انواع رویه ها، پرداخت و سطح نهایی سنگ

شما با ورود به فضاهای تجاری و مسکونی با یکی از اولین مواردی که مواجه می شوید سنگهای طبیعی کف فضا است و با کمی دقت در سطح نهایی سنگ دیده اید که برخی از آنها بسیار براق بوده و نور و سایه را همانند آینه منعکس می کنند و برخی دیگر مات، دارای پستی بلندی و … هستند. این تنوع رویه با عملیات پرداخت روی سطح نهایی سنگها توسط دستگاه (و یا دست) در کارخانه ایجاد می شود. پرداخت سنگ در زیبایی آن تاثیرگذار است و همچنین با تنوع در پرداخت رویه سنگ می توان به کارآیی مختلفی از آن رسید. از اینرو آشنایی با انواع رویه نهایی و پرداخت سنگ ضروری است. شیدارک پس از ارائه مقاله آشنایی با انواع سنگ طبیعی ساختمانی، در این مقاله شما را با انواع سطوح نهایی سنگ کف و روشهای پرداخت آنها آشنا می کند. در جاهای لازم از واژه های انگلیسی برای آشنایی بیشتر شما علاقه مندان استفاده شده است.

سطح براق و صیقلی Polished

سطح جلا داده شده (براق) یا همان پولیش شده سنگ یکی از رایج ترین رویه های سنگ است که در استفاده برای کف فضاهای تجاری، لابی هتل ها، رستوران ها و به طور کلی جاهای لوکس کاربرد دارد. یک سطح پولیش شده براق وقتی ایجاد می شود که رویه سنگ به بالاترین درجه لطافت، ظرافت، تمیزی و خالص شده خود برسد. در این روش سطح قطعات سنگ طبیعی برش خورده در کارخانه، توسط دستگاههای مخصوص تا ایجاد بهترین سطح ممکن پرداخت می شود و نتیجه به صورت یک سطح طبیعی بسیار درخشنده که می توان به آن رسید دیده می شود. این نوع جلای سنگ، به سنگ این خصوصیت را می دهد که بسیار شیک و مدرن و بسیار لوکس دیده شود و همچنین به اوج ظرافت و زیبایی رنگ طبیعی خود برسد. در برخی موارد از برخی لاک ها و مواد براق کننده نیز برای جلای بیشتر سنگها استفاده می شود.

کاربرد پرداخت پولیش و براق سنگ عمدتا برای فضاهای داخلی ساختمان می باشد.

شیدارک سنگ کفپوش

شیدارک سنگ کفپوش

سطح صاف Honed و مات

این سطح به این روش ایجاد می شود که در اجرای پرداخت روی سنگ، اندکی کمتر از بالاترین مقدار پرداخت که در سطح پولیش و جلا خورده به آن اشاره شد با دستگاه روی سنگ کار می کنند. نتیجه کار به صورت یک سطح صاف و هموار اما به نوعی گرفته و مات (غیر براق و درخشان) خواهد بود. یک سطح مات به عبارت دیگر به هر سطح نهایی از سنگ گفته می شود که کمتر از سطح پولیش شده پرداخت شده باشد و بیشتر نشان دهنده وجهه هایی از مات بودن باشد.

شیدارک سنگ کفپوش

شیدارک سنگ کفپوش

سطح آتش خورده Flamed

یک سطح آتش خور وقتی ایجاد می شود که یک شعله شدید به سطح سنگ به صورت آتش اعمال شود. این حرکت باعث می شود سطح سنگ به عبارتی بترکد و شکفته شود که در نتیجه رویه سنگ کمی زبر و زمخت می شود. این سطح با اولویت و به صورت عمده برای کاربرد در فضای بیرونی می باشد که در آن مقاومت در برابر لغزش اهمیت ویژه ای دارد. پرداخت و ایجاد سطح آتش خورده، برای اعمال به رویه همه سنگها مناسب نیست، با این حال پرداخت آن برای بیشتر سنگهای گرانیت و سنگهای آهکی ویژه سخت کاربرد دارد.

شیدارک سنگ کفپوش

شیدارک سنگ کفپوش

رویه چرمی Leathered برای سنگ، جدید!

واژه چرمی کردن سنگ یک تکنولوژی خاص است که در کنار پولیش کردن و یا مات کردن سنگ علاقه مندان خود را دارد. پدیده چرمی کردن سنگ به پروسه ای گفته می شود که در آن باقت گرانیتی و یا مرمریت سنگ نمایان می شود و در آن سنگ براقیت کمتری دارد. در این فرایند، خصوصیات طبیعی سنگ گرانیت و مرمر به صورت برجسته و تشدید شده پدیدار می شود و نتیجه یک سطح عالی و بدیع برای سنگ خواهد بود. تمیزکاری و نگهداری سنگ برای این رویه آسان است و لمس رویه سنگ نیز خوشایند است، جایی که تعادل بین کلاس، استایل سنگ و عملی بودن آن ایجاد شده است! یک پیشخوان آشپزخانه با سنگ چرمی شده راهی تازه و خلاقانه برای افزودن ظرافت و زیبایی زیرکانه و نامحسوس به دکوراسیون منزل شما می باشد.

شیدارک سنگ کفپوش

سطح سندبلاست شده Sandblasted

در روش سندبلاست، دانه های سیلیس ماسه ای و یا ذرات فلز با فشار زیاد از طریق نازل به ناحیه ای که باید اعمال شود پاشیده می شود. این فرایند یک سطح صاف با زبری نرم ایجاد می کند که در آن سطح سنگ به صورت خفیف (و نه ناهموار و زمخت) خراشیده می شود. محتوای رنگ خالص سنگ و رگه های آن با این روش کمی گرفته و مات می شوند.

شیدارک سنگ کفپوش

سطح تیشه ای یا چکش خورده Bush-Hammered

یک تیشه (بوش هامر) یک چکش ویژه کار روی سنگ با یک سر (کله) که شبیه چکش خرد و له کردن گوشت است، می باشد. به دلیل آنکه کله سنگ معمولا کوچک (حدود ۲-۱ اینچ مربع) است، زمان زیادی برای اعمال این رویه به یک سطح وسیع لازم است. نتیجه این پرداخت، سطح سنگ را به صورت نسبتا صاف با نشانه های شناسایی کوچکی از ماهیت سنگ باقی می گذارد. رویه چکش خورده تقریبا قابل اعمال برای همه سنگ ها می باشد. به این روش پرداخت سنگ chiseled نیز گفته می شود.

شیدارک سنگ کفپوش

پرداخت خطی Rigato

روش دیگری که با آن رویه سنگها را پرداخت می کنند به سطح ناآرام مرسوم است که یک رویه نهایی ماشینی بوده و در آن یک الگوی خطی به سنگ داده می شود. این روش بیشتر برای اضافه کردن قدرت طراحی برای حالتی است که سنگ در کف فضاهای خاص و یا دیوار اجرا می شود. همه سنگهای ساختمانی این قابلیت را دارند که این رویه روی آنها اعمال شود.

شیدارک سنگ کفپوش

رویه دارای ترک Split Face

رویه دارای ترک (رخنه) نتیجه فرایندی است که در آن سنگ توسط گیوتین برش داده می شود که رخ سنگ شکسته می شود و سطح سنگ تبدیل به یک رویه سخت صخره ای مانند می شود.

شیدارک سنگ کفپوش

سطح دارای شکاف طبیعی  Natural Cleft

این سطح رویه وابسته به سنگی است که به صورت لایه بندی شده هستند و بنابراین وقتی شکسته می شوند براساس عیب و ایراد ذاتی خود به صورت طبیعی ظاهر می شوند و از اینرو به نام رویه دارای شکاف طبیعی نامیده می شوند. سنگهای لوح رایج ترین نوع سنگی هستند که به صورت طبیعی شکافته شده و دارای ترک هستند.

شیدارک سنگ کفپوش

سطح تیشه ای و واترجت شده Bush-Hammered and Brushed

این نوع سطح به وسیله کوبیدن سطح سنگ به روش مکانیکی و یا با دست و توسط ابزار با لبه های نوک تیز (جایگزین تیشه) ایجاد می شود. ابن روش سطح سنگ را یک سطح زمخت و خشن می کند که مملو از خراش های ریز ایجاد شده در سنگ براثر ضربه مکانیکی می باشد و در نتیجه باعث می شود سطح سنگ به صورت جزئی رنگ روشن تری داشته باشد و همچنین سطح سنگ ضدلغزش خواهد بود. این تکنیک جایگزین روش آتش خور و واترجت (فشار آب) زدن سنگ شده و سریعتر و ارزانتر است.

 شیدارک سنگ کفپوش

پرداخت های دیگری از سنگ همانند Flamed and Brushed و Vintage وجود دارند که به صورت ترکیبی از روشهای اشاره شده در بالا و یا خاص هستند. در اینجا تنها جهت آشنایی شما علاقه مندان شیدارک به نام آنها اشاره کرده است.

علاوه بر مطالعه این مقاله، شیدارک از شما دعوت می کند تا مقاله استانداردهای سنگهای ساختمانی را نیز مطالعه نمائید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error: