چوب ترمو زبان گنجشک – ترموود عش (ash)

ترموود عش-شیدارک

یکی از سوالاتی که همیشه هنگام انتخاب چوب و چوب ترمو برای استفاده در یک فضا، در ذهن ایجاد می شود این است که چوب چه درختی برای استفاده در این فضا مناسب است. چوبهای مختلفی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و در دسترس معماران و طراحان قرار دارند. از میان انواع چوبهای ترمو شده، چوب زبان گنجشک یا ون که به آن ترموود عش (Thermo ASH Wood) نیز گفته می شود، چوبی با دوام و بسیار زیباست که مورد استقبال فراوان معماران نیز قرار گرفته است. “شیدارک” در این مطلب چوب ترموود عش را مورد بررسی قرار داده است.

درخت زبان گنجشک یا ون (ASH) یکی از درختان گونه پهن برگ و خزان پذیر و از رده درختان سخت چوب (HARDWOOD) می باشد. در ایران برای این درخت نام‌های محلی گوناگونی  وجود دارد مانند «درخت ون»، «دردار»، «وند»، «بناو»، «بنو »، «اهر»، «نباوج »، «تلک وتلکوچی»، « خوش تباخ »، «لسان العصفور»، «لسان العصافیر». به خاطر شکل میوه‌های درخت است که نام «زبان گنجشک» را برایش برگزیده‌اند. میوه‌های خشک و بیضی شکلی که کمی نوک تیز می‌شوند و شبیه زبانِ گنجشک هستند.

ترموود عش-شیدارک
درخت ون و میوه های این درخت

درخت زبان گنجشک یا عش (ASH) چوبی با بافت بسیار زیبا و گاهی مواج است که در حالت طبیعی رنگ این چوب کرم ملایم می باشد اما پس از عملیات ترمو به قهوه ایی تیره تغییر رنگ میدهد.

چوب عش یا درخت زبان گنجشک در کنار چوب کاج و بلوط از پر مصرفترین چوبهای جهان در صنعت ترمو هستند. از چوب درخت زبان گنجک (عش) در تولید چوب ترمو به هر دو روش و کلاس مقاومت و پایداری ( Thermo-D و Thermo-S ) استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های ترموود می توانید مقالات “چوب گرما دیده یا ترموود” و “راهنمای انتخاب ترموود” را مطالعه نمایید.

ترموود عش-شیدارک

نکته جالب این است که چوب عش (ASH) ،بدون فرایند ترمو ،چوبی با دوام محسوب نمی شود ولی در اثر فرایند حرارت دهی و ترمو شدن تبدیل به چوبی با درجه دوام ۱ که بالاترین درجه پایداری چوبها در شرایط طبیعی طبق استاندارد EN 350 می باشد، می شود.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های ترمووود می توانید مقاله “آشنایی با انواع ترموود” را مطالعه نمایید.

میزان پایداری رده بندی دوام و پایداری
پایداری بسیار بالا ۱
پایدار ۲
نسبتا پایدار ۳
پایداری اندک ۴
بدون دوام و پایداری ۵

جدول رده بندی پایداری چوبها در شرایط طبیعی بر اساس استاندارد EN 350

 

مطالعه مقاله بیشتر
کاربردهای ترموود (چوب ترمو) - بخش دوم

ترموود عش-شیدارک

چوب زبان گنجشک یا چوب عش (ASH) پس از فرآیند ترمو، علاوه بر افزایش مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف و عوامل بیولوژیک (مقاومت در برابر پوسیدگی و مقاومت در برابر قارچها و …) ،خاصیت ماشین کاری و پرداخت بسیار بالایی پیدا می کند. این چوب به دلیل دانسیته بالا و تراکم بافت، عملکردی بسیار مناسب جهت اتصال با پیچ دارد و این نوع اتصال برای چوب عش (ASH) در عین سادگی، عملکردی بسیار بادوام و قوی دارد.

چوب عش یا زبان گنجشک بیشتر به صورت ترموود کلاس D تولید شده و با توجه به ویژگی های فیزیکی مناسب و دانسیته بالا، چوبی مناسب برای استفاده در فضاهای بیرونی ساختمان است و برای استفاده در کفپوشها و همچنین پروفیلهای نما ساختمان توصیه می شود.

برای آشنایی بیشتر با کاربردهای ترموود می توانید مقالات “چوب مناسب برای سونا” و “کاربردهای ترموود” را مطالعه نمایید.

ترموود عش-شیدارک

چوب زبان گنجشک یا عش (ASH) با رنگ قهوه ای بسیار زیبا، همراه با مقاومت بالا نسبت به خش پذیری و ضربه، بافت متراکم چوب و نیز دانسیته بالا ،گزینه ای بسیار مناسب برای پوشش کف می باشد و پروفیلهای این چوب، به عنوان کفپوش فضاهای خارجی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های مناسب چوب عش سبب می شود که ترموود زبان گنجشک یا عش (ASH) را برای کفپوش فضاهایی مانند مجتمعهای تجاری، استخر، رستوران ها، تراسها و حتی پیاده روهای شهری بتوان مورد استفاده قرار داد و کفپوشی زیبا و مناسب برای استفاده در فضاهای پر ترافیک و پر رفت و آمد بشمار آید.

ترموود عش-شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

کاربردهای ترموود ( چوب ترمو ) – بخش سوم

کاربردهای ترموود ( چوب ترمو ) – بخش سوم چوب ترمو یا چوب گرما دیده (ترموود) چوبی است که بواسطه فرآیند حرارتی، از نظر خواص ظاهری و فنی ارتقا یافته [...]

راهنمای انتخاب انواع ترموود

راهنمای انتخاب انواع ترموود در سالهای اخیر استفاده از پروفیلهای ترموود در معماری رونق بسیار زیادی پیدا کرده است.استفاده از انواع ترموود ، هم در معماری داخلی و هم در [...]

مشخصات فنی و استانداردهای ترموود – بخش نخست

مشخصات فنی و استانداردهای ترموود ترموود یا چوب گرمادیده یکی از انواع چوبهای فرآوری شده ای است، که استفاده از آن به خاطر ویژگی های مثبت فراوانی که این چوب [...]

چوب مناسب برای سونا

چوب مناسب برای سونا سونا یا گرمخانه از فضاهایی است که در امروزه در استخرها و ویلاها به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه استفاده از این فضا در [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟