تمیز کردن سنگ کف محوطه و پاسیوها به صورت گام به گام

 سنگهای فضای بیرونی و پاسیوها محلی برای تجمع انواع کثیفی ها، لک و چربی، باکتری و جلبکها با گذر زمان هستند. می توان با استفاده از مواد شیمیایی مناسب و یا طبیعی آنها را به خوبی تمیز و از آنها نگهداری کرد. در این مقاله به چگونگی تمیز کردن سنگ کف محوطه، فضاهای بیرونی همچون پاسیوها، راهروهای ورودی و … در سه بخش زیر و به صورت گام به گام پرداخته می شود:

  • تمیز کردن عمومی سنگ محوطه
  • پاک کردن لکه های سنگ
  • نگهداری سنگ کف بیرونی

همچنین جهت مطالعه بیشتر از شما دعوت می شود مقاله شستشوی سنگ کف را مطالعه نمائید.

الف) تمیز کردن عمومی سنگ محوطه

۱- سنگ را با مایع (صابون) ظرفشویی بشوئید.

مواد ظرفشویی برای پاک کردن اولیه سنگها به خوبی عمل می کنند. چندقطره از مایع ظرفشویی را در آب گرم و یک سطل بزرگ مخلوط کنید. با یک طی شانه ای بلند، ضخیم و محکم مخلوط را به روی سنگ اعمل کنید. طی را روی سنگها بکشید تا کل سطح را بپوشاند و همه جا رو آغشته و تمیز کرده باشید. سپس سطح کف را با آب بشوئید.
– استفاده از برس و طی سیمی برای تمیز کردن و مالیدن روی سنگ کف مجاز نیست.
– مواظب باشید که از تمیزکننده هایی که برای سنگ آهک مناسب نیستند استفاده نکنید. (به دستورالعمل کارخانه مراجعه کنید)

۲- با استفاده از سرکه، از شر کثیفی های سمج راحت شوید.

تمیز کردن سنگ کف


سرکه سفید مقطر را با آب در یک ظرف اسپری مخلوط کنید. برای لک های قوی و عمقی، مقدار کمتری آب اضافه کنید تا راه حل و ماده تمیز کننده قویتری داشته باشید. مخلوط تهیه شده را روی سنگ بپاشید و به اندازه ۳۰ دقیقه اجازه دهید روی سنگ باقی بماند. سپس کف را با برس نایلونی پاک و تمیز کنید.
– کف را با استفاده از پارچه پاک کنید تا اضافه مخلوط از روی سطح سنگ برداشته شود.

۳- آب پر فشار را روی چرکهای چسبیده به سنگ امتحان کنید.

از نازل خروجی استفاده کنید و آب را به سطح سنگ بپاشبد. آب پر فشار کثیفی کهنه و چرک چسبیده به سنگ را تمیز می کند.
– آب پر فشار را به صورت عرضی به درز بپاشید و آنرا روی درز بالا و پایین نبرید.
– از آب با فشار بالا استفاده نکنید که ممکن است به سنگ آسیب برساند. از این روش یکبار در هر فصل استفاده کنید تا بافت سنگ آسیب نبیند.

ب) پاک کردن لک های سنگ

۱- با استفاده از برس نایلونی نرم و پاک کننده لک ها را پاک کنید.

از تمیزکننده های کف، پاک کننده چربی و یا لکه برهای مناسب سنگ استفاده کنید. محل لک شدگی را با برس نایلونی نرم بمالید. برای پاک کردن لک ها از فشار بیشتر و در حد لازم استفاده کنید. مواد شوینده مصرفی را سپس با آب بشویید و کف را تمیز کنید.

۲- از سفید کننده اکسیژنه برای تمیز کردن سنگ استفاده کنید.

سفیدکننده های اکسیژنه حاوی کربنات سدیم هستند و در حضور آب، اکسیژن تولید می کنند. چهار پیمانه از سفیدکننده اکسیژنه را به آب گرم یا داغ به مقدار ۵ گالن اضافه کنید تا کاملا در آب حل شود. ماده حاصله را روی سنگ کف به صورت بخش بخش بریزید. اجازه دهید ماده شوینده به مدت ۱۲-۱۰ دقیقه روی سطح بماند.
– بخش اول را با برس بشویید و روی بخش دوم مایع تمیزکننده را بریزید.
– قبل از پاک کردن کثیفی های بخش دوم با برس، بخش اول را بشویید.
تا اتمام کار به همین صورت پیش بروید.

۳- کثیفی و جلبک را با سفیدکننده پاک کنید.

سفید کننده ها برای تمیز کردن لکه ها، جلبکها و کثیفی سنگ پاسیو و محوطه بیرونی مناسب هستند. مقدار مساوی از سفید کننده را با آب در ک سطل مخلوط کنید. مایع تولیدی را روی کل سنگ کف بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه روی سطح باقی بماند. سپس محل لک ها را با برس و طی تمیز کنید و با آب تمیز کف را بشوئید. ممکن است لازم باشد این کار را چندبار تکرار کنید تا لک ها و چربی ها کاملا پاک شوند.
– از سفیدکننده هایی که حاوی تجزیه کننده ها و دیگر مواد شیمیایی هستند استفاده نکنید. این فرمولهای قویتر با مواد افزودنی نمی توانند سنگ را به خوبی تمیز کننده و ممکن است خودشان به سنگ بچسبند.
– حواستان باشد که سفید کننده ها اگر با گیاهان تماس داشته باشند، می توانند آنها را از بین ببرند.

مطالعه مقاله بیشتر
مشخصات سنگ ساختمانی خوب، راهنمای عوامل مهم در انتخاب سنگ

۴- از جوش شیرین پخت برای لکه بری استفاده کنید.

جوش شیرین یک ساختار ساینده و تمیزکننده دارد که می تواند به پاک کردن لک ها کمک کند. می توانید جوش شیرین را با سرکه مخلوط کنید و با دو قسمت از سفیدکننده را با سه قسمت سودا برای تولید ماده لکه بر مخلوط کنید. روی سطح لک شده را با ماده تهیه شده آغشته کنید و با استفاده از برس روی لک بکشید و آنرا پاک کنید.
– با استفاده از آب تمیز، سطح سنگ را پس از اتمام کار بشوئید.

ج) نگهداری سنگ کف بیرونی

۱- روی سنگها را مرتبا جارو کنید.

از یک جاروی نرم نایلونی برای جارو کردن سنگهای کف محوطه استفاده کنید. این کار گرد و خاک و آلودگی ها را پاک می کند، و از رویش علفهای هرز بین درز سنگها بر اثر پخش شدن دانه های آنها جلوگیری می کند. حداقل این کار را یکبار در هفته انجام دهید.

۲- از ریختن ماسه بین درز سنگها برای محافظت آنها استفاده کنید.

ماسه های پلیمری می توانند بین سنگها ریخته شوند و از آنها در برابر شرایط محیطی در فصول مختلف محافظت می کنند. ماسه از رویش علف هرز بین سنگ کف جلوگیری می کندو از اینرو نیاز به کندن گیاهان ریز از بین آنها (هر از چندگاهی یا ماهانه) نیست. این ماسه ها را می توانید از مغازه های مرتبط با کار خانه و سنگ خریداری کنید.
– این ماسه ها همچنین از رشد حشرات ریز و مضر در بین سنگها جلوگیری کرده و نمی گذارد راهی به خانه های شما پیدا کنند!

۳- در ماههای زمستان، روی سنگ محوطه را با ماده محافظت کننده سطح بپوشانید.

محافظت کننده های سطح می توانند در ماههای زمستان از جمع شدن آلودگی روی سطح جلوگیری کنند.
– ماده محافظ را با آب مخلوط کرده و با اسپری روی سطح بپاشید. از دستورالعمل کارخانه برای نسبت مناسب اختلاط با آب استفاده کنید. بهتر است این کار در دوره های زمانی مناسب (مثلا هر ۴ ماه یکبار) انجام شود.

۴- از سرکه برای از بین بردن علفهای هرز استفاده کنید.

یک بطری اسپری را با سرکه سفید مقطر پر کرده و به آن یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی اضافه کنید. مخلوط را خوب هم تکان دهید تا به خوبی باهم مخلوط شوند. مایع تهیه شده را به درز بین سنگها اسپری کنید به طوری که به کل درز پاشیده باشید.
– این کار را در روزهای آفتابی که هوا خوب است انجام دهید. در روزهای بارانی، سرد و ابری به نتیجه مطلوب نخواهید رسید.

مطالب زیر را از دست ندهید

مشخصات سنگ ساختمانی خوب، راهنمای عوامل مهم در انتخاب سنگ

مشخصات سنگ ساختمانی خوب، راهنمای عوامل مهم در انتخاب سنگ سنگ ساختمانی طبیعی در ابتدا به صورت قطعه های حجیم و بزرگ صخره ای است که در معادن سنگ از [...]

شستشوی سنگ کف – مرحله به مرحله با تصاویر

شستشوی سنگ کف – مرحله به مرحله با تصاویر سنگهای طبیعی در انواع مختلف در سرتاسر دنیا یافت می شوند و در صنعت ساختمان هم کاربرد گسترده داشته و از [...]

مراحل تعویض سنگ لوح آسیب دیده با تصاویر

تعویض سنگ لوح آسیب دیده با تصاویر  اگرچه سنگ لوح کفپوشی طبیعی و بادوام است، اما همیشه این احتمال وجود دارد تا یک قطعه و تایل کارشده از آن خرد [...]

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame  یکی از انواع رویه ها و پرداختهای سنگ طبیعی، سنگ با رویه آتش خور (فلیم شده Flamed) می باشد و در [...]

بانک مقالات سنگ
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟