موکت پلی پروپیلن (اولفین) 

شیدارک

الیاف پلی پروپیلن (Polypropylene) یا اولفین (Olefin)، الیافی پلیمری و مصنوعی است، که ظاهری شبیه به الیاف پشم دارد و پایه آن اتیلن- پروپیلن است.

شیدارک

این الیاف نسبت به نایلون و پلی استر الیافی ارزانتر محسوب می شود و به همین دلیل موکتهایی که با الیاف پلی پروپیلن (اولفین) تولید می شوند نسبت به سایر موکتها از جمله موکتهای پشمی و نایلونی و …  ارزانتر هستند و برای پروژه هایی با بودجه کمتر، مناسب هستند. البته در  استفاده از موکتهای تولید شده با الیاف اولفین یا پلی پروپیلن لازم است به محدودیتها و قابلیتهای این الیاف توجه داشته باشیم.

“شیدارک” در این مقاله نگاهی اجمالی خواهد داشت به ویژگی های موکت پلی پروپیلن یا پلی اولفین.

 موکت با الیاف پلی پروپیلن - شیدارک

 ۱- مقاومت به سایش در موکت پلی پروپیلن (اولفین)

الیاف اولفین یا پلی پروپیلن خاصیت ارتجاعی و همچنین خاصیت برگشت پذیری کمی دارد. به این معنی که این الیاف پس از مدتی که در معرض پا خوردن قرار می گیرد، کاملا خوابیده شده و قابلیت برگشت به حالت اولیه را نخواهد داشت.  این الیاف در برابر له شدگی و فشرده شدن نیز مقاومت کمی از خود نشان می دهد. این موضوع ارتباط مستقیم با ساختار الیاف پلی پروپیلن (اولفین) دارد و می توان آن را نوعی محدودیت و ضعف برای این الیاف به حساب آورد. برای جبران این ضعف، موکتهای تولید شده از الیاف پلی پروپیلن (اولفین) عموما به روش “loop” بافته می شوند. الیاف پلی پروپیلن (اولفین) بهترین کارکرد و عملکرد خود را در موکتهایی که به صورت “loop” کوتاه تولید می شوند، نشان می دهد. ( با توجه به ویژگی های الیاف پلی پروپیلن ،توصیه می شود که از حلقه هایی با طول کوتاه در بافت موکت استفاده شود )

موکت لوپ -شیدارک

برای مقایسه موکتهای تولید شده با انواع الیاف می توانید مقاله “انواع الیاف در موکت” را مطالعه کنید.

۲- دوام (Durability) موکت پلی پروپیلن (اولفین)

الیاف پلی پروپیلن نسبت به uv (اشعه ماورائ بنفش) مقاوم بوده و دوام رنگ بسیار خوبی از خود نشان می دهد. با توجه به اینکه این الیاف عموما به صورت Solution Dyeing رنگرزی می شود، محو شدن رنگ و رنگ پریدگی در این الیاف ایجاد نمی شود. این موکتها در برابر کپک و قارچ نیز بسیار مقاوم بوده و عملکردی مناسب نسبت به الکتریسته ساکن دارند.

برای مطالعه در مورد روشهای رنگرزی الیاف موکت، می توانید مقاله “آشنایی با موکت و انواع موکت” را مطالعه کنید.

موکت با الیاف پلی پروپیلن -شیدارک

۳- مقاومت به لکه پذیری در موکت پلی پروپیلن (اولفین)

با توجه به اینکه الیاف اولفین (پلی پروپیلن) از الیافهای هیدروفوبیک (hydrophobic) می باشد، جذب آب بسیار کمی داشته و نسبت به لکه پذیری، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. علاوه بر این نکته، موکتهای تولید شده از الیاف پلی پروپیلن (اولفین) نسبت به مواد شیمیایی نیز بسیار مقاوم هستند به گونه ای که حتی مواد شوینده و سفید کننده ها نیز، تاثیر نامطلوبی بر این الیاف ندارند.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که موکت با الیاف پلی پروپیلن (اولفین)، نسبت به لکه های روغنی و چرب ضعیف بوده و این نوع لکه ها به سادگی از این موکتها پاک نمی شوند. به همین دلیل استفاده از این موکتها در فضاهایی مانند غذا خوری ها و اتاقهای ناهار خوری و سایر نقاطی که احتمال نشت لکه روغنی وجود دارد، توصیه نمی شود.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت تایل **نکات کلیدی درباره موکت تایلی**

جذب آب پایین الیاف پلی پروپیلن (اولفین) سبب می شود که مقاومت بالایی نسبت به رطوبت داشته باشد. این الیاف علاوه بر مقاومت نسبت به رطوبت، خیلی سریع نیز خشک شده و به همین دلیل به راحتی می توان از این الیاف در فضاهای مرطوب استفاده کرد.

موکت با الیاف پلی پروپیلن -شیدارک

۴- مقاومت به جذب گرد و خاک (Soil Resistance) در موکت پلی پروپیلن (اولفین)

مقاومت الیاف به جذب گرد و خاک با مقاومت به لکه پذیری تفاوت اساسی دارد. موکتهای بافته شده از الیاف پلی پروپیلن (اولفین) گرد و خاک را جذب می کنند. این ویژگی هم می تواند مثبت باشد و هم منفی. در صورت استفاده از این موکتها به عنوان پادری، این خاصیت ویژگی مثبتی برای این موکتها به حساب خواهد آمد. ولی در کل این خاصیت باعث می شود که این موکتها نیاز بیشتری به تمیز کاری و نظافت داشته باشند.

موکت با الیاف پلی پروپیلن -شیدارک

۵- با توجه به تمام موارد ذکر شده در بالا، هنگام انتخاب موکت با الیاف پلی پروپیلن (اولفین) برای یک فضا، موارد زیر را باید در نظر گرفت :

  • با توجه به پایین بودن مقاومت سایشی موکتهای بافته شده از این الیاف، این موکتها جهت استفاده در فضاهایی با رفت و آمد بالا و سایش زیاد پیشنهاد نمی شوند. پیشنهاد می شود از این موکتها در مکانهایی با ترافیک رفت و آمد کم، مکانهای مسکونی یا فضاهای تجاری کم رفت و آمد استفاده شود. البته می توان از این موکتها به عنوان پادری در فضاهایی با رفت و امد بالا استفاده کرد.
  • موکتهای بافته شده از الیاف پلی پروپیلن (اولفین) با توجه به جذب آب بسیار پایین برای استفاده در فضاهای مرطوب، زیر زمین و فضاهای باز مناسب هستند.
  • از موکتهای بافته شده از الیاف پلی پروپیلن (اولفین) با بافت “loop” کوتاه به عنوان موکتهای پادری در فضاهای بیرونی نیز میتوان استفاده کرد.
  • استفاده از موکت با الیاف پلی پروپیلن (اولفین) در فضاهایی مانند سالنهای غذا خوری و اتاقهای ناهار خوری و سایر نقاطی که احتمال نشت لکه روغنی وجود دارد، پیشنهاد نمی شود.

پیکتوگرام -شیدارک

 

پیکتوگرام استاندارد و مرجع که روی موکت درج شده و نشان دهنده استفاده از الیاف اولفین یا پلی پروپیلن (Polypropylene) در بافت موکت است.

  • منظور ازخاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری الیاف، توان برگشت پذیری الیاف پس از فشرده شدن و پا خوردن است.

موکت با الیاف پلی پروپیلن -شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت پلی استر *موکت مناسب اتاق خواب*

موکت پلی استر ، موکت مناسب اتاق خواب    پلی استر، الیافی مصنوعی است که تولید انبوه آن از سال ۱۹۴۵ میلادی شروع شده است. پلی استر (Polyester) به گونه [...]

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

موکت تریکستا **نسل جدید الیافها**

موکت تریکستا (Triexta) الیاف تریکستا (polytrimethylene terephthalate) یا PTT الیافی بسیار جدید است با ترکیب مولکولی شیمیایی محصول بسیار به پلی استر شبیه است تا جایی که گاهی آن را [...]

رنگرزی موکت ،نگاهی با انواع روشهای رنگرزی

انواع رنگرزی موکت در چرخه و فرآیند تولید موکت، رنگرزی موکت در کنار بافت موکت و نصب لایه پشتیبان (Backing) یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل تولید و بافت [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,89 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟