موکت تریکستا (Triexta)

شیدارک

-شیدارکالیاف تریکستا (polytrimethylene terephthalate) یا PTT الیافی بسیار جدید است با ترکیب مولکولی شیمیایی محصول بسیار به پلی استر شبیه است تا جایی که گاهی آن را نوعی پلی استر ارتقا یافته بشمار می آورند.

 نام کامل این الیاف “پلی تری متیل تترات (PTT) ” است و در واقع جدیدترین نوع الیاف پلی استر (polyester) است. تریکستا (Triexta) جدیدترین الیاف در دنیای موکتهاست. این الیاف توسط شرکت“DUPONT” که مخترع الیاف نایلون نیز هست اختراع و به بازار عرضه شده است. الیاف تریکستا را با نام تجاری Sorona نیز در بازار می شناسند. شرکت بزرگ Mohawk Industries که از بزرگترین شرکتهای دنیا در تولید کفپوشهاست، اکنون بزرگترین تولید کننده موکت تریکستا (Triexta) تحت نام SmartStrand می باشد.

“شیدارک” در این مقاله نگاهی اجمالی خواهد داشت به ویژگی های موکتهای تولید شده با الیاف تریکستا (Triexta).

موکت - شیدارک

  • قابلیت بازیافت موکت تریکستا (دوستدار محیط زیست)

یکی از مهمترین جذابیتهای الیاف تریکستا ،سازگاری این الیاف با محیط زیست است. الیاف تریکستا مانند الیاف پلی استر، کاملا قابلیت بازیافت دارد، اما نقاط ضعف الیاف پلی استر در این الیاف کاملا رفع شده است.

در تولید الیاف و موکت تریکستا ،از مواد بازیافتی استفاده می شود و البته نکته جالب این است که برای تولید این الیاف از حدود ۳۷ درصد گلوکز ذرت (به جای ترکیبات نفتی) استفاده می شود. نکته دیگر اینکه در تولید این الیاف،نسبت به تولید الیاف نایلون، ۶۳ درصد گاز گلخانه ای کمتری تولید و وارد جو می شود.

مقاومت نسبت به لکه پذیری -شیدارک

  • مقاومت به لکه پذیری موکت تریکستا

الیاف تریکستا (Triexta) مانند الیاف پلی پروپیلن (اولفین) از الیافهای هیدروفوبیک (Hydrophobic) می باشد، این خاصیت باعث می شود که موکت تریکستا جذب آب بسیار ناچیزی داشته و رطوبت را جذب نکند.

پایین بودن میزان جذب آب الیاف تریکستا، مقاومت نسبت به لکه پذیری را در این الیاف افزایش می دهد. موکت تولید شده از الیاف تریکستا، مقاومت بسیار خوبی در برابر لکه پذیری از خود نشان می دهد و از سوی دیگر بسیاری از لکه های ایجاد شده روی موکتهای تولید شده از الیاف تریکستا را می توان براحتی و صرفا با آب پاک کرد. از مهمترین و شاخص ترین ویژگی های موکت تریکستا این است که تقریبا هر لکه ای را می توان صرفا با مقداری آب گرم از روی این موکت کاملا پاک کرد.

مقایسه الاف تریکستا و نایلون -شیدارک

مقایسه میزان مقاومت به لکه پذیری در الیاف تریکستا و نایلون

 

موکت -شیدارک

مقاومت به لکه پذیری موکت تریکستا نسبت به برخی رایج ترین آلودگی ها

  • رنگ پذیری و دوام رنگ موکت تریکستا

موکت تریکستا (Triexta) نسبت به uv (اشعه ماورائ بنفش) مقاوم بوده و دوام رنگ بسیار خوبی از خود نشان می دهد. با توجه به اینکه الیاف تریکستا عموما به صورت Solution Dyeing رنگرزی می شود، محو شدن رنگ و رنگ پریدگی در این موکت تریکستا دیده نمی شود.

نکته دیگر اینکه موکت تریکستا، از نظر میزان درخشش و شفافیت رنگ به موکتهای نایلون شبیه بوده و این موکتها نسبت به موکتهای پلی استر ظاهری مات تر دارند.

موکت تریکستا-شیدارک

  • دوام و نرمی موکت تریکستا

موکتهای تریکستا نسبت به موکتهای پلی استر بادوام تر بوده و شاید بتوان دوام این موکتها را با موکتهای نایلونی مقایسه کرد. همچنین موکتهای تریکستا نسبت به موکتهای پلی استر، خاصیت انعطاف پذیری و برگشت پذیری ( برگشت پذیری الیاف به حالت اولیه ) بیشتری دارند.

مطالعه مقاله بیشتر
عرض استاندارد موکت چقدر است؟

این موکتها مانند موکتهای پلی استر بسیار نرم هستند. حتی گاهی اینطور بیان می شود که موکت تریکستا نسبت به موکتهای پلی استر و نایلون نرم تر می باشد.

موکت تریکستا-شیدارک

 

در جدول زیر مقایسه ای که در برخی از آیتم های مهم، میان موکت تریکستا یا sorona و موکتهای نایلونی توسط شرکت DUPONT انجام شده است را مشاهده می کنید.

نایلون ۶

نایلون ۶/۶

تریکستا (Sorona)

****

**** **** Durability

*

* ****

Stain Resistance

*

* ****

Bleach Resistance

**

**** ****

Soiling

*

* ****

Static

* * ****

Drying Time

برتری ویژگی های فنی موکت تریکستا نسبت به موکتهای نایلونی در جدول بالا به وضوح قابل مشاهده است.

در مورد دوام موکت تریکستا در طول زمان، باید این نکته را یاداوری کنیم که با توجه به اینکه این موکتها مانند موکتهای نایلونی سابقه و قدمت طولانی ندارند، پیش بینی و تخمین عمر این موکتها در شرایط کنونی کمی دشوار است. شاید مهمترین ایرادی که اکنون بتوان به موکتهای تریکستا وارد دانست، این باشد که، نمی توان در مورد دوام این موکتها در طول زمان جوابی قطعی ارائه نمود و فعلا پاسخ این سوال را باید با زمان واگذار کرد.در انتها باید این نکته را هم یادآور شویم که، بطور میانگین موکتهای تریکستا ، قیمتی پایین تر از موکتهای نایلون دارند.

برای آشنایی بیشتر با موکتهای نایلونی مقاله “موکت با الیاف نایلون-پلی آمید” را مطالعه نمایید.

برای مقایسه موکتهای تولید شده با انواع الیاف می توانید مقاله “انواع الیاف موکت” را مطالعه کنید.

  • منظور ازخاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری الیاف، توان برگشت پذیری الیاف پس از فشرده شدن و پا خوردن است.

شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

موکت پلی استر *موکت مناسب اتاق خواب*

موکت پلی استر ، موکت مناسب اتاق خواب    پلی استر، الیافی مصنوعی است که تولید انبوه آن از سال ۱۹۴۵ میلادی شروع شده است. پلی استر (Polyester) به گونه [...]

موکت اکریلیک *دانستنی هایی مفید برای انتخاب موکت*

موکت اکریلیک – (Acrylic (Polyacryl الیاف اکریلیک الیافی نسبتا جدید در صنعت تولید موکت به حساب می آید که از پلی اکریلیک ساخته شده است. اکریلیک الیافی سبک و نرم است [...]

رنگرزی موکت ،نگاهی با انواع روشهای رنگرزی

انواع رنگرزی موکت در چرخه و فرآیند تولید موکت، رنگرزی موکت در کنار بافت موکت و نصب لایه پشتیبان (Backing) یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل تولید و بافت [...]

بانک مقالات موکت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,80 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟