موکت با الیاف پشم (Wool Carpet)

تولید موکت - شیدارک

الیاف طبیعی - شیدارکپشم طبیعی، قدیمی ترین الیاف استفاده شده در همه منسوجات از جمله موکت ( موکت پشمی ) است.پشم الیافی ذاتا انعطاف پذیر ، بسیار نرم و با دوام است که آلودگی ها را در خود نگه نداشته و به آسانی از گرد و خاک تمیز می شود.

موکتهای بافته شده از الیاف پشم، موکتهایی نرم، لوکس و دارای یک حس طبیعی عالی هستند.

شیدارک در این مقاله نگاهی اجمالی خواهد داشت به ویژگی های موکتهای تولید شده از الیاف پشم.

موکت پشمی- شیدارک۱- دوام و طول عمر موکت پشمی (Durability)

الیاف پشم به صورت طبیعی خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالایی دارد، گرچه این خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری از الیاف نایلون کمتر است، ولی بافت (texture) سطح موکت در موکت پشمی به خوبی حفظ شده و دوام بالایی دارد. الیاف پشم همچنین خاصیت برگشت پذیری بالایی نیز دارد.( به این معنی که الیاف پس از پا خوردن و خوابیده شدن، قابلیت برگشت به حالت اولیه را دارد)

مقاومت به سائیدگی نیز در الیاف پشم خوب است ولی از مقاومت به سائیدگی الیاف نایلون و تریکستا کمتر است. علاوه بر اینها،موکتهای بافته شده با الیاف پشم در جذب صدا نیز بسیار کارامد هستند.

نقطه ضعف موکتهای پشمی در بخش دوام و پایداری، احتمال آسیب دیدن توسط حشرات و جانوران موذی است. موکتهای پشمی نسبت به قارچها، کپکها و جانوران دارای نقاط ضعف هستند که البته توسط روشهایی می توان این نقاط ضعف را برطرف نمود.

۲- مقاومت به لکه پذیری و چرک شدن (Stain Resistance)

لکه پذیری موکت پشمی، از موکتهایی با الیاف مصنوعی بیشتر است (موکتهای پشمی مقاومت کمی نسبت به لکه پذیری دارند) و این مورد، به دلیل خاصیت جذب آب بالا در الیاف پشم، اتفاق می افتد. البته با توجه به همین خاصیت بالا بودن جذب آب، بسیاری از لکه ها را نیز می توان از بین برد و کاملا از سطح موکت پاک کرد.

بهترین زمان برای تمیز کردن لکه های ایجاد شده روی موکت پشمی، همان زمان تولید لک و لکه است.

مقاومت به لکه پذیری -شیدارک
اثر لکه قهوه بر روی موکت پشمی            پس از تمیز کردن،ردی از لکه وجود ندارد

۳- مقاومت به جذب گرد و خاک (Soil Resistance)

مقاومت الیاف به جذب گرد و خاک با مقاومت به  لکه پذیری تفاوت اساسی دارد. موکتهای پشمی ( و بصورت کلی الیاف پشم ) مقاومت خوبی نسبت به جذب گرد و خاک دارند. دلیل این ویژگی نیز مقیاس میکروسکوپی این الیاف طبیعی است.

۴- عملکرد موکت پشمی در برابر رطوبت

استفاده از موکتهای پشمی در فضاهای مرطوب مناسب نیست. به عنوان نمونه استفاده از موکت پشمی به عنوان پادری حمام، فضاهای نمور و مرطوب و یا استفاده در مناطقی که هوا، رطوبت بالایی دارد، پیشنهاد نمی گردد.

دلیل این امر نیز به ذات طبیعی این الیاف بر می گردد. رطوبت حبس شده در موکتهای پشمی به آرمی خشک می شود و این امر می تواند موکت را در معرض خطرات ناشی از قارچها و کپکها قرار دهد. به همین دلیل، در صورت استفاده از موکت در آب و هوای مرطوب، حتما باید سیستم تهویه هوای محیط، رطوبت فضا را کنترل کند و در صورت نیاز کاهش دهد.

ساختار میکروسکوپی الیاف پشم۵- مقاومت به حریق (Flame Resistance)

پشم به صورت طبیعی در برابر حریق مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و عملکرد آن در برابر ذوب شدن ناشی از حریق و چکه کردن  شعله  نیز مناسب است.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

به عنوان مثال اگر یک سیگار روشن روی موکت پشمی قرار بگیرد، موکت شعله ور نخواهد شد، ولی اثر سوختگی سیگار روی آن به جای خواهد ماند. در مثالی دیگر می توان اینگونه شرح داد که شاید قرار دادن یک موکت روبروی شومینه به خاطر جرقه های ناشی از شعله کاری مناسب نباشد، ولی اگر قرار باشد این کار را انجام دهیم، قطعا موکت پشمی بهترین گزینه است.

۶- نگهداری (Maintenance)

موکتهایی بافته شده از الیاف پشم به نسبت سایر الیافها (الیافهای مصنوعی) نیاز به نگهداری بیشتری دارند.الیاف پشم و درنتیجه، موکت پشمی احتمال دارد توسط حشرات و جانوران موذی آسیب ببینند. البته امروزه پشم توسط مواد و روشهایی نسبت به این ایراد مقاوم شده و این مشکل حل شده است.

از سویی دیگر با توجه به اینکه پشم الیافی طبیعی است، مستعد ریزش می باشد. این ریزش الیاف به دلیل کوتاه بودن بعضی از رشته های الیاف اتفاق می افتد و به مرور زمان موکت مقداری اندک از الیاف خود را از دست میدهد. البته این نکته به هیچ عنوان به کیفیت و عملکرد موکت شما آسیبی نمی زند ولی نیاز موکت شما به تمیز کاری را افزایش می دهد.

۷- هزینه موکت پشمی

شاید بتوان گفت، مهمترین ایراد الیاف پشم در تولید موکت، گران بودن این الیاف است. با توجه به هزینه بالای الیاف پشم و موکتهای پشمی، این روزها کمتر موکتی را می توان یافت که به صورت ۱۰۰ درصد از الیاف پشم تولید شده باشد و معمولا پشم به صورت ترکیب با سایر الیافهای مصنوعی در موکتها استفاده می شود. یکی از مرسوم ترین این ترکیبها، استفاده از ۸۰ درصد پشم و ۲۰ درصد نایلون در تولید موکتهای پشمی است.

در پایان ذکر این نکته لازم است که، بطور کلی ویژگیهای مثبت پشم بگونه ای است که از آن به عنوان ملاکی جهت مقایسه و استاندارد سازی سایر الیافها استفاده می شود.

پیکتوگرام -شیدارک   پیکتوگرام استاندارد و مرجع که روی موکت درج شده، و نشان دهنده استفاده از الیاف پشم در بافت موکت است.

برای مقایسه موکتهای تولید شده از انواع الیاف میتوانید مقالهانواع الیاف موکت را مطالعه کنید.

  • منظور از خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری الیاف، توان برگشت پذیری الیاف پس از فشرده شدن و پا خوردن است.

شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

انواع الیاف موکت

 انواع الیاف موکت   مهمترین عنصر تشکیل دهنده یک موکت فارغ از نوع بافت و نحوه تولید آن، الیاف موکت است. انواع مختلفی از الیافها در صنعت تولید موکت مورد [...]

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها موکت هتلی محبوب ترین و پرکاربرد ترین کفپوش مورد استفاده در هتلهاست. یکی از مهمترین پارامترهای طراحی داخلی و دکوراسیون هتلها در تمام جهان، [...]

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,65 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟