نگهداری کفپوش لاستیکی تمیز کردن کفپوش لاستیکی

کفپوشهای لاستیکی انتخابی مناسب و با دوام برای سالن های ورزشی چند منظوره، حتی منازل و یا فضاهای تجاری هستند. برای آنکه کفپوش لاستیکی ظاهر تمیز و زیبای اولیه خود را حفظ کند، تمیزکاری منظم آن امری واجب است. با تمیزکردن همیشگی، از بین بردن لک ها و مواد چسبیده به کف و داشتن برنامه و دستورالعمل نگهداری از کفپوش، می توانید کفپوش لاستیکی خود را برای سالها به صورت تمیز و با ظاهر شبیه روزهای اولیه داشته باشید. شیدارک در این مقاله مرحله به مرحله نحوه تمیزکردن و نگهداری کفپوش لاستیکی را در سه بخش و با تصاویر به شما نشان می دهد.

الف) تمیزکاری منظم کفپوش لاستیکی

۱- سطح کفپوش را به دقت جارو کنید. برای شروع، با جارو برقی مکنده خشک سطح کفپوش لاستیکی را به دقت جارو کرده و تمام کثیفی و گرد و خاک روی آنرا تمیز کنید. از یک گوشه اتاق شروع  و با حرکت منظم به سمت دیگر اتاق بروید تا جایی را از دست ندهید. گرد و خاک در دراز مدت می تواند باعث از بین رفتن رنگ و درخشانی کفپوش لاستیکی شود.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۲- مایع تمیز کننده را از مخلوط آب و مایع ظرفشویی درست کنید. به اندازه یک چهارم لیوان (۶۰ میلی لیتر) از مایع ظرفشویی را در یک سطل ریخته و آنرا با آب گرم پر کنید. حساسیت به خرج ندهید که از مایع ظرفشویی بیشتر استفاده کنید! چرا که ممکن است روی کفپوش لاستیکی شما یک لایه و اثر همیشگی بگذارد. مقدار گفته شده برای تمیز کردن کفپوش لاستیکی کافی است.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۳- کف را با مخلوط آماده شده آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. کفپوش لاستیکی را با مایع آماده شده تمیز کنید. از دورترین نقطه نسبت به درب اتاق شروع و تمیز کردن را به سمت درب اتاق ادامه دهید. با این روش شما می توانید اتاق را بدون آنکه روی سطح تمیز شده راه بروید، ترک کنید. برای شستشوی کف از جارو، پارچه تنظیف و … استفاده کنید.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۴- اجازه دهید کف شما خشک شود. نیازی به استفاده از حوله، پارچه و … برای خشک کردن کفپوش لاستیکی شسته شده نیست. به سادگی اجازه دهید براثر دمای اتاق، خودش خشک شود. اگر اتاق شما شرایط تهویه مناسبی ندارد، پنجره را باز کنید تا سطح شما سریعتر خشک شود.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۵- برای تمیز کاردن منظم از مواد شوینده قوی استفاده نکنید. برخی از حلالها و شوینده های اسیدی اگر به صورت دوره ای برای تمیز کردن کفپوش لاستیکی استفاده شوند سبب خوردگی و یا نرم و ضعیف شدن کف می شوند. با اینکه کفپوش لاستیکی در برابر آب و مایعات معمولی بسیار با دوام است، مواد شیمیایی قوی بعنوان ماده تمیز کننده همیشگی سبب خرابی و از بین بردن آن می شود. به برنامه تمیز کردن کفپوش با مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم طبق آنچه در بالا گفته شد بچسبید!
کفپوش لاستیکی شیدارک

۶– کفپوش لاستیکی که از نصب ان ۷۲ ساعت گذشته را نشوئید. کفپوش لاستیکی پس از نصب نرم و آسیب پذیر است. جالب است بدانید که نیاز به عمل آوری دارد! تا سفت تر، محکم تر و با دوام شود. کارخانه های تولید کننده کفپوش لاستیکی معمولا توصیه می کنند که کف لاستیکی را حداقل به مدت ۷۲ ساعت پس از نصب شستشو ندهید. این کار می تواند سبب آسیب دیدگی همیشگی کف شما شود.
کفپوش لاستیکی شیدارک

ب) پاک کردن مواد چسیبده به کف

۱- از راه حل مخلوط سرکه برای لکهای پایه آب استفاده کنید. برای لکهای ایجاد شده بر اثر مایعات آبی، همانند نوشیدنی ها و خیسی عرق انسان روی کف، از راه حل سرکه سفید برای تمیز کردن کف استفاده کنید. مخلوط ماده تمیز کننده را با اختلاط ۵۰% آب و ۵۰% از سرکه سفید آماده کنید. از یک حوله و یا پارچه تمیز برای تمیز کردن ناحیه لک شده استفاده کنید و به قدری پارچه را روی سطح لک شده بکشید تا حداکثر تمیزی ممکن را ایجاد کنید.
پس از اتمام کار، ناحیه پاک شده از لک را با مخلوط مایع ظرفشویی و آب گرم همانند آنچه در بالا گفته شد، شستسو داده و اجازه دهید تا کف خشک شود.
کفپوش لاستیکی شیدارک

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش وینیل ورزشی

۲- از تربانتین برای لکهای پایه روغن استفاده کنید. تربانتین به شدت سمی است و باید به دقت آنرا به کار برد. دستکش لاستیکی بپوشید، از تهویه مناسب فضا مطمئن باشید و کودکان و حیوانات خانگی را از فضای کار دور کنید. سه قاشق چایخوری از تربانتین را روی پارچه تمیز و خشک بریزید و با آن روی سطح لک شده را تمیزکنید.
پس از تمیز کردن لک روغنی، کف را با مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی همانند آنچه گفته شد بشوئید و اجازه دهید خشک شود.
تربانتین آخرین راه حل برای لک های پایه روغن سخت ایجاد شده روی کف لاستیکی است. استفاده زیادی از آن مضر بوده و خودش باعث لک شدن کف می شود.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۳- لکهای رنگی را با تینر رنگ پاک کنید. اگر مقداری رنگ روی کفپوش لاستیکی شما ریخته است، مقدار کمی از تینر رنگ را برای تمیز کردن کف استفاده کنید. از دستکش لاستیکی استفاده کرده و اتاق تهویه مناسبی داشته باشد. مقدار کمی از تینر را روی پارچه تمیز و خشک ریخته و با آن لکه رنگی ایجاد شده روی کفپوش لاستیکی را پاک کنید. پارچه را روی کف بکشید و در هر مرحله که پارچه کثیف شد از گوشه دیگر پارچه که تمیز است استفاده کنید. با این روش کم کم لکه های رنگ از کف جدا شده و محو می شوند.
پس از اتمام کار همانند آنچه در بالا بیان شد، کف را شسشته و خشک کنید.
کفپوش لاستیکی شیدارک

ج) نگهداری از کفپوش لاستیکی تمیز

۱- مواد ریخته شده روی کف را سریعا تمیز کنید. جمع شدن و ماند آب روی کفپوش لاستیکی به چسب لایه زیرین آن آسیب می زند. مراقب موادو آب ریخته شده روی کف باشید و به محض دیدن آنها روی کف، سریعا آنها را پاک کرده و کف را تمیز کنید. کفپوش لاستیکی خود را در شرایط خوب نگهداری کنید.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۲- یک برنامه منظم برای تمیز کردن کفپوش لاستیکی داشته باشید. کفپوش لاستیکی را یکروز در میان با جارو برقی تمیز کنید که اینکار کثیفی و ماندن خاک روی کف را به حداقل می رساند و کفپوش لاستیکی را براق نشان می دهد. گرد و غبار کمتر روی کفپوش لاستیکی، خط و خش کمتر کفپوش لاستیکی را نتیجه می دهد. کفپوش لاستیکی را هفته ای یکبار با مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی بشوئید.
با استفاده از یک تقویم و مارک کردن روزهای تمیز کاری، یک یادداشت و برنامه منظم برای خود داشته باشید.
کفپوش لاستیکی شیدارک

۳- از کفپوش لاستیکی برای دوره ۱۲-۶ ماهه اول، مراقبت ویژه داشته باشید. جالب است بدانید کفپوش لاستیکی در طول زمان محکم تر و سفت تر می شود و در واقع گذشت زمان آنها را در برابر تغییر رنگ، لک شدگی و … مقاوم تر می کند. برای افزایش طول عمر کفپوش لاستیکی، در دوره ۱۲-۶ ماهه اول از نصب کفپوش، برای تمیز نگه داشتن آن کوشا بوده و در رعایت برنامه گفته شده در بالا پشتکار داشته باشید.
کفپوش لاستیکی شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

انواع کفپوشهای لاستیکی

انواع کفپوشهای لاستیکی یکی از انواع کفپوش های ورزشی کفپوش لاستیکی است که در فضاهای ورزشی مختلف از آن استفاده می شود. شیدارک در این مقاله شما را با انواع [...]

کفپوش لاستیکی – مزایا و کاربردها

کفپوش لاستیکی – مزایا و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع کفپوش های ورزشی مطرح شد کفپوش لاستیکی یکی از انواع رایج کفپوش های ورزشی است که در فضاهای مختلف [...]

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی همانگونه که در مقاله کفپوش های لاستیکی آمده، لاستیک مزایای ذاتی زیادی دارد که آنرا به یک گزینه بسیار محبوب برای کف محیطهای [...]

انواع کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی کفپوشهای ورزشی نه فقط به دلیل انواع مختلف ورزشها ، بلکه به خاطر سطوح و دسته بندی های مختلف هر یک از رشته های ورزشی، بسیار متنوع [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟