موکت هتلی ، کفپوش محبوب هتلها

موکت هتلی محبوب ترین و پرکاربرد ترین کفپوش مورد استفاده در هتلهاست. یکی از مهمترین پارامترهای طراحی داخلی و دکوراسیون هتلها در تمام جهان، انتخاب موکت مناسب به عنوان کفپوش فضاهای مختلف هتل است. اهمیت این موضوع به حدی است که بسیاری از تولید کنندگان معتبر و مطرح در صنعت موکت ، اقدام به تولید موکتهایی مخصوص برای هتلها می کنند.

اما شاید سوال اساسی این باشد که چرا استفاده از موکت برای هتلها اینقدر مهم است؟ یا چرا موکت به عنوان کفپوش اصلی در هتلها مطرح شده و مورد استفاده قرار می گیرد و از سایر کفپوشها کمتر استفاده می شود؟ در ادامه “شیدارک” به این سوالات پاسخ داده و مهمترین مزایا و دلایلی که سبب می شود موکتها کفپوش اصلی هتل باشند را ذکر خواهد کرد.

موکت مخصوص هتل

موکت ، کفپوش محبوب هتلها

  مهمترین اولویت در صنعت هتلداری، ارائه خدمات عالی و بدون عیب و نقص هتل، به میهمانان است تا تجربه ای عالی و تکرار نشدنی را در خاطر آنها رقم بزند. این اولویت در تمامی فرآیندها از طراحی تا اجرا و نگهداری هتل ،مورد توجه قرار گرفته و تلاش می شود که شرایطی برای حفظ آرامش و راحتی مسافرین از همه نظر فراهم گردد. مجموعه ای از عوامل سبب شده است که موکت، کفپوش مورد علاقه هتل داران و معماران برای استفاده در هتل و پاسخ به این اولویتها باشد. در ادامه دلایل محبوبیت موکت در هتلها ذکر شده است.

کفپوش هتل

  • تنوع بالای طرح و رنگ

موکت تنوعی بی نظیر از نظر طرح و رنگ را ارائه می کند و علاوه بر این تنوع نامحدود، به معماران و طراحان امکان سفارش طرح ها و الگوهای سفارشی و منحصر بفرد را نیز می دهد. تنوع بالا در طرح و رنگ موکتها علاوه بر تاثیر مستقیم بر تجربه میهمانان، پارامتری بسیار مهم و تعیین کننده در فرآیند طراحی است، و برای طراحان در خلق طرحها و فضاهایی که امکان ایجاد تجربه منحصر بفرد برای میهمانان را فراهم نماید، کمکی شایان و فراوان بحساب می آید.

تنوع بالای طرح و رنگ

در گذشته برای تولید یک موکت با طرح سفارشی، مسائلی مانند زمان، هزینه و … مطرح بود، ولی توسعه تکنولوژی رنگرزی موکت ،و امکان پرینت رنگ و طرح مورد نظر طراحان روی موکت ،تولید موکتهای سفارشی را به مساله ای مقرون به صرفه و بدون دردسر تبدیل کرده و تنوع طرح و رنگ موکت را به موضوعی واقعا بدون محدودیت تبدیل نموده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد روشهای رنگرزی موکت می توانید مقاله “انواع روشهای رنگرزی موکت” را مطالعه نمایید.

موکت مخصوص هتل

  • تنوع اندازه و ابعاد

از دیگر مزایای موکت که سبب می شود، موکت کفپوشی مناسب برای هتلها باشد این است که، موکت ها علاوه بر تنوع بالا در طرح و رنگ، ابعاد و اندازه های متنوع تری داشته و با توجه به قابلیت برش کاری ساده، براحتی با طرح و نقشه مورد نظر معماران منطبق می شوند. موکتها هم بصورت تایل و هم بصورت رولی تولید شده و در دسترس معماران و طراحان هستند. تنوع ابعاد و اندازه، امکان سفارشی بودن این ابعاد و اندازه ها و نیز قابلیت برشکاری آسان در سطوح پیچیده، از دیگر مزایای موکتها جهت استفاده به عنوان کفپوشهای هتلی محسوب می شود. (از میان سایر کفپوشها، فقط کفپوشهای وینیلی قابلیت رقابت در این مورد با موکتها را دارا هستند و هم بصورت تایل و هم رول در دسترس هستند.)

برای مطالعه بیشتر در مورد موکتهای تایل می توانید مقاله “موکت تایل چیست” را مطالعه نمایید.

تنوع اندازه و ابعاد

  • دوام و طول عمر موکت هتلی

یکی از مسایلی که گاهی از آن به عنوان نقطه ضعف و پاشنه آشیل موکت به عنوان یک کفپوش هتلی یاد می شود، موضوع طول عمر و دوام این کفپوش نسبت به کفپوشهایی مانند سنگ و سرامیک است. برای رفع این نگرانی و مشکل و ایجاد اطمینان خاطر از طول عمر و دوام موکت، حتما باید از موکتهایی با استانداردهای بین المللی استفاده نمود. توجه به این استانداردها سبب می شود که موکت عمری از ۱۰ تا ۳۰ سال را در فضاهایی پر رفت و آمدی مانند هتل داشته باشد. از مهمترین این استانداردها می توان استاندارد اروپایی EN 1307 اشاره نمود که در کشورهای اروپایی به عنوان استاندارد اصلی و مرجع مورد استناد قرار می گیرد.

مطالعه مقاله بیشتر
موکت اداری

برای مطالعه بیشتر در مورد استانداردهای موکت می توانید مقاله “استانداردها و مشخصات فنی موکت” را مطالعه نمایید.

دوام و طول عمر

  • کاهش صدا توسط موکت هتلی

از نظر یک طراح و معمار، ایجاد محیطی آرام، از اولویتهای اساسی در طراحی هتلها محسوب می شود. از نظر استفاده کنندگان و میهمانان هتل نیز، حفظ آرامش در فضایی پر رفت و آمد مانند هتل بسیار مهم و ضروری است. موکت با جذب سر و صداهای ناشی از راه رفتن افراد و حمل و نقل وسایل و … به جای انعکاس و یا تشدید آنها، عملکردی عالی را در این مورد ارائه می دهد. عملکرد سنگ، سرامیک،پارکت و … را که در حالت عادی علاوه بر عدم کنترل صدا ها باعث انعکاس و افزایش صدا نیز می گردند، نمی توان با موکت ( موکت هتلی ) مقایسه نمود.

کاهش صدا

  • کنترل دما و بهره وری انرژی

یکی دیگر از دلایل انتخاب موکت ( موکت هتلی ) به عنوان کفپوش محبوب در هتلها، عملکردهای حرارتی موکت است. موکتها مانند عایقهای حرارتی در فضایی که در آن گسترده شده اند عمل کنند. تا جایی که درجه حرارت دستگاههای حرارتی در یک اتاق فرش شده توسط موکت را ،بدون آنکه در اتاق احساس سرما ایجاد شود،می توان براحتی ۲ تا ۳ درجه کاهش داد. این موضوع نه فقط به دلیل ایجاد آرامش برای مسافرین ومیهمانان، بلکه بدلیل صرفه جویی در مصرف انرژی چه از نظر محیط زیستی و چه از نظر صرفه جویی در هزینه ها، بسیار اهمیت دارد.

  • ایمنی

ساختار موکت سبب شده است که موکت کفپوشی بسیار ایمن محسوب شود. راه رفتن روی موکتها با توجه به نرم بودن سطح آن آسیبهای کمتری به کمر و عضلات وارد می کند. از سوی دیگر، موکت از نظر میزان احتمال لغزش و افتادن افراد در حین راه رفتن، نسبت به سایر کفپوشها خطرات بسیار کمتری را ایجاد کرده و در صورت افتادن افراد نیز احتمال آسیب دیدگی ناشی از سقوط ،بسیار کمتر از سایر کفپوشهاست.

  • سایر مزایای موکت هتلی

علاوه بر مزایایی که در بالا برای موکت به عموان یک کفپوش هتلی برشمردیم، می توان به نکاتی دیگر نیز در این مورد مانند، راحتی تعویض پذیری و جابجایی، تمیز کاری آسان و … به عنوان سایر مزایای موکت اشاره نمود.

موکت مخصوص هتل

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

راهنمای انتخاب موکت

نکات مهم انتخاب موکت ( راهنمای خرید موکت ) جهت خرید یا انتخاب یک موکت مناسب برای یک فضا، لازم نیست که متخصص باشید. با اندکی مطالعه و با استفاده [...]

مشخصات فنی و استانداردهای موکت

مشخصات فنی و استانداردهای موکت موکتها چه از نظر مواد و مصالح و چه از نظر عملکرد و قابلیتهای فنی دارای استانداردهای مختلفی هستند.آگاهی از استاندارد های موکت و نیز [...]

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی)

آشنایی با موکت و انواع موکت ها (روش تولید-الیاف-رنگرزی) موکت ( Moquette ) واژه ای فرانسوی است که بصورت عمومی معنای فرش را در ذهن متبادر می کند. این کلمه [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟