کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش دوم

چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت استفاده و کاربرد برای طیف گسترده ای از محصولات و فضاها را دارد. چوب ترمو جایگزینی بسیار مناسب برای چوب معمولی است، زیرا بواسطه فرایند ترمو شدن ، نه فقط مقاومتهای زیست محیطی چوب افزایش یافته، بلکه مقاومت چوب در برابر عوامل بیولوژیک مانند قارچها، مقاومت نسبت به شرایط آّب و هوایی گوناگون و مقاومت این چوب نسبت به پوسیدگی نیز افزایش یافته است. همچنین چوب ترمو رطوبت درونی و هدایت حرارتی پایین تری نسبت به چوبهای معمولی دارد. به موارد یاد شده می توان ثبات ابعادی، پایداری و دوام بالای این چوبها را نیز اضافه کرد. مجموع این ویژگی ها باعث شده است که چوب ترمو، چوبی بسیار مناسب برای استفاده در ساختمانها ، چه در فضای داخلی و چه در فضای خارجی ساختمان بشمار آید.

برای آشنایی بیشتر با خواص و نیز انواع ترموود می توانید مقالات “چوب گرمادیده یا ترموود” ،“راهنمای انتخاب انواع ترموود” و “آشنایی با انواع ترموود”را مطالعه نمایید.

“شیدارک” در سایر مقاله ها نگاهی اجمالی به کاربردهای ترموود داشته و انواع کاربردهای ترموود در فضاهای داخل و خارج ساختمان مانند نما، محوطه های باز، کفپوشهای اطراف استخر و … را مورد بررسی قرار داده است. “شیدارک”در مقاله حاضر نگاهی گذرا به کاربردهای  چوب ترموود در فضاهای بیرون ساختمان و محوطه های باز ساختمان خواهد داشت و شما را با انواع این کاربردها و برخی نکات مهم در این خصوص آشنا خواهد کرد.

برای مطالعه کاربردهای مختلف ترموود می توانید مقالات “کاربردهای ترموود در نمای ساختمان” و “کاربردهای ترموود در داخل ساختمان” را مطالعه نمایید.

کفپوش ترموود – فضاهای خارجی

کاربردهای ترموود-شیدارک

یکی دیگر از کاربردهای فراوان پروفیلهای چوب ترمو شده، استفاده به عنوان کفپوش فضاهای خارجی است. ترموودهای تولید شده به عنوان (ترموود کف) کفپوش محوطه، بام سبز (روف گاردن) تراس و …، به غیر از مقاومت نسبت به شرایط محیطی باید نسبت به خش پذیری مقاومت خوبی داشته و همپنین مقاومت فشاری بالایی را  نیز تحمل نمایند.

برای استفاده از چوب ترمو به عنوان کفپوش فضاهای خارج از ساختمان و محوطه ها، با توجه به تحقیقات صورت گرفته در موسسات بین المللی باید از چوب ترمو کلاس D  مطابق جدول زیر استفاده نمود.

ترموود مناسب

محل مصرف چوب ترمو

کاج

Thermo-D Softwood

کفپوش فضاهای بیرون ساختمان

ون ، بلوط ، ایروکو

Thermo-D Hardwood

ترموود پیشنهادی برای استفاده به عنوان کفپوش فضاهای خارج ساختمان 

برای آشنایی با انواع کلاس بندی و رده بندی های ترموود می توانید مقاله “راهنمای انتخاب ترموود” را مطالعه نمایید.

کفپوشهای ترموود مورد استفاده در فضاهای خارجی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱- پروفیلهای ترموود

۲- کفپوشهای موزائیکی ترموود (موزاییک ترموود)یا تایل ترموود

انواع کفپوش ترموود ، موزاییک ترموود و پروفیلهای تروود کف

کفپوش از پروفیلهای ترموود :

پروفیلهای کفپوش ترموود (ترموود کف) که بصورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند، بصورت طولی و در مقاطع مختلف در دسترس هستند و باید روی یک زیر سازی و شاسی کشی (چوبی یا فلزی) نصب شوند. برای اتصال پروفیلها به یکدیگر و به زیرسازی نیز،  بستها و گیره های مختلفی با توجه به نوع پروفیل مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیلهای کفپوش ترموود در مقاطع مختلف و طرحهای گوناگون تولید شده و در دسترس قرار دارند. در شکل زیر چند نمونه از این پروفیلها به عنوان نمونه آورده شده است.

روش نصب پروفیلهای ترموود کف، روی زیرسازی چوبی یا فلزی

تعدادی از مرسوم ترین مقاطع پروفیلهای کفپوش ترموود

فیلمی از نحوه نصب و اجرای کفپوش ترموود

کفپوش تایل ترموود (موزاییک ترموود) :

تایلهای کفپوش ترموود (موزاییک ترموود) بر خلاف پروفیلهای ترموود، نیازی به زیر سازی و شاسی کشی برای آماده سازی نداشته و خود دارای زیرسازی مشبک پلاستیکی هستند. این کفپوشهای تایلی، نصبی بسیار آسان و راحت داشته و می توان، براحتی از این کفپوشهای ترموود در فضاهای بیرونی و حتی فضاهای کاملا مرطوب مانند حاشیه استخرها و حمام و … استفاده کرد.

مطالعه مقاله بیشتر
راهنمای انتخاب انواع ترموود

این تایلها بصورت معمول در ابعاد ۳۰*۳۰ ، ۵۰*۵۰ و ۶۰*۶۰ و در رنگهای مختلف در دسترس هستند.

استفاده از ترموود به عنوان نرده، پرگولا و مبلمان

از چوبهای ترمو شده در ساخت مبلمان شهری و همچنین مبلمان روف گاردن (بام سبز)، پرگولا و نرده نیز می توان به خوبی استفاده کرد. استفاده از ترموود در ساخت پرگولا و نیز مبلمان روف گاردن (بام سبز) در ایران بسیار رایج می باشد. برای ساخت پرگولا و نرده و سایر عناصر دکوراتیو مربوط به روف گاردن عموما از پروفیلهای چهارتراش ترموود استفاده می شود. این پروفیلها در ابعاد و ضخامت های مختلف در دسترس بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

پروفیلهای چهارتراش ترموود، پروفیلهایی محکم هستند که می توان از آنها در تمام سطوحشان استفاده کرد و مانند سایر پروفیلهای ترموود سطح پشت کار و سطح نمایان از پیش تعیین شده ای ندارند.

انواع پروفیل چهارتراش ترموود

با توجه به اینکه این پروفیلها در فضای بیرون نصب می شوند و همیشه در معرض شرایط آب و هوایی قرار دارند، باید به دستور العمل شرکت تولید کننده نسبت به نحوه نگهداری و مراقبت از چوب توجه نمود و در صورت نیاز از لاکها و رزین های پیشنهادی جهت افزایش عمر و دوام پروفیلهای ترموود استفاده کرد.

ترموود مناسب

محل مصرف چوب ترمو

Thermo-D Softwood and Hardwood

نرده، پرگولا

Thermo–D & S Softwood and Hardwood

مبلمان فضای باز

ترموود پیشنهادی برای استفاده در نرده، پرگولا و مبلمان فضاهای باز

استفاده از ترموود به عنوان لوور و سایبان

یکی دیگر از استفاده های عمده پروفیلهای ترموود، استفاده از چوب ترمو شده در ساخت سایبان ها و لوور است. برای استفاده از ترموود به عنوان لوور یا سایبان عموما از پروفیلهای چهارتراش مانند پروفیلهای مورد استفاده در پرگولا و مبلمان استفاده می کنند ولی برخی شرکتها نیز اقدام به تولید سایبان و لوور با مقاطع دوکی و یا ذوزنقه ای که پروفیل مرسوم و مناسب جهت ساخت لوورها می باشد نموده اند. لوورهای ساخته شده از ترموود علاوه بر نقش عملکردی خود به عنوان لوور (تنظیم و کنترل نور خورشید و جریان هوا) عملکرد معماری و زیبایی بسیار خوبی دارند و نمایی بسیار زیبا برای ساختمان محسوب می شوند.

چوب ترموود-لوور-شیدارک

پروفیلهای دوکی شکل ترموود – لوور ترموود

ترموود مناسب

محل مصرف چوب ترمو
Thermo-D Softwood and Hardwood

سایبانها و لوورها

ترموود پیشنهادی برای استفاده در نرده، پرگولا و مبلمان فضاهای باز

برای مطالعه بیشتر در خصوص کاربردهای چوب ترمو می توانید مقالات “کاربردهای ترموود – بخش نخست” در خصوص استفاده از ترموود در فضاهای خارجی ساختمان و ترموود نما، و نیز مقاله “کاربردهای ترموود – بخش سوم” که در خصوص استفاده از چوب ترموود در فضاهای داخلی ساختمان و همچنین استفاده از این چوب در سونا ها و مراکز اسپا می باشد را مطالعه نمایید.

مطالب زیر را از دست ندهید

ویژگی های ترموود

۱۰ نکته مهم درباره ترموود همه ما اسم ترموود را شنیده ایم و حداقل با ظاهر این متریال آشنا هستیم. ترموودها کاربردهای مختلف و متفاوتی در ساختمان دارند و تقریبا [...]

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

استانداردهای چوب ترمو و مشخصات فنی – بخش دوم

استانداردهای چوب ترمو و مشخصات فنی، بخش دوم ترموود یا چوب گرمادیده یکی از انواع چوبهای فرآوری شده ای است، که استفاده از آن به خاطر ویژگی های مثبت فراوانی [...]

آشنایی با ترموود

آشنایی با ترموود اگر تاکنون به دفترچه های فنی و کاتالوگهای مربوط به تولید کنندگان انواع ترمووود دقت کرده باشد، حتما متوجه شده اید که ترمو وود در دسته بندی [...]

بانک مقالات ترموود
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟