موکت تایل چیست

موکت تایل - شیدارک

موکت تایل (Carpet Tile) که به آن موکت مدولار هم گفته می شود، نوعی از موکت است که برخلاف موکتهای رول در ابعاد کوچک و معمولا بصورت تایل های مربع، در ابعاد مختلف تولید شده و جایگزینی جدید و مدرن برای موکتهای رول محسوب می شود.

“شیدارک” در این مطلب به معرفی موکت تایل پرداخته و در مطالب آتی انواع موکتهای تایل را مورد بررسی قرار خواهد داد.

برای آشنایی با انواع موکتها می توانید مقاله “آشنایی با موکت و انواع موکتها” را مطالعه نمایید. 

سابقا موکتها صرفا بصورت رول یا (wall to wall) تولید می شدند و تمام یا بخشی از فضا را بصورت یکنواخت پوشش می دادند. اما با شروع طراحی های مدرن، تمایل طراحان برای خلق فضاهای متنوع سبب شد که تولید کنندگان دست به تولید موکتهای مدولار بزنند تا طراحان بتوانند براحتی با این موکتها فضاهای طراحی شده را پوشش دهند.

موکت تایل - شیدارک
ترکیب خلاقانه با استفاده از موکتهای تایل

موکتهای تایل بیشتر به صورت مربع و در اندازه های بسیار مختلف و متنوع تولید می شوند. اما به جز مربع، اشکال دیگری مانند مستطیل، ۶ گوش، مثلث نیز توسط اکثر تولید کنندگان تولید می شود. البته برخی از تولید کنندگان اقدام به تولید موکتهای تایل در شکلهایی خاص مانند قطعات پازلی شکل، لوزی و … نموده اند که بیشتر برای پروژه ها و کارهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

موکت تایل - شیدارک
مرسوم ترین اشکال و ابعاد تولید موکتهای تایل
موکت تایل - شیدارک
موکت تایل ۶ گوش
موکت تایل - شیدارک
موکت تایل در شکلهای متنوع

یکی از مهمترین مزایای موکت تایل، امکان ایجاد تنوع بسیار بالا در طراحی کفپوش بوسیله چیدمانهای مختلف این موکتهاست. ساختار مدولار موکتهای تایل این امکان را فراهم می آورد که، توسط تنوع چیدمان و کنار هم قرار دادن موکتها، طرحهای گوناگون و ترکیبات متنوعی در فضای مورد نظر، توسط طراحان خلق گردد.

به عنوان مثال شما به عنوان یک طراح، صرفا با تغییر نوع چیدمان موکتهای تایل یا با تنوع رنگ موکتهای تایل می توانید فضاهای متفاوتی را خلق کنید و مثلا یک مسیر عبور را در یک محیط خاص مشخص نموده یا تفکیک دو فضای مختلف را به سادگی نمایش دهید.

موکت تایل - شیدارک
تنوع در چیدمان موکتهای تایل و خلق فضاهای متفاوت
موکت تایل - شیدارک
تنوع رنگ موکتهای تایل

همچنین شما می توانید تصمیم بگیرید که بند و خط میان تایلها دیده شود یا خیر. شما می توانید موکتهای تایل را مطابق سلیقه خودتان منظم کرده و چیدمان را انجام دهید. به عنوان مثال شما می توانید آنها را حصیر چین (مانند بندهای آجر) نصب کنید یا با بندهای موازی نصب کنید و یا به روشی دیگر تایلها را کنار یکدیگر قرار دهید. به همین دلیل اکثر تولید کنندگان موکتهای تایل، در دفترچه مربوط به مشخصات فنی موکت، توضیحاتی مربوط به انواع روشهای نصب برای آن موکت خاص را بصورت گرافیکی، ارائه می کنند.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

موکت تایل - شیدارک

با استفاده از موکتهای تایل شما می توانید هرگاه که اراده کنید با تغییر و جابجایی در چیدمان تایلهای موکت، طرحی جدید را در کفپوش فضای خود ایجاد نمایید. امکان تغییر و جابجایی این موکتها سبب می شود که موکت تایل گزینه ای بسیار مناسب برای استفاده در کفهای کاذب باشد و همچنین تعمیر و تعویض موکتهای تایل بسیار آسان و راحت باشد. در صورت آسیب دیدن بخشی از موکت برخلاف موکتهای رولی نیاز به تعویض کل موکت نیست و صرفا با تعویض یکی از تایلها مشکل به کلی برطرف می شود.

موکت تایل - شیدارک

موکت تایل را می توان به عنوان کفپوش کل فضا یا بخشی از یک فضا مورد استفاده قرار داد یا اینکه این موکتها را با موکتهای رول و یا دیگر کفپوشها (مانند کفپوشهای وینیلی، پارکت، سرامیک و …) بصورت ترکیبی مورد استفاده قرار دهید.

موکت تایل - شیدارک

موکت تایل نگهداری آسانی دارد و می تواند براحتی در فضاهایی که که احتمال لکه شدن کفپوش بالاست، مورد استفاده قرار بگیرد. تمیز کردن و حتی شستن این موکتها با توجه به ابعاد کوچکشان بسیار راحت است و برای رفع آلودگی نیاز به شستن تمام موکت نیست و صرفا، با شستن تایل یا تایلهای آلوده شده، مشکل بکلی رفع می شود.

موکتهای تایل برای استفاده در اکثر فضاها، مخصوصا دفاتر کاری و فضاهای تجاری از بهترین پیشنهادات محسوب می شوند وکاربرد بالایی دارند.

موکت تایل - شیدارک

موکت تایل - شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

عرض استاندارد موکت چقدر است؟

عرض استاندارد موکت چقدر است؟ یکی از مهمترین سوالاتی که برای خریداران موکت مطرح است، فارغ از رنگ و طرح موکت، ابعاد و اندازه استاندارد موکت است. ابعاد و اندازه [...]

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی)

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی) موکت ( Moquette ) واژه ای فرانسوی است که بصورت عمومی معنای فرش را در ذهن متبادر می کند. این کلمه [...]

موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,64 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟