کاربردهای ترموود ( چوب ترمو ) – بخش سوم

چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت استفاده و کاربرد برای طیف گسترده ای از محصولات و فضاها را دارد. چوب ترمو جایگزینی بسیار مناسب برای چوب معمولی است، زیرا بواسطه فرایند ترمو شدن ،نه فقط مقاومتهای زیست محیطی چوب افزایش یافته، بلکه مقاومت چوب در برابر عوامل بیولوژیک مانند قارچها، مقاومت نسبت به شرایط آّب و هوایی گوناگون و مقاومت این چوب نسبت به پوسیدگی نیز افزایش یافته است. همچنین چوب ترمو  رطوبت درونی و هدایت حرارتی پایین تری نسبت به چوبهای معمولی دارد. به موارد یاد شده می توان ثبات ابعادی، پایداری و دوام بالای این چوبها را نیز اضافه کرد. مجموع این ویژگی ها باعث شده است که چوب ترمو، چوبی بسیار مناسب برای استفاده در ساختمانها ،چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی و حتی فضاهای مرطوب مانند سونا و حمام ساختمان بشمار آید.

برای آشنایی بیشتر با خواص و نیز انواع ترموود می توانید مقالات “چوب گرمادیده یا ترموود” ،“راهنمای انتخاب انواع ترموود” و “آشنایی با انواع ترموود”را مطالعه نمایید.

در مقاله های پیشین انواع کاربردهای ترموود در فضاهای خارج ساختمان مانند نما، محوطه های باز، کفپوشهای اطراف استخر و … را مورد بررسی قرار دادیم. “شیدارک”در مقاله حاضر نگاهی گذرا به کاربردهای  چوب ترموود در فضاهای داخل ساختمان خواهد داشت و شما را با انواع این کاربردها و برخی نکات مهم در این خصوص آشنا خواهد کرد.

برای مطالعه کاربردهای مختلف ترموود می توانید مقالات “کاربردهای ترموود در نمای ساختمان” و “کاربردهای ترموود در فضای بیرون ساختمان و محوطه های باز” را مطالعه نمایید.

استفاده از ترموود در فضاهای داخلی

بطور طبیعی چوب ترمو شده متریالی مناسب و همه کاره برای استفاده در اکثر فضاها و کاربردهای در معماری داخلی است. ترموود فضای داخلی را می توان به عنوان دیوار پوش، کفپوش، مبلمان و سایر عناصر دکوراتیو مورد استفاده قرار داد. با توجه به ثبات ابعادی بالایی که چوب ترمو شده از خود نشان می دهد، کفپوشها و دیوار پوشها در طول زمان دچار آسیب نشده و عمری طولانی خواهند داشت. همچنین با توجه به اینکه رزینها و صمغهای چوب در طول فرایند ترمو شدن از چوب خارج می شوند، مشکلی در خصوص نشت رزین و ایجاد حساسیت به وجود نخواهد آمد.

چوب ترمو در فضای داخلی ساختمان به عنوان کفپوش (پارکت و کفپوش موزائیکی)، دیوار پوش و بصورت تایلها و پروفیلهای سقفی کار برد دارد.

پروفیلها و تایلهای ترموود را به آسانی می توان به عنوان دیوارپوش و سقف کاذب مورد استفاد قرار دارد. این پروفیلها تنوع بسیار بالایی داشته و روشهای مختلفی نیز برای نصب و استفاده از آنها وجود دارد.

استفاده از پروفیلهای ترموود به عناون سقف کاذب

ترموود به عنوان کفپوش داخلی ساختمان به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد. یا بصورت پارکتهای ترموود که در اکثر فضاها قابل نصب است و یا به عنوان کفپوش تایل ترموود در فضاهای مرطوب مانند حمام و سونا مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد ترموود به عنوان کفپوش

استفاده از پروفیلهای ترموود به عناون کفپوش حمام و سرویس بهداشتی

کاربردهای ترموود-شیدارک

نمونه ای از کفپوش ترموود جهت استفاده در فضاهای مرطوب مانند حمام

گونه درختی

ترموود مناسب

محل مصرف چوب ترمو

ون ، بلوط ، ایروکو

Thermo–D & S and Hardwood

کفپوش فضاهای داخل ساختمان

کاج و …

Thermo-D Softwood

کفپوش فضاهای مرطوب داخل ساختمان (حمام و سرویس بهداشتی)

ون،کاج،بلوط،ایروکو

Thermo–S Softwood and Hardwood

پوشش دیوارها و سقف و مبلمان داخلی

مطالعه مقاله بیشتر
مشخصات فنی و استانداردهای ترموود - بخش نخست

ترموود پیشنهادی برای استفاده در داخل ساختمان

برای آشنایی با انواع کلاس بندی و رده بندی های ترموود می توانید مقاله “راهنمای انتخاب ترموود” را مطالعه نمایید.

استفاده از ترموود در سونا و مراکز اسپا (spa)

کاربرد ترموود در سونا

ترموود سونا – یکی از کاربردهای چوب ترموود پوشش جداره های سونا می باشد

چوب و مخصوصا چوب ترمو، از بهترین متریالها و مصالح برای پوشش فضاهایی مانند سونا و مراکز اسپا و ماساژ و … است. مهمترین دلیلی که چوب را برای استفاده در این فضاها شاخص می کند، مقدار کم هدایت گرمایی چوب است که باعث می شود در فضایی گرم مانند سونا، شما به راحتی و بدون ایجاد سوختگی، روی چوبها نشسته، راه رفته و یا استراحت کنید. چوب ترمو ( ترموود سونا ) علاوه بر خاصیت فوق، با توجه به اینکه چوبی بدون رزین و صمغ است، در هنگام استفاده در سونا و سایر فضاهای گرم و مرطوب، هیچگونه رزین و بخارات ناشی از آن را، از خود متصاعد نکرده و به همین دلیل ترموود سونا ایجاد حساسیت و یا سردرد و … نمی کند.

کاربرد ترموود در اسپا

برای استفاده از چوب ترمو در فضای سونا باید از ترموود تولید شده از چوب درختان نرم چوب (Soft Wood) به عنوان پوشش اصلی، و از چوب درختان سخت چوب (HardWood) به عنوان شاسی زیرین و زیرسای استفاده نمود. برای مطالعه بیشتر در مورد ترموود سونا می توانید مقاله چوب مناسب برای استفاده در سونا را مطالعه نمایید.

ترموود مناسب

محل مصرف چوب ترمو

Thermo-S Hardwood

شاسی کشی و زیر سازی سونا

Thermo-S Softwood

نیمکتها و جداره های سونا (کف و دیوار)

Thermo-D Softwood and Hardwood

وسایل و تزئینات سونا و حمام

ترموود پیشنهادی برای استفاده در سوناها و سالنهای اسپا

برای مطالعه بیشتر در خصوص کاربردهای ترموود ،می توانید مقالات “کاربردهای ترموود- بخش نخست” در خصوص استفاده از ترموود در فضاهای خارجی ساختمان و ترموود نما، و نیز مقاله “کاربردهای ترموود- بخش دوم” که در خصوص استفاده از ترموود در کفپوشهای خارج ساختمان، پرگولا،نرده،سایبان و لوور می باشد، را مطالعه نمایید.

مطالب زیر را از دست ندهید

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

چوب مناسب برای سونا

چوب مناسب برای سونا سونا یا گرمخانه از فضاهایی است که در امروزه در استخرها و ویلاها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه استفاده از این فضا در [...]

چوب ترمو زبان گنجشک – ترموود عش (ash)

چوب ترمو زبان گنجشک – ترموود عش (ash) یکی از سوالاتی که همیشه هنگام انتخاب چوب و چوب ترمو برای استفاده در یک فضا، در ذهن ایجاد می شود این [...]

ترموود چیست؟

ترموود یا چوب گرما دیده چیست؟ (Termowood) ترموود یا چوب گرمادیده (چوب ترمو)، چوبی است که جهت افزایش دوام و اصلاح ساختار سلولی تحت شرایط خاص گرمادیده است. پی بردن [...]

بانک مقالات ترموود
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,75 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟