ترموود یا چوب گرما دیده چیست؟ (Termowood)

ترموود یا چوب گرمادیده (چوب ترمو)، چوبی است که جهت افزایش دوام و اصلاح ساختار سلولی تحت شرایط خاص گرمادیده است. پی بردن به این نکته که فرایند گرما دادن چوب تاثیری بسزا در افزایش کارایی این محصول طبیعی دارد، احتمالا کاملا اتفاقی بوده و با توجه به تجربه های بشری اتفاق افتاده و پس از انقلاب صنعتی و تکنولوژی در سالهای قبل روندی کاملا مهندسی شده پیدا کرده است.

شیدارک” در این مقاله سعی دارد، نگاهی گذرا به فرآیند تولید ترموود داشته و پاسخی مختصر برای این پرسش فراهم کند که ” ترموود چیست؟ “

ترمووود-شیدارک

روش تولید ترموود یا چوب گرما دیده (چوب ترمو)

فرآیند تبدیل چوب طبیعی به چوب ترمو یا چوب گرمادیده امروزه بصورتی کاملا مکانیزه و منطبق بر دستور العمل ها و استانداردهای ویژه انجام می گیرد.

فرآیند تبدیل چوب طبیعی به ترمووود شامل ۳ مرحله یا فاز است و در تمام این مراحل پارامترهای حرارت، میزان بخار آب و فشار ناشی از آن و نیز زمان، بر محصول نهایی اثر گذاری مستقیم دارند.

نمودار زیر که به نمودار THERMO WOOD معروف است، نشان دهنده تاثیر عوامل یاد شده بر محصول نهایی می باشد. فرآیند تولید چوبهای ترموود کاملا منطبق بر این نمودار انجام می شود.

thermowood--shidarch

فازهای ۳ گانه تبدیل چوب طبیعی به ترموود عبارتند از :

  • فاز ۱ حرارت دهی و خشک کردن چوب: پس از وارد کردن چوبهای برش خورده به کوره با افزایش حرارت و بخار دمای چوب به سرعت تا دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد افزایش داده می شود و سپس بصورت تدریجی و مداوم دما تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد. در این مرحله رطوبت چوب حدودا صفر خواهد شد.
  • فاز ۲ عملیات حرارتی: در این مرحله دمای چوب به ۱۸۵ تا ۲۱۵ درجه سانتیگراد افزایش می یابد و در این دما ۲ تا ۳ ساعت نگه داشته می شود. میزان دما و مدت زمان نگهداری چوب در دمای مورد نظر به نوع چوب و رده ترموود بستگی دارد. در ادامه با انواع ترمووودها و رده بندی ترمووودها بر اساس استاندادهای مرجع اشاره خواهیم کرد.
  • فاز ۳ خنک کردن چوب و تهویه رطوبت: در این مرحله با اسپری کردن آب روی چوبها دمای چوب را کاهش داده و چوبها را خنک می کنند.پس از رسیدن دمای چوب به حدود ۸۰ یا ۹۰ درجه سانتیگراد، رطوبت چوب دوباره افزایش داده می شود و به حدود ۴ تا ۷ درصد می رسد. پس از همدما شدن چوب با دمای محیط فرآیند تکمیل شده و پایان یافته است.
مطالعه مقاله بیشتر
مشخصات فنی و استانداردهای ترموود - بخش نخست

برای آشنایی با انواع ترموود می توانید مقاله “آشنایی با انواع ترمووود” را مطالعه کنید.

برای آشنایی با ویژگی های ترموود می توانید مقالات “کاربردهای ترموود-بخش نخست”،“کاربردهای ترموود-بخش دوم” و “کاربردهای ترموود-بخش سوم” را مطالعه نمایید.

ترموود - شیدارک
خارج کردن ترموودها از کوره
ترمووود 2 - شیدارک .
نصب سنسورها برای تشخیص رطوبت و حرارت درون چوب

فواید ترمو شدن چوبها

عمده تغییراتی که در اثر این فرآیند، در چوبها صورت می پذیرد را می توان بصورت خلاصه اینگونه بیان کرد:

  • پس از انجام این فرآیند ترموود مقاومت چوب در برابر قارچهای چوبخوار افزایش می یابد.
  • دیواره سلولی چوب اصلاح حرارتی شده و ساختار مولکولی چوب منظم می شود.
  • بافت چوب پس از انجام این فرایند همگن می شود.( تصویر پایین)

ساختار مولکولی چوب طبیعی - شیدارک
ساختار مولکولی چوب طبیعی
ساختار مولکولی ترمووود - شیدارک
ساختار مولکولی ترمووود
  • واکشیدگی چوب تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند و در نتیجه چوب ثبات ابعادی مناسبی یافته و پایداری چوب در شرایط محیطی افزایش می یابد.
  • رطوبت چوب کاهش یافته و میزان جذب آب نیز کاهش پیدا می کند. در نتیجه کاهش جذب آب، تورم و انقباض ناشی از جذب آب نیز از بین می رود.
  • کاهش PH چوب و افزایش دوام چوب نسبت به شرایط طبیعی از دیگر مزایای چوبهای ترمو شده است.

در فیلم زیر نحوه تولید ترموود نمایش داده شده است.

برای آشنایی بیشتر با  ویژگی های ترمووود می توانید مقاله “راهنمای انتخاب ترمووود” را مطالعه کنید.

  • منظور از واکشیدگی چوب، افزایش طول چوب بر اثر جذب رطوبت می باشد.

مطالب زیر را از دست ندهید

ویژگی های ترموود

۱۰ نکته مهم درباره ترموود همه ما اسم ترموود را شنیده ایم و حداقل با ظاهر این متریال آشنا هستیم. ترموودها کاربردهای مختلف و متفاوتی در ساختمان دارند و تقریبا [...]

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

کاربردهای ترموود ( چوب ترمو ) – بخش سوم

کاربردهای ترموود ( چوب ترمو ) – بخش سوم چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,89 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟