نکاتی درباره سنگ مرمر کف

سنگ مرمر یکی از باشکوه ترین و زیباترین کفپوش های در دسترس است که با گذر زمان از زیبایی آن کاسته نمی شود. سنگ مرمر کف یک انتخاب محبوب برای طراحان، معماران و تفکر زیبایی شناسی در طول تاریخ بشر بوده است. شیدارک در مقاله مزایای سنگ مرمر به نقاط قوت این سنگ پرداخته و در این مقاله هم نکات مفید سنگ مرمر را بیان می کند.

نمونه زیبای سنگ مرمر کف

سنگ مرمر طبیعی از دل کوهها در نقاط مختلف دنیا استخراج می شود و این تنوع در انواع گوناگون شکلهای سنگ مرمر، رنگ، ابعاد و رویه های مختلف آن نمایانده می شود. اگر چه سنگ مرمر، کفپوشی بسیار با دوام است، اما با این حال برخی تمهیدات ویژه جهت نگهداری از آن باید انجام شود. روی سنگ مرمر باید به صورت منظم و دوره ای لایه محافظ اجرا شود تا از آن در برابر رطوبت و لک شدگی محافظت کند. همچنین باید دقت داشت سنگ مرمر به لحاظ زیبایی و جنس سطح رویه، در برابر خط و خش و آسیب دیدن حساس و آسیب پذیر است.

شروع با اجرای لایه سیلر (محافظ)

مرمر اساسا یک سنگ طبیعی است و همانند همه سنگهای طبیعی سطح آن دارای خلل و فرج (البته بسیار ریز) است. این موضوع سنگ مرمر را در برابر انواع لک و خط و خش آسیب پذیر می سازد. برای محافظت مرمر، سنگ مرمری که تازه نصب شده است باید هم از زیر سطح و هم سطح رویه آن پرداخت و ترمیم شود. با این کار خلل و فرج سنگ پر می شود و همچنین یک لایه محافظ همرنگ سنگ روی سطح فوقانی آن تشکیل می شود. برای ادامه کار محافظت و نگهداری صحیح از سنگ، لازم است هر ۱۲-۶ ماه (طبق دستورالعمل تولید کننده محافظ سنگ مرمر) و براساس میزان ترافیک رفت و آمد مردم روی سنگ،  لایه سیلر روی سطح نهایی مرمر اجرا شود.

مواد اسیدی روی سنگ مرمر

مرمر سنگی قلیایی است و از اینرو یک پایه و منبع در راتباط با مواد پایه اسیدی خواهد بود. این موضوع برای یک کفپوش از آنجا مهم است که اگر ماده اسیدی روی سطح سنگ مرمر محافظت نشده ریخته شود واکنش شیمیایی بین سنگ و مایع رخ می دهد و یک تغییر رنگ دائم و همیشگی در مرمر کف ایجاد می کند.  مایعات اسیدی عمومی شامل تولیدات خوراکی و نوشیدنی ها، سرکه ها و مایعات پایه سرکه و همچنین انواع مواد شوینده و صابونها می توانند باشند. اینگونه مایعات ریخته شده باید فورا توسط یک پارچه جاذب آب جمع شده و از روی سنگ پاک شوند.
سیلرهای معمولی که برای محافظت از سنگ مرمر اجرا می شوند برخی تمهیدات محافظتی را برای آن ایجاد می کنند، اما بهترین راه برای سالم نگهداشتن سنگ مرمر کف این است که از ریخته شدن و ماندن مواد اسیدی روی آن جلوگیری شود.

مراقب مواد اسیدی روی سنگ مرمر کف باشید.

هیچ وقت از شوینده های اسیدی برای تمیز کردن مرمر کف استفاده نکنید.

لغزندگی سنگ مرمر

برای کفپوشها، مقاومت لغزندگی با معیار ضریب اصطکاک (Coefficient of Friction – COF) تعیین می شود که نشان دهنده مقدار نیروی لازم برای حرکت دادن یک مقدار وزن معین روی سطح کفپوش است. ضریب اصطکاک بالاتر بیانگر لغزندگی کمتر سطح کف است. ضریب اصطکاک سنگ مرمر کف به نوع پرداخت سطح رویه مرمر وابسته است. سنگ مرمر پولیش شده ضریب اصطکاک خیلی پایینی دارد، مخصوصا هنگامیکه آب روی آن ریخته شده و خیس باشد. این موضوع، خطر لیز خوردن و آسیب جسمانی را در جاهایی که کف مرمر اجرا شده و احتمال خیس شدن آن زیاد است (همانند حمام ها، آشپزخانه ها، و ورودی های ساختمان) را به وجود می آورد. مرمرهای با رویه مات، تیشه ای، ناهموار و اساس مرمرهای با ضریب اصطکاک بالاتر برای فضاهای خیس و با تردد بالا، مناسبتر هستند.

مطالعه مقاله بیشتر
ماسه سنگ – کفپوشی برای حمام

حفاظت در برابر آسیب فیزیکی

اگرچه سنگ در تفکر عمومی ماده ای بسیار سخت است، سنگ مرمر در واقع سنگی نرم بوده و در برابر ترک خوردگی، لب پر شدن و شکستن آسیب پذیر است. دقت در هنگام اجرا و نصب سنگ مرمر با اطمینان پیدا کردن از خالی نبودن زیر تایل سنگ مرمر (خالی نبودن فضایی بین چسب و ملات زیر سنگ)، ریسک آسیب پذیری آنرا کم می کند. فضای خالی زیر سنگ یک بسته هوای محبوس تولید می کند که نقطه ضعفی برای مرمر و کفپوش شماست.
یک نگرانی بزرگتر برای سنگ مرمر پولیش شده، احتمال ایجاد خط و خش در آن است. قرار دادن پدهای لاستیکی و اکریلیک زیر پایه های مبلمان و تجهیزات، همچنین دقت در هنگام جابجایی تجهیزات ساختمان به کم کردن قابلیت خش پذیری مرمر پولیش شده کمک می کند. تمیز کاری منظم و جارو کردن دوره ای گرد و خاک و ذرات ریز را از کف فضا پاک کرده و از ایجاد خط و خش های ریز روی سنگ مرمر بر اثر تردد افراد جلوگیری می کند.

نمونه لوکس سنگ مرمر کف

قیمت سنگ مرمر

باید گفت سنگ مرمر به صورت کلی کفپوشی لوکس محسوب می شود و از آن در کف فضاهایی که زیبایی آن از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده می شود. قیمت هر مترمربع سنگ متنوع بوده و از حدود ۱۵۰ هزارتومان تا بالای یک میلیون تومان متغیر است که یکی از گرانترین گزینه های کفپوش و سنگ طبیعی است. به صورت کلی سنگهای با ابعاد بزرگتر (و اسلب)، مرمر با رنگهای خاص و پس زمینه های طبیعی زیبا  قیمت بالاتری دارند.

مطالب زیر را از دست ندهید

سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن

آشنایی با سنگ مرمریت ، مشخصات و تنوع آن سنگ ها بعنوان یکی از پرکاربردترین مصالح برای اجرا در کف فضاهای مختلف ساختمانی در ایران از قدیم توسط معماران مورد [...]

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن  سنگ مرمر یکی از کفپوش های طبیعی است که از دل کوهها در سراسر دنیا استخراج می شود. مزایای سنگ مرمر همانند [...]

آشنایی با سنگ ، انواع سنگ ساختمانی و موارد مصرف

آشنایی با سنگ ، انواع و کاربردهای آنها این مقاله به آشنایی با سنگ، انواع سنگ ساختمانی و تعاریف هرکدام، کاربردها و مشخصات فنی آنها پرداخته است. جهت اطلاعات بیشتر [...]

انواع رویه ها، پرداخت و سطح نهایی سنگ

انواع رویه ها، پرداخت و سطح نهایی سنگ شما با ورود به فضاهای تجاری و مسکونی با یکی از اولین مواردی که مواجه می شوید سنگهای طبیعی کف فضا است [...]

بانک مقالات سنگ
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟