۵ نکته برای انتخاب موکت اتاق نشیمن

اتاق نشیمن یا فضایی که در خانه به عنوان فضای نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد، کانونی ترین فضای یک خانه مخصوصا در خانه های آپارتمانی به حساب می آید.اتاق نشیمن فضایی با کاربرد بالا ست که محل تجمع و گفتگوی اعضای خانواده و گفتگوها، تماشای تلویزیون و … می باشد.اهمیت بالای اتاق نشیمن، سبب می شود که انتخاب موکت اتاق نشیمن به امری مهم تبدیل شود. از طرفی در خانه های آپارتمانی، از فضای نشیمن به عنوان اتاق پذیرایی از میهمان نیز استفاده می شود که این موضوع نیز اهمیت این فضا را افزایش می دهد.

با توجه به اهمیت بالای اتاق نشیمن، “شیدارک” در این مقاله سعی خواهد کرد، نکاتی مهم درباره انتخاب موکت اتاق نشیمن را مورد بررسی قرار داده و راهنمایی خلاصه برای انتخاب بهینه موکت اتاق نشیمن فراهم کند.

    

۱- در انتخاب الیاف موکت دقت کنید

اولین نکته مهم در خرید موکت اتاق نشیمن یا سایر فضاها، انتخاب نوع الیاف موکت است.موکتها را از نظر الیاف می توان به ۳ گروه کلی تقسیم نمود که عبارتند از :

۱- موکتهای تولید شده با الیاف طبیعی (الیاف پشم)

۲- موکتهای تولید شده با الیاف مصنوعی

۳- موکتهای تولید شده با ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی

هرکدام از این ۳ گروه یاد شده در بالا ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه ویژگی هایی کلی از این گروهها آمده است. برای مطالعه و آشنایی بیشتر با انواع الیاف موکتها می توانید مقاله “انواع الیاف موکت” را مطالعه نمایید.

  • موکتهای پشمی

موکتهای پشمی موکتهای لوکس هستند که به اتاق نشیمن شما شخصیت و وقار میدهند.موکتهای پشمی علاوه بر زیبایی، دوام بالایی داشته و هنگام راه رفتن احاس نرمی و آرامش را به پاهای شما انتقال می دهند. موکتهای پشمی همچنین عایقهایی بسیار خوب برای گرما و همچنین سرو صدا هستند.

برای مطالعه و آشنایی بیشتر با موکتهای پشمی می توانید مقاله “موکت پشمی” را مطالعه نمایید.

  • موکت با الیاف مصنوعی

امروزه از ۵ الیاف مصنوعی مختلف در تولید موکتها استفاده میشود که عبارتند از:

۱- نایون یا پلی آمید

۲- پلی پروپیلن یا اولفین

۳- پلی استر

۴- اکریلیک

۵- تریکستا

شیدارک سابقا در مقالات مختلف و جداگانه هر کدام از این الیافها را مورد بررسی قرار داده است.

موکتهای تولید شده از الیاف مصنوعی، با توجه به نوع الیاف ویژگی ها و مشخصات خاصی دارند. اما مهمترین نکته ای که موکتهای تولید شده از الیاف مصنوعی را از موکتهای پشمی جدا می کند، این است که این موکتها بر خلاف موکتهای پشمی در معرض خطر پوسیدگی های طبیعی و حشرات قرار ندارند. برای مطالعه بیشتر در مورد خواص موکتهای تولید شده با الیاف مصنوعی، می توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

  • موکت تولید شده با ترکیب پشم و الیاف مصنوعی

با توجه به اینکه موکتهای پشمی موکتهایی به نسبت گران هستند، یکی از راه حلها برای استفاده از مزایای موکتهای پشمی، استفاده از موکتهایی با الیاف ترکیبی است. در این موکتها الیاف پشم بصورت ترکیب شده با سایر الیافها مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر اوقات این موکتها از ترکیب ۸۰ درصد الیاف پشم و ۲۰ درصد الیاف نایلون تولید می شوند. این ترکیب سبب می شود که شما زیبایی و لوکس بودن موکت پشمی را همراه با دوام و مقاومت موکت نایلونی داشته باشید.

** نکته مهم **

فارغ از اینکه چه نوع موکتی و از چه نوع الیافی برای موکت اتاق نشیمن استفاده می کنید، به این نکته دقت کنید که اتاق نشیمن پرتردد ترین و پر استفاده ترین فضا در یک خانه محسوب می شود و موکت مورد استفاده در این فضا باید نسبت به رفت و آمد بالا مقاوم باشد. موکت مناسب برای اتاق نشیمن باید کد و نشان رفت آمد ۲۳ را داشته باشد که با علامت زیر نشان داده می شود.

برای آشنایی بیشتر با کدها و علائم مخصوص موکت می توانید مقاله “راهنمای انتخاب موکت” را مطالعه نمایید.

۲ در انتخاب رنگ موکت اتاق نشیمن دقت کنید

 در انتخاب رنگ موکت برای فضای نشیمن باید به نکات فراوانی دقت کرد. رنگ کفپوش براحتی می تواند حس شما از فضا را دستخوش تغییر کند. رنگ موکت علاوه بر تاثیری که از نظر بصری روی ابعاد فضا دارد، نقشی تعیین کننده نیز در میزان تمیز کاری مورد نیاز فضا، و همچنین میزان روشنایی و تاریکی فضا ایفا می کند.

در مورد انتخاب رنگ موکت اتاق نشیمن استفاده از یک رنگ خنثی مانند طوسی، کرم و … به عنوان یک راه حل کلی، پیشنهاد می گردد. انتخاب این رنگها برای موکت، یه شما امکان می دهد که براحتی بتوانید مبلمان و دکوراسیون اتاق نشیمن را انتخاب کرده و چیدمان راحتی داشته باشد. رنگهای خنثی به متعادل شدن کل فضا از نظر بصری کمک کرده، براحتی با سایر رنگها هماهنگ یا ست می شوند و آلودگی ها را نیز به آسانی نشان نمی دهند و نیاز کمتری به تمیز کاری و … دارند.

موکت اتاق نشیمن

البته انتخاب رنگ موکت اتاق نشیمن قطعا به سلیقه طراح داخلی، مالک خانه و سایر شرایط مانند رنگ و سبک طراحی مبلمان خانه و همچنین ابعاد خانه و … بستگی بسیاری دارد. به عنوان مثال شما با انتخاب یک موکت تیره یا قرمز در یک اتاق نشیمن بزرگ، احساس راحتی و گرمی به را اتاق نشیمن اضافه کنید. 

۳-  برای خرید عجله نکنید، نمونه ها را به خوبی ببینید

برای خرید موکت مناسب اتاق نشیمن اصلا عجله نکنید. سعی کنید از چند فروشگاه و نمایشگاه موکت بازدید کرده و نمونه ها، طرحها و رنگهای مختفی را ببینید. از متخصصین موکت مشورت بگیرید و از نظراتشان استفاده کنید.

موکت اتاق نشیمن

۴- سعی کنید موکت اتاق نشیمن را با زیر لایه ها نصب کنید

 برای افزایش نرمی موکت و نیز افزایش عمر و دوام موکت، سعی کنید از زیر لایه ها (under lay) برای نصب موکتها استفاده کنید.استفاده از زیر لایه ها همچنین در موکت در برابر ضربه ها و فشار ناشی از پایه های مبلمان و … محافظت می کند. استفاده از زیر لایه ها، احساس نرمی و راحتی موکت در زیر پاها را نیز بسیار افزایش می دهد.علاوه بر اینها، استفاده از زیر لایه ها در نصب موکت، مانند این است که شما از یک لایه عایق اضافی در کفپوش خانه استفاده کرده اید.

۵- از نصاب های حرفه ای استفاده کنید

برای اینکه ظاهر موکت کاملا آراسته بوده و نصب آن بخوبی انجام شود، حتما از نصاب های حرفه ای موکت استفاده کنید. گرچه در ایران خیلی به نصب موکت اهمیت داده نمی شود، ولی واقعیت این است که یک نصب خوب و کامل، علاوه بر حفظ ظاهر موکت و فضا، عمر و دوام موکت را نیز تضمین کرده و میزان آسیب پذیری ان را کاهش می دهد. البته نکته ای که در بالا به آن اشاره شد، بیشتر در مورد موکتهای رول صادق بوده و در مورد موکتهای تایل کار بسیار ساده تر است و شما با نصبی آسان و تقریبا بی دردسر روبرو هستید. 

موکت اتاق نشیمن

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها موکت هتلی محبوب ترین و پرکاربرد ترین کفپوش مورد استفاده در هتلهاست. یکی از مهمترین پارامترهای طراحی داخلی و دکوراسیون هتلها در تمام جهان، [...]

مطالعه مقاله بیشتر
موکت پلی استر *موکت مناسب اتاق خواب*
موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

موکت تایل **نکات کلیدی درباره موکت تایلی**

موکت تایل چیست موکت تایل (Carpet Tile) که به آن موکت مدولار هم گفته می شود، نوعی از موکت است که برخلاف موکتهای رول در ابعاد کوچک و معمولا بصورت [...]

مشخصات فنی و استانداردهای موکت

مشخصات فنی و استانداردهای موکت موکتها چه از نظر مواد و مصالح و چه از نظر عملکرد و قابلیتهای فنی دارای استانداردهای مختلفی هستند.آگاهی از استاندارد های موکت و نیز [...]

مقالات
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟