موکت پلی استر ، موکت مناسب اتاق خواب 

موکت -شیدارک

 

الیاف پلی استر-شیدارک

پلی استر، الیافی مصنوعی است که تولید انبوه آن از سال ۱۹۴۵ میلادی شروع شده است. پلی استر (Polyester) به گونه ای از پلیمرها گفته می شود که دارای گروه “استر” می باشند و به عنوان ماده ای خاص معمولا به”پلی اتیلن ترفتالیت” یا “پی ای تی” گفته می شود.

“شیدارک” در این مقاله ویژگی های موکت تولید شده از الیاف پلی استر را بصورت گذرا مورد بررسی قرار خواهد داد و مهمترین نکات مربوط به این موکتها را بررسی خواهد کرد.

موکت پلی استر-شیدارک

  • الیاف پلی استر و محیط زیست

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که به محیط زیست و بازیافت محصولات علاقمند هستید موکت تولید شده از الیاف پلی استر می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. زیرا بخشی از الیاف پلی استر، از بازیافت بطری های یکبار مصرف ( PET ) تولید می شود. البته الیاف پلی استر و درنتیجه تمامی موکتهای پلی استر کاملا قابل بازیافت هستند.

الیاف پلی استر-شیدارک

  • دوام رنگ و ظاهر موکت پلی استر

موکتهای بافته شده از  الیاف پلی استر، ظاهری جذاب، درخشندگی بسیار خوب و شفافیت رنگ بالایی دارند. موکتهای تولید شده از الیاف پلی استر درخشندگی رنگ بسیار خوبی دارند و نکته مهم این است که این درخشندگی را حفظ می کنند. اگر بخواهیم موکتهای پلی استر را از نظر ظاهری با موکتهای نایلونی مقایسه کنیم، اینطور به نظر می رسد که موکتهای نایلونی رنگی مات تر نسبت به موکتهای پلی استر دارند.

موکت پلی استر-شیدارک

  • لکه پذیری موکت پلی استر

با توجه به بسته بودن ساختار مولکولی پلی استر (CLOSED CELL FIBER)، میزان جذب آب الیاف پلی استر، بسیار پایین بوده و این امر سبب می شود که مقاومت این الیاف در برابر لکه پذیری بسیار بالا باشد. مقاومت الیاف پلی استر نسبت به لکه های محلول در آب نیز، بسیار بالاست. البته الیاف پلی استر نیز مانند الیاف پلی پروپیلن (اولفین)، نسبت به لکه های حاصل از چربی ضعیف است و مقاومت پایینی از خود نشان می دهد. موکتهای پلی استر نسبت به لکه های ناشی از مواد چرب و نبز مواد نفتی ضعیف هستند.

ذکر این نکته می تواند جالب باشد که به صورت کلی، مقاومت به لکه پذیری در موکتهای پلی استر از موکتهای نایلونی بیشتر است. البته در صورتی که موکتهای نایلونی به روش “solution-dyed” رنگ شده باشند مقاومت بسیار بالایی نسبت به لکه پذیری از خود نشان می دهند.

برای آشنایی با انواع روشهای رنگرزی موکت می توانید مقاله “آشنایی با موکت و انواع آنرا مطالعه کنید.

برای آشنایی با موکتهای تولید شده از الیاف نایلون می توانید مقاله “موکت با الیاف نایلون” را مطالعه کنید.

موکت پلی استر-شیدارک

  • مقاومت و دوام موکت پلی استر

موکتهای پلی استر موکتهایی بسیار نرم بوده و کاملا احساس نرمی و راحتی را به استفاده کننده منتقل می کنند. اما الیاف پلی استر در برابر له شدگی و فشرده شدن مقاومت پایینی دارد و نسبت به نایلون دوام کمتری از خود نشان می دهد. این نکته سبب می شود که، موکتهای پلی استر برای مکانهایی با ترافیک رفت و آمد بالا و احتمال سایش زیاد توصیه نشده و بیشتر برای کاربردهای مسکونی پیشنهاد شوند.

گرچه موکتهای پلی استر نسبت به موکتهای نایلونی دوام کمتری دارند، ولی دانش و تکنولوژی مربوط به الیاف پلی استر به شدت در حال رشد و توسعه می باشد و روز به روز فاصله کیفی میان الیاف پلی استر و نایلون در حال کمتر شدن است.

الیاف تریکستا به عنوان نوعی از الیاف پلی استر ارتقا یافته، یکی از بهترین الیافهای مصنوعی مورد استفاده در صنایع موکت سازی است. برای آشنایی با موکتهای تولید شده از الیاف تریکستا می توانید مقاله “موکت تریکستا” را مطالعه نمایید.

در انتها می توان برای استفاده از موکتهای پلی استر، موارد زیر را پیشنهاد کرد:

 

  • موکتهای پلی استر، بسیار نرم هستند ولی این موکتها به نسبت سایر موکتهای تولید شده با الیاف مصنوعی دوام کمتری دارند.
  • موکتهای پلی استر، مناسب استفاده در فضاهایی با ترافیک کم و بسیار سبک هستند.
  • موکتهای پلی استر، بیشتر برای مصارف خانگی توصیه می شوند.
  • موکتهای پلی استر، یک موکت مناسب اتاق خواب بشمار می آید.

برای مقایسه موکتهای تولید شده با انواع الیاف میتوانید مقالعه “انواع الیاف موکت” را مطالعه کنید.

پیکتوگرام پلی استر-شیدارک

 

مطالعه مقاله بیشتر
موکت اتاق نشیمن ** 5 نکته مهم**

پیکتوگرام استاندارد و مرجع که روی موکت درج شده و نشان دهنده استفاده از الیاف پلی استر (Polyester) در بافت موکت است.

 

  • منظور ازخاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری الیاف، توان برگشت پذیری الیاف پس از فشرده شدن و پا خوردن است.

 

موکت پلی استر-شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت پرز بلند چیست

موکت پرز بلند چیست؟ احتمالا اگر شما هم در حال خرید یا انتخاب موکت باشید، کلمه موکت پرز بلند را شنیده اید. با یک جستجوی ساده در اینترنت نیز می [...]

انواع الیاف موکت

 انواع الیاف موکت   مهمترین عنصر تشکیل دهنده یک موکت فارغ از نوع بافت و نحوه تولید آن، الیاف موکت است. انواع مختلفی از الیافها در صنعت تولید موکت مورد [...]

رنگرزی موکت ،نگاهی با انواع روشهای رنگرزی

انواع رنگرزی موکت در چرخه و فرآیند تولید موکت، رنگرزی موکت در کنار بافت موکت و نصب لایه پشتیبان (Backing) یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل تولید و بافت [...]

موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟