موکت رانر یا موکت کناری چیست؟

شاید شما هم اسم موکت رانر یا موکت کناری را شنیده باشد. حتی اگر با این نام آشنا هم نباشید حتما این موکت را دیده اید. موکتهای رانر یا موکتهای کناری ( Runner Carpet ) موکتهایی هستند که بصورت اختصاصی جهت استفاده در راهرو ها و راه پله ها (مخصوصا برای فضاهای عمومی مانند هتل و …) تولید می شوند و در دسترس هستند. استفاده از موکتهای رانر جهت پوشش راه پله ها و راهروها در ایران نیز بسیار مرسوم بوده و از گذشته رواج بسیار دارد. حتما شما هم موکتهای رانر قرمز با حاشیه سفید یا مشکی را که از مرسوم ترین پوششهای راه پله در ایران است را دیده اید.

برای آشنایی بیشتر با انواع موکتها از نظر الیاف و تکنولوژی ساخت می توانید مقاله “آشنایی با موکت و انواع آن” را مطالعه نمایید.

موکت رانر- شیدارک

موارد استفاده موکتهای رانر

عمده استفاده موکتهای رانر در راهرو ها و راه پله هاست. موکتهای رانر موکتهایی رولی هستند که در عرض حداقل ۱ متر و در طولهایی متغیر (بصورت رولی) تولید می شوند. این موکتها،هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مهمترین موارد مصرف موکتهای رانر را مرور می کنیم.

برای آشنایی بیشتر با اابعاد و اندازه موکتها، می توانید مقاله “عرض استاندارد موکت” را مطالعه نمایید.

  • موکت رانر به عنوان پوشش راهرو و فضاهای رابط

بیشترین کاربرد موکتهای رانر در راهرو و فضاهای رابط اتفاق می افتد. تولید این موکتها بصورت طولی، آنها را به گزینه ای عالی برای پوشش راهرو ها و یا مسیرهای هدایت افراد تبدیل می کند.گاهی از موکتهای رانر را بصورت سرتاسری در راهرو فرش می کنند که اینکار باعث تقوبت امتداد بصری راهرو و مسیر حرکت می شود.

موکت رانر- شیدارک

یکی دیگر از کاربردهای موکت رانر، استفاده از این موکت به عنوان پیوند دهنده دو فضای مختلف است. با این موکتها می توان دو فضای مجزا را از نظر بصری به یکدیگر وصل نمود و ارتباط میان این دو را ایجاد کرد.

موکت رانر- شیدارک

  • موکت رانر به عنوان پوشش راه پله

استفاده از موکتهای رانر در راه پله نیز طرفداران بسیاری دارد. موکتهای رانر گاهی به تنهایی و گاهی نیز در امتداد موکتهای راهرو، در راه پله نصب می شوند. موکتهای رانر که در راه پله ها نصب می شوند عموما با عرضی کمتر از عرض راه پله تهیه می شوند تا حاشیه ای از کف پله نیز در کنار موکت دیده شده و زیبایی کار افزایش یابد.

موکت رانر- شیدارک

موکت رانر نصب شده در راه پله همراه با حاشیه راه پله

موکتهای رانر که در راه پله ها نصب می شوند گاهی امتدادی از همان طرح موکتهای راهروها، پاگردها و یا فضای اصلی هستند و گاهی نیز به کلی طرحی متفاوت دارند تا تغییر فضا و یا تغییر عملکرد فضا را پر رنگتر نشان دهند.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت تایل **نکات کلیدی درباره موکت تایلی**

موکت رانر- شیدارک

گاهی برای زیباتر شدن موکتهای رانر نصب شده در راه پله و همچنین برای افزایش پایداری این موکتها، در راه پله از بستها و یا میله تزیینی راه پله از جنس استیل، برنز و … استفاده می شود. در تصاویر زیر چند نمونه از این میله ها و بستها ، نمایش داده شده است.

استفاده از بستها و میله های مخصوص، جهت افزایش زیبایی و نیز پایداری موکتهای راه پله

چند نمونه از بستهای مخصوص موکت رانر در راه پله

  • موکت رانر در سایر فضاها

موکتهای رانر در سایر فضاها مانند آشپزخانه ها، راهرو های کتابخانه ، فضاهای خارجی و یا همچنین در اجرای آیین های استقبال و یا مراسمی مانند فرش قرمز و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نوع موکت و نیز طرح و رنگ موکت استفاده شده با توجه به کاربرد آن و یا میزان پاخور آن بسیار متفاوت خواهد، ولی نکته مهم این است که موکتهای رانر دست شما را برای استفاده بسیار باز خواهند گذاشت و شما می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید و همچنین با تغییر دکوراسیون، جانمایی این موکتها را مطابق سلیقه خودتان عوض کنید.

موکت رانر- شیدارک

در آشپزخانه ها می توان از موکت رانر به عنوان پوشش دهنده فضای کار و رفت و آمد جلوی کابینتها استفاده کرد

موکت رانر- شیدارک

استفاده از موکتهای رانر در فضای خارجی، به عنوان نشان دهنده مسیر یا مراسم استقبال

مطالب زیر را از دست ندهید

عرض استاندارد موکت چقدر است؟

عرض استاندارد موکت چقدر است؟ یکی از مهمترین سوالاتی که برای خریداران موکت مطرح است، فارغ از رنگ و طرح موکت، ابعاد و اندازه استاندارد موکت است. ابعاد و اندازه [...]

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها موکت هتلی محبوب ترین و پرکاربرد ترین کفپوش مورد استفاده در هتلهاست. یکی از مهمترین پارامترهای طراحی داخلی و دکوراسیون هتلها در تمام جهان، [...]

موکت تایل **نکات کلیدی درباره موکت تایلی**

موکت تایل چیست موکت تایل (Carpet Tile) که به آن موکت مدولار هم گفته می شود، نوعی از موکت است که برخلاف موکتهای رول در ابعاد کوچک و معمولا بصورت [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟