محافظت از ترموود

محافظت از ترموود و روشهای نگهداری آن، مهمترین موضوع پس از خرید و نصب محصولات ساخته شده با ترموود است. گرچه ترموود یا چوب فراوری شده، محصولی با دوام بالاست، ولی با توجه به اینکه ترموود محصولی کاملا طبیعی است، دانستن دلایل محافظت از آن و نیز آشنایی با روشهای نگهداری از ترموود، قطعا در کاهش هزینه های ناشی از نگهداری و نیز بالا رفتن دوام ترموود همراه با حفظ ظاهر ترموود کمکی شایان خواهد نمود. “شیدارک” در این مقاله شما را با با دلایل محافظت از ترموود آشنا کرده و در مقالات آتی، انواع روشهای محافظت از ترموود را شرح خواهد داد.

برای آشنایی با ترموود می توانید مقالات “آشنایی با انواع ترموود” و “ترموود چیست” را مطالعه نمایید.

  • محافظت از ترموود در برابر اشعه ماوراء بنفش ( UV )

اشعه ماورا بنفش خورشید یاUV  توانایی بالایی در تاثیر گذاری روی انواع چوبها (فراوری شده و یا طبیعی) دارد و براحتی می تواند پس از  چند هفته تغییر رنگ محسوسی در چوبها ایجاد کند. روش عملکرد و تاثیر اشعه ماورا بنفش خورشید روی چوب بدینگونه است که، بافت سلولی چوب را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند به آرامی شرایط تجزیه سلولز (بافت سلولی) چوب را فراهم کرده و در نتیجه چوب را به مرور زمان ضعیف نماید.البته این تغییر در ظاهر چوب نیز اتفاق افتاده و در یک دوره یک ساله سطح چوب به سمت خاکستری شدن، تغییر رنگ خواهد داد. طبق نتایج آزمایشات گوناگون، در طی یکسال اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند ضخامتی در حدود ۰/۱ تا ۰/۰۱ از سطح چوب را تغییر رنگ دهد و آنرا خاکستری نماید.

به همین دلیل چوبهایی که در معرض شرایط محیطی و مخصوصا اشعه ماوراء بنفش خورشید یا uv قرار دارند، حتما باید توسط رنگ و یا سایر روشهای حفاظتی، مورد محافظت قرار گیرند تا عمر و پایداری مورد نیاز را برای استفاده مناسب، تامین نمایند.

  • محافظت از ترموود در برابر رطوبت

از دیگر مواردی که محافظت از ترموود را به امری لازم تبدیل می کند، افزایش مقاومت این چوبها در برابر رطوبت است. گرچه ترموود که چوبی فراوری شده است، مقاومتی مناسب نسبت به رطوبت دارد، اما در برخی موارد و برای افزایش این مقاومت لازم است نکاتی را رعایت کرد.

برای محافظت از چوب در برابر رطوبت، مهمترین نکته این است که روند نفوذ رطوبت خارجی به چوب را کاهش داد. قبل از شروع به انتخاب روشهای محافظتی، باید دلیل جذب رطوبت توسط ترموود برسی گردد که از ۲ حال، خارج نیست. یا ترموود مستقیما در معرض رطوبت قرار دارد، به عنوان مثال قطره های آب روی ترموود چکه کرده و توسط آن جذب می شوند. که در این حال سریعا باید نسبت به رفع مشکل اقدام نمود. و یا ترموود توسط جذب رطوبت از هوا در معرض آسیب است. در این حالت اقدام محافظتی برای حفظ ترموود الزامی است.

روند جذب رطوبت در ترموود با چوبهای طبیعی و معمولی متفاوت است و به همین دلیل میزان رطوبت درونی چوب در ترموود بسیار تدریجی تغییر می کند.علاوه بر این، در مقایسه با چوب طبیعی، مقدار رطوبت تعادلی در چوب اصلاح شده با حرارت یا ترموود، به میزان قابل توجهی کمتر است (سطح رطوبت در یک رطوبت خاص).

اصلاح حرارتی (فرایند ترمو کردن) ساختار سلولی چوب را تغییر می دهد. چگالی ماده جامد در ترموود به طور معنی داری نسبت به چوب نرمال کاهش می یابد. با این حال ابعاد قطعه چوب نسبتا کاهش نیافته است. به عنوان یک نتیجه، “هوا” در داخل چوب بیشتر است و به همین دلیل ترموود نسبت به چوب طبیعی سبکتر است.

حرکت مویرگی آب در طول چوب سبب می شود که میزان رطوبت درونی چوب در انتها چوب بیشتر از سایر نقاط آن باشد و اثبات این موضوع براحتی و با برش و نمونه برداری از طول پروفیلهای چوبی قابل اثبات است.

مطالعه مقاله بیشتر
ویژگی های ترموود

راه حل اصلی برای بهبود نفوذ آب در چوب، جلوگیری از نفوذ رطوبت به چوب از طریق خطوط برش و انتهای آزاد پروفیلهاست. ثانیا، برای محافظت از انتهای برش خورده ترموود که در معرض رطوبت می باشد، حتما باید از یک لایه محافظ یا پوشش مانند رنگ یا روغن استفاده نمود.

برای آشنایی با ویژگی های چوب ترمو، می توانید مقاله “ویژگی های ترموود را مطالعه نمایید.

  • محافظت از ترک خوردگی و کمک به ثبات ابعادی ترموود

رطوبت مهمترین عامل ترک خوردگی ترموود و سایر چوبهاست. هنگامی که چوب یا ترموود بدون پوشش، خیس شده و دوباره خشک می شود، به مرور زمان دچار ترک خوردگی خواهد شد. این پدیده ناشی از تفاوت های قابل توجه و موقت در رطوبت سطحی و قسمت های داخلی چوب است.

مقاطع انتهایی پروفیلهای ترموود، یکی از مهمترین نقاطی هستند که آب از آنجا به چوب نفوذ می کند و  باعث ایجاد ترک در ترموود می شود. برای مقابله و جلوگیری از ایجاد این نوع ترک ها، لازم است که تمام سطوح نماها و دیگر سازه های چوبی در معرض باران و رطوبت، مورد پوشش قرار گرفته و محافظت شوند. این کار سبب می شود که تغییرات نسبی رطوبت کاهش پیدا کرده و در نتیجه میزان ترک خوردگی ها بشدت کاهش پیدا کند. همچنین توصیه می شود که انتهای تمام پروفیلهای ترموود (مقاطع برش ترموود) کاملا توسط پوشش های حفاظتی مانند رنگ یا روغنهای مخصوص پوشش داده شوند.

مقاطع برش توسط رنگ پوشش داده شده اند (تمام سطوح ترموود باید محافظت شوند)

  • محافظت از ترموود در برابر رشد جلبکها

یکی دیگر از عوامل آسیب به ترموودها (به عنوان کفپوش یا نما)جلبکها هستند. پوشش سبزی که گاهی روی نماهای چوبی مشاهده می شود، معمولا نوعی از جلبک است. جلبکها، قارچ نیستند و مانند تمام گیاهان، حاوی کلروفیل بوده و همچون سایر گیاهان از انرژی خورشید برای تبدیل آب و دی اکسید کربن به قند استفاده می کنند. جلبکها معمولا در مناطقی با آب و هوای مرطوب و در جاهایی که به پوشش گیاهی به ترموود نزدیک باشد، بوجود آمده و رشد می کنند. نکته جالب دیگر درباره جلبکها این است که، جلبک ها به دریافت مواد غذایی از محیط زیست خود وابسته نیستند.

در صورتی که روی سطح ترموود جلبکها را مشاهده نمودید، اولین اقدامی که باید صورت گیرد ، حذف آنها از روی ترموود است.جلبکهای ایجاد شده روی سطح ترموود را می توان با برس هایی که روی سطح ترموود ایجاد خراش نکند، از روی سطح تمیز نمود، اما برای جلوگیری از رشد مجدد جلبکها، لازم است که سطح ترموود در برابر آن، توسط یک پوشش یا رنگ مناسب، کاملا مقاوم شود.

مطالب زیر را از دست ندهید

ویژگی های ترموود

۱۰ نکته مهم درباره ترموود همه ما اسم ترموود را شنیده ایم و حداقل با ظاهر این متریال آشنا هستیم. ترموودها کاربردهای مختلف و متفاوتی در ساختمان دارند و تقریبا [...]

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست

کاربردهای ترموود (چوب ترمو) – بخش نخست چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته و  قابلیت [...]

استانداردهای چوب ترمو و مشخصات فنی – بخش دوم

استانداردهای چوب ترمو و مشخصات فنی، بخش دوم ترموود یا چوب گرمادیده یکی از انواع چوبهای فرآوری شده ای است، که استفاده از آن به خاطر ویژگی های مثبت فراوانی [...]

آشنایی با ترموود

آشنایی با ترموود اگر تاکنون به دفترچه های فنی و کاتالوگهای مربوط به تولید کنندگان انواع ترمووود دقت کرده باشد، حتما متوجه شده اید که ترمو وود در دسته بندی [...]

بانک مقالات ترموود
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟