موکت پرز بلند چیست؟

احتمالا اگر شما هم در حال خرید یا انتخاب موکت باشید، کلمه موکت پرز بلند را شنیده اید. با یک جستجوی ساده در اینترنت نیز می توان دید که صفحات زیادی وجود دارند که درباره موکت پرز بلند توضیح داده اند. موکتهای پرز بلند در ایران طرفداران زیادی داشته و بسیاری از افراد امروزه برای دکوارسیون خانه خود از این موکتها استفاده می کنند. البته تعریفی که از موکت پرز بلند در ایران وجود دارد گاهی می تواند بسیار خاص و منحصر بفرد باشد اما اگر منظور شما از موکت پرز بلند ، موکتهایی است که الیاف آنها بلندتر از موکتهای معمولی است پس این مقاله می تواند انواع این موکت را برای شما مشخص کند و شما را راهنمایی کند.

موکت پرز بلند-شیدارک

گاهی در ایران موکتهای تافتد (tufted carpet) را به اشتباه با موکت پرز بلند یکی می دانند، در حالی که تافتینگ یک روش کلی در تولید موکتهاست و موکتهای پرز بلند نیز عموما به این روش تولید می شوند، اما موکتهای تولید شده به روش تافتینگ الزاما پرز بلند نیستند و به عنوان مثال موکتهایی که در ایران به نام کبریتی معروف هستند نیز موکت تافتینگ هستند ولی پرز بلند نیستند.

موکتهای پرز بلند از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند و حسی از نرمی و راحتی را در ذهن ایجاد می کنند. این موکتهای می توانند شما را در خلق فضایی مدرن بسیار کمک کنند. نرم بودن این موکتها از مهمترین ویزگی های آنهاست. موکتهای پرز  بلند می توانند آنقدر نرم باشند که رد پای شما روی آنها به جا بماند و یا حتی حالتی خز گونه داشته باشند. “شیدارک”در این مطلب انواع مختلف موکتهای پرز بلند را بررسی کرده و با نمایش تصاویر مختلف نمونه هایی از موکت پرز بلند را معرفی خواهد کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع موکتها و روشهای تولید موکت مقالات “آشنایی با انواع موکتها” و “انواع الیاف موکت” را مطالعه نمایید.

موکت پرز بلند-شیدارک

موکت Plush Finish 

نوعی موکت پرز بلند، که الیاف آن پیچ و تاب کمی دارد و سطح ظاهری صاف و یکدستی را ارئه می کند . موکتهای Plush یکی از محبوبترین موکتهای پرز بلند هستند که گاهی به آنها موکتهای مخملی نیز گفته می شود. موکت Plush موکتی نرم برای کفپوش اتاقهای شما بوده که اثر پا هنگام راه رفتن روی آن باقی می ماند. نمونه دیگری از این موکتها با نام Super Plush نیز تولید شده و در بازار موجود است.این موکتها برای استفاده در اتاق خواب و یا نشیمن بسیار مناسب هستند. موکتهایی بسیار نرم که می توان به راحتی روی آنها دراز کشید و حتی خوابید. موکت Plush بیشتر از الیاف اکریلیک و پلی پروپیلن تولید می شود. این موکتها ضخامت بالایی دارند و ارتفاع الیاف در آنها تقریبا ۲ تا ۳ سانتیمتر است.

موکت Plush Finish  

موکت Plush Finish

موکت Plush Finish 

موکت Super Plush

موکت پرز بلند-شیدارک

موکت Plush Finish از نمایی نزدیک

موکت Saxony carpets

موکت Saxony carpets

 موکت های ساکسونی موکتهایی با طول الیاف متوسط  هستند .بافت این موکتها به موکت Plush Finish از نظر کلی شبیه است اما الیاف ها در این موکت پیچ و تاب کمی دارند. رد پا  هنگام راه رفتن روی آنها باقی می ماند. این موکتها بسیار نرم بوده و احساس نرمی را کاملا به پاهای شما انتقال می دهند. موکتهای Saxony ظاهری بسیار لوکس و زیبا دارند.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت اتاق خواب

موکت پرز بلند-شیدارک

موکت پرز بلند-شیدارک

موکت Saxony از نمایی نزدیک

موکت Frieze 

موکتهای Frieze دارای الیاف بلندی هستند که پیچ و تابهای زیادی دارد . در بسیاری از سبک های فریز، الیافها موکت بسیار  درهم پیچیده شده اند، به گونه ای که الیافهای این موکت روی یکدیگر خوابیده اند. پیچ تاب این موکتها در سطح ظاهری موکت نیز به راحتی دیده می شود.

موکت Frieze 

موکت پرز بلند-شیدارک

موکت Frieze از نمایی نزدیک

موکت shaggy

موکت shaggy

این موکتها ظاهری مانند موی حیوانات دارند و با الیاف مصنوعی تولید می شوند. موکتهای shaggy بسیار نرم هستند،که از نظر ظاهری با خز قابل مقایسه هستند.خواب الیاف در این موکتها در جهات مختلف اتفاق افتاده است. استفاده از الیاف اکریلیک در تولید این موکتها بسیار شایع است زیرا ریزش الیاف اکرلیک در این موکتها  از موکتهای پشمی بسیار کمتر است. همچنین درخشندگی الیاف مصنوعی بسیار بیشتر است.

برای آشنایی بیشتر با موکتهای اکریلیک مقاله “موکت با الیاف اکریلیک” را مطالعه نمایید.

موکت shaggy

جهت های مختلف خواب الیاف در موکت shaggy

موکتهای فانتزی

موکتهای فانتزی

این موکتها اکثرا دست بافت هستند و از پشم تولید می شوند. اما حس بسیار نرم و راحتی را به شما القا می کنند بافت بسیار منحصر بفردی دارند. تنوع طرحها و رنگها در این نوع از موکتها بسیار زیاد است و بر خلاف سایر موکتهای پرز بلند، در این موکتها پرزها بصورت گرههای فانتزی و زیبایی در هم بافته شده اند و اکثرا از نوع موکتهای نمدی یا (non woven) هستند. این موکتها بصورت رول موجود نیستند و عموما در اندازه ثابت و در اشکال مربع، دایره، مستطیل و … تولید می شوند.

موکتهای فانتزی

موکتهای فانتزی

موکتهای فانتزی

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی)

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی) موکت ( Moquette ) واژه ای فرانسوی است که بصورت عمومی معنای فرش را در ذهن متبادر می کند. این کلمه [...]

موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

رنگرزی موکت ،نگاهی با انواع روشهای رنگرزی

انواع رنگرزی موکت در چرخه و فرآیند تولید موکت، رنگرزی موکت در کنار بافت موکت و نصب لایه پشتیبان (Backing) یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل تولید و بافت [...]

انواع الیاف موکت

 انواع الیاف موکت   مهمترین عنصر تشکیل دهنده یک موکت فارغ از نوع بافت و نحوه تولید آن، الیاف موکت است. انواع مختلفی از الیافها در صنعت تولید موکت مورد [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟