایجاد و بزرگ شدن ترکهای کفپوش بتنی وجود دارد.
لغزندگی: هنگامیکه کفپوش بتنی پولیش، صیقلی و یا با یک لایه سیلر براق پوشانده می شود، سطح آن مخصوصا هنگامیک خیس است، بسیار لغزنده است. بتن کف حمام ها، آشپزخانه ها و ورودی های منازل نسبت به این موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.
نگرانی های زیست محیطی: ساخت بتن همواره نیازمند مواد اولیه و کارگاههای تولید بتن است و از اینرو انرژی و نیروی انسانی بالا مصرف کرده و دی اکسید کربن هم ایجاد می کند که این مهم در مقایسه با کفپوش های نوین که برچسب انرژی سبز رنگ دارند یک نکته منفی به حساب می آید.

کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی اجرا شده در پارکینگ

با توجه به آنچه در بالا به آن اشاره شد، کفپوش بتنی دارای مزایای بسیار و همچنین ایراداتی است و از اینرو برای هر فضایی نمی تواند کاربرد داشته باشد که هنگام طراحی باید به آنها توجه نمود.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با موزاییک بتنی، مشخصات فنی و کاربردها

آشنایی با موزاییک بتنی، مشخصات فنی و کاربردها بتن با داشتن خواص منحصر به فرد در صنعت ساختمان با کاربردهای مختلف به وفور استفاده می شود و یکی از محصولات [...]

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، کاربردهای این کفپوش را بیان کرد و در مقاله مزایا و معایب کفپوش بتنی نیز به [...]

کفپوش بتنی پولیش شده

کفپوش بتنی پولیش شده (براق) کفپوش بتنی پولیش شده Polished Concrete کفپوشی همه کاره است که به آسانی قابلیت طراحی و اجرا براساس نیاز مشتری را دارد. می توان از [...]

اندازه گیری رطوبت بتن – رطوبت سطح بتن

اندازه گیری رطوبت بتن – رطوبت سطح بتن دالها و کفهای بتنی می توانند سطح بستر مناسبی برای سرامیکها و دیگر کفپوشهای بتنی باشند و یا خود می توانند به [...]

بانک مقالات کفپوش بتنی و موزاییک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟