انواع لایه های پشتیبان موکت یا بکینگ موکت

یکی از ویژگی های و شاخصهایی که در کیفیت موکتها، و نیز میزان کارایی و عملکرد موکتها تاثیر گذار است، لایه بکینگ موکت (carpet backing) یا لایه پشتیبان موکت می باشد. “شیدارک” در این مطلب سعی دارد، انواع مختلف لایه های پشتیبان و یا بکینگ موکت را مورد بررسی قرار داده و شما را، با برخی از آنها آشنا نماید.

شیدارک” سابقا در مقاله های “آشنایی با موکت” و “آشنایی با نکات فنی و استانداردهای موکت” اشاره ای مختصر به لایه پشتیبان و بکینگ موکت داشته و این لایه را بصورت اجمالی معرفی نموده است.

لایه پشتیبان موکت - شیدارک

بصورت کلی همه موکتها دارای ۲ لایه پشتیبان هستند. در تولید موکت از ماشین هایی استفاده می شود که ماشین تافتینگ نامیده می شوند. ماشین تافتینگ مانند یک چرخ خیاطی بزرگ است که موکت توسط آن تولید شده و با عبور نخ ها و الیافها از روی یکدیگر اولین لایه پشتیبان موکت، ایجاد می شود. یعنی اولین لایه پشتیبان یا بکینگ موکت، لایه ای است که در حین فرآیند بافت و تولید موکت ایجاد می شود. پس از تولید موکت و تکمیل فرآیند بافت و تولید، دومین لایه پشتیبان نیز به موکت اضافه می گردد. وجود لایه های پشتیبان در موکت علاوه بر ایجاد ثبات و پایداری ابعادی در موکت،دوام آن را افزایش داده و کارایی موکت به عنوان یک عایق صوت و حرارت را بهبود می دهند.

لایه پشتیبان موکت - شیدارک

انواع لایه های پشیبان در موکت:

لایه پشتیبان اولیه ( Primary backing ) : لایه پشتیبان اولیه موکت، لایه ای است که موکت عملا روی آن تولید شده و اساس و پایداری موکت را تضمین می کند. این لایه بخشی از ذات موکت است.

لایه پشتیبان ثانویه ( secondary backing ) : دومین لایه پشتیبان یا بکینگ موکت برای افزایش استحکام و پایداری موکت، به لایه پشتیبان اولیه چسبانده می شود. در این مقاله، برخی از مهمترین انواع این لایه (دومین لایه پشتیبان یا secondary backing )  از نظر جنس،معرفی شده اند.

لایه پشتیبان موکت - شیدارک

انواع لایه های پشتیبان موکت از نظر جنس:

۱- لایه پشتیبانAction Back :

لایه پشتیبان از جنس الیاف مصنوعی بصورت بافته شده است، که پس از تولید موکت، توسط پرس گرم به پشت موکت، چسبانده می شود. لایهAction Back در برابر رطوبت مقاوم است و با توجه به پایداری ابعادی مناسب، در افزایش عمر موکت، بسیار تاثیر گذار می باشد. موکتهایی که از لایه پشتیبان Action Back در آنها استفاده شده است نصبی آسان و راحت داشته، هزینه کمتری دارند و برای استفاده در مناطق کم تردد بسیار مناسب هستند.

بکینگ موکت - شیدارک

۲- لایه پشتیبان از جنس PVC یا وینیل ( Vinyl Backing ) :

این نوع از لایه های پشتیبان ثانویه بیشتر برای موکتهای تایل مورد استفاده قرار می گیرند. در این گروه از موکتها لایه وینیل یا pvc بصورت گرم شده پشت موکت نصب می شود و بسیار انعطاف پذیر می باشد. استفاده از این لایه پشتیبان برای موکتهایی که قرار است در فضاهای پر تردد مانند راهرو ها و … مورد استفاده قرار بگیرند پیشنهاد می شود.این نوع از لایه پشتیبان یا بکینگ، از نفوذ رطوبت به زیر موکت (و همچنین رطوبت صعودی از پشت موکت) جلوگیری کرده و برای استفاده در فضاهای تجاری و اداری بسیار مناسب است، اما از این موکتها برای استفاده در فضاهای مسکونی و فضاهای رو باز هم می توان استفاده نمود.

برای آشنایی با موکت های تایل می توانید مقاله “موکت تایل چیست؟” را مطالعه نمایید.

بکینگ موکت - شیدارک

۳- لایه پشتیبان موکت، از جنس فوم ( Foam Backing ) :

فوم ماده ای مصنوعی است که به عنوان عایق صوتی و حرارتی عملکردی بسیار مناسب دارد. موکتهایی که در آنها از فوم به عنوان لایه پشتیبان یا بکینگ استفاده شده است بسیار راحت و نرم بوده و هنگام نصب این موکتها نیازی به استفاده از زیر لایه وجود ندارد.به همین دلیل بستری که این موکتها روی آن نصب می شوند باید کاملا صاف و هموار باشند. در اکثر مواقع فوم استفاده شده به عنوان لایه بکینگ از پلی یورتان تهیه شده که به فوم پلی یورتان مشهور است و به همین دلیل، گاهی این موکتها به عنوان موکتهایی با بکینگ یا لایه پشتیبان پلی یورتان ( PU Backing ) نیز نام برده می شود.

۴- لایه پشتیبان موکت از جنس ژل فوم ( Gel Foam Backing ) :

ژل فوم ماده ای محکم، با دوام و در عین انعطاف پذیر است که به عنوان لایه پشتیبان و بکینگ موکت،مورد استفاده قرار می گیرد. ژل فوم علاوه بر انعطاف پذیری، نسبت به آب و رطوبت مقاوم بوده و کاملا ضد لغزش است (ضد لغزش بودن لایه پشتیبان،به این معنی است که موکت، روی سطح زمین لیز نمی خورد). این لایه پشتیبان، برای موکتهای رانر (موکت کناری) و همچنین فرشها بسیار مناسب است. برای نصب این موکتها نیز مانند موکتهایی که لایه پشتیبان آنها از جنس فوم است، نیازی به استفاده از زیر لایه وجود ندارد. به همین دلیل بستری که این موکتها روی آن نصب می شوند باید کاملا صاف و هموار باشند.

۵- لایه پشتیبان موکت از جنس منسوج نبافته یا لایه نمدی ( Non woven Backing ) :

منسوجهای نبافته یا اصطلاحا نمدی (Non woven) یکی از پرکاربرد ترین انواع منسوجها، در صنایع مختلف و از جمله در صنعت موکت سازی می باشند. علاوه بر اینکه از آنها برای تولید موکتهای نمدی استفاده می شود، لایه های تولید شده از این منسوجات به عنوان لایه پشتیبان و بکینگ نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. موکتهای نمدی یا منسوجات نبافته، توسط به هم پیچیده شدن الیافها تولید می شوند و برای تولید آنها  از تار و پود و روشهای بافت، خبری نیست.

موکتهای نمدی یا لایه (Non woven) که به عنوان لایه پشتیبان و بکینگ مورد استفاده قرار می گیرند، عملکرد مناسبی به عنوان عایق صوت و حرارت داشته و همچنین مقاومت موکت در برابر سایش را بهبود می بخشند. موکتهایی که در آنها از لایه (Non woven) به عنوان لایه پشتیبان استفاده شده است احساس راحتی را به پاها انتقال داده و هنگام نصب این موکتها نیز، نیازی به استفاده از زیر لایه وجود ندارد.

لایه پشتیبان موکت - شیدارک

۶- لایه پشتیبان موکت از جنس قیر ( Bitumen Backing ) :

قیر یکی دیگر از اصلی ترین مواد و متریالهایی است که به عنوان لایه پشتیبان، در موکتها و مخصوصا موکتهای تایل مورد استفاده قرار می گیرد. البته قیر مورد استفاده در صنایع موکت سازی قیری اصلاح شده است، که حاوی ترکیباتی از مواد پلیمری و گرما پلاستیک ها و … است. قیر اصلاح شده به عنوان لایه پشتیبان، بصورت مذاب و با وزن و حرارت کنترل شده به موکت اضافه می شود.قیر نیز نسبت به رطوبت مقاوم بوده و یکی از مهمترین نکاتی که در مورد قیر به عنوان یک لایه در موکت مورد توجه قرار می گیرد امکان بازیافت کامل آن است.

بکینگ موکت - شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

مطالعه مقاله بیشتر
راهنمای خرید موکت
موکت رانر یا موکت کناری چیست؟

موکت رانر یا موکت کناری چیست؟ شاید شما هم اسم موکت رانر یا موکت کناری را شنیده باشد. حتی اگر با این نام آشنا هم نباشید حتما این موکت را [...]

رنگرزی موکت ،نگاهی با انواع روشهای رنگرزی

انواع رنگرزی موکت در چرخه و فرآیند تولید موکت، رنگرزی موکت در کنار بافت موکت و نصب لایه پشتیبان (Backing) یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل تولید و بافت [...]

راهنمای انتخاب موکت

نکات مهم انتخاب موکت ( راهنمای خرید موکت ) جهت خرید یا انتخاب یک موکت مناسب برای یک فضا، لازم نیست که متخصص باشید. با اندکی مطالعه و با استفاده [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب3,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟