انواع رنگ ترموود

موارد و نکات فنی و اساسی در مورد انواع رنگ ترموود که برای محافظت از سطح نهایی چوب ترموود مورد استفاده قرار می گیرند ،بسیار شبیه به پوشش نهایی و فینیشینگ در چوبهای معمولی است که توسط کوره خشک شده اند. یعنی هر گونه الزاماتی که برای حفاظت از چوب استاندارد در یک آب و هوای خاص تنظیم شده است، معمولا برای چوب اصلاح شده با حرارت یا ترموود نیز استفاده می شود. نکته جالب در این خصوص این است که تقریبا همه این موارد به محافظت در مورد پدیده ها و موارد اکولوژیکی مانند، رطوبت، اشعه uv ، کپکها و … مربوط می شوند.

برای آشنایی با ترموود می توانید مقالات “آشنایی با انواع ترموود” و “ترموود چیست” را مطالعه نمایید.

نگهداری از ترموود

هر نوع نقص و آسیب ظاهری در چوب، نشانه ای است که باید فورا مورد توجه قرار گرفته و آن را بررسی نمود. نوع و روش نگهداری و میزان مراقبت از ترموود  با توجه به محل مصرف و کاربرد ترموود ، بسیار متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات یک شستشوی ساده برای اینکار کافی است اما گاهی کارهای بیشتری مانند پوشش کامل سطح و یا پرداخت ترموود، برای این منظور لازم است. با توجه به هزینه اولیه و ارزش ترموود و نیز تاثیری که فرآیندهای مربوط به نگهداری و مراقبت در افزایش عمر و دوام ترموود دارند، هزینه های مربوط به نگهداری سالانه و … بسیار مقرون بصرفه است و بهتر است که وضعیت ظاهری سطح ترموود بصورت سالانه مورد بررسی قرار گیرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد دلایل محافظت از ترموود می توانید مقاله “محافظت از ترموود” را مطالعه نمایید.

انواع رنگ ترموود

نوع پوشش نهایی بر اساس میزان نفوذ پذیری رنگها در سطح ترموود ،کیفیت و پایداری آنها و نیز مواد تشکیل دهنده رنگها، کلاس بندی و تقسیم می شود. تقسیم بندی های متفاوتی برای پوششهای سطح و یا رنگ ترموود موجود است که از این میان، می توان به مواردی مانند، رنگ های پلی یورتان، رنگهای آلکیدی، رنگ روغن، رنگهای لاتکس، رنگ های مات، رنگهای مات و …. اشاره نمود. برای انتخاب نوع پوشش مناسب ترموود لازم است مواردی مانند، محل مصرف ترموود، بارندگی، رطوبت هوا، میزان اشعه ماوراء بنفش و … را مورد توجه قرار داد و با شرکت تامین کننده ترموود در این خصوص مشورت نمود.

در ادامه شیدارک نگاهی گذرا به برخی از این پوششها و رنگهای ترموود داشته و توضیحاتی مختصر را بیان کرده است.

روغنها و رنگهای شفاف 

روغنها و رنگهای شفاف که برای محافظت از ترموود مورد استفاده قرار می گیرند  بسیار پر کاربرد بوده و استفاده فراوانی دارند، اما این رنگها نمی توانند مانع محو شدن و رنگ پریدگی پروفیلهای ترموود شوند. رنگها و روغنهای شفاف بیشتر برای جلوگیری از رشد و گسترش کپکها مناسب هستند و برای محافظت از ترموود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، کاربرد چندانی ندارند.به عنوان مثال این نوع از پوششهای شفاف برای استفاده و محافظت از مبلمان ساخته شده از ترموود که در معرض نور خورشید و آب باران قرار دارد ، بسیار مناسب است.در صورتی که از رنگها و روغنهای شفاف یا اصطلاحا  ترنسپرنت برای محافظت از ترموود استفاده گردد، باید هر سال یک یا دو بار (با توجه به دستور العمل شرکت سازنده) این پوششها (رنگها یا روغنها) تجدید شده و مجددا اجرا گردند.

مطالعه مقاله بیشتر
راهنمای انتخاب انواع ترموود

رنگهای نیمه شفاف 

پوششها و رنگهای نیمه شفاف، چوب ترموود را بسیار موثرتر و مفیدتر از رنگهای شفاف مورد محافظت قرار می دهند. رنگهای نیمه شفاف علاوه بر محافظت از سطح چوب در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید یا uv ،از نظر ظاهر و رنگ، بسیار به رنگ طبیعی ترموود شباهت داشته و تغییر ظاهری که بواسطه آنها در سطح ترموود ایجاد می شود بسیار ناچیز خواهد بود.

رنگ های مات 

رنگهای مات، از چوبهای ترموود به بهترین شکل ممکن محافظت می کنند اما نکته مهم اینجاست که، رنگ و ظاهر اصلی چوب با همان شرایطی که قبلا دیده می شد دیگر به نظر نخواهد رسید و این رنگها و روغن ها، ظاهر ترموود را تغییر می دهند. اکثر کارشناسان توصیه می کنند که چوب ترموود قبل از نصب حتما توسط یک لایه از رنگ مات مورد محافظت قرار گیرد و لایه نهایی یا فینیشینگ رنگ، پس از نصب چوب ترموود ، اجرا گردد.

اگر از یک رنگ مات، که پایه روغن گیاهی دارد برای محافظت و پوشش ترموود که در معرض شرایط جوی قرار دارد استفاده شود،  حتما باید به مسائل و مشکلاتی مانند رشد کپکها و قارچها توجه نمود و بصورت کلی برای مراقبت از چوب ترمو با استفاده از پوششهای مختلف، حتما باید به دستور العمل های شرکت سازنده دقت شود.

لاک چوب و یا رنگهایی که یک لایه یا فیلم روی سطح ترموود ایجاد می کنند (توانایی نفوذ در سطح ترموود را ندارند)، برای استفاده تراسها و یا فضاهایی که بصورت دائم در معرض شرایط جوی هستند، توصیه نمی شوند زیرا با توجه تغییر رطوبت محیط ،تمایل به پوسته شدن دارند و به مرور زمان از سطح چوب جدا می شوند.

مطالب زیر را از دست ندهید

ویژگی های ترموود

۱۰ نکته مهم درباره ترموود همه ما اسم ترموود را شنیده ایم و حداقل با ظاهر این متریال آشنا هستیم. ترموودها کاربردهای مختلف و متفاوتی در ساختمان دارند و تقریبا [...]

محافظت از ترموود

محافظت از ترموود محافظت از ترموود و روشهای نگهداری آن، مهمترین موضوع پس از خرید و نصب محصولات ساخته شده با ترموود است. گرچه ترموود یا چوب فراوری شده، محصولی [...]

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

راهنمای انتخاب انواع ترموود

راهنمای انتخاب انواع ترموود در سالهای اخیر استفاده از پروفیلهای ترموود در معماری رونق بسیار زیادی پیدا کرده است.استفاده از انواع ترموود ، هم در معماری داخلی و هم در [...]

بانک مقالات ترموود
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟