آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame

 یکی از انواع رویه ها و پرداختهای سنگ طبیعی، سنگ با رویه آتش خور (فلیم شده Flamed) می باشد و در مقاله حاضر درباره آتش خور کردن سنگ کف صحبت می شود.

آشنایی با سنگ آتش خور Flame

فلیم کردن Flame در زبان انگلیسی به معنی آتش زدن می باشد و از این واژه به صورت تخصصی در پرداخت سطح سنگ استفاده می گردد. فلیم کردن یا ترمال کردن سنگ (Stone Flaming or Thermaling) با استفاده از حرارت بالا و اعمال آن به رویه سنگ انجام میشود که طی آن رویه سنگ شبیه به سنگ های هوازده طبیعی خواهد شد. دمیدن ناگهانی شعله به سطح سنگ باعث می شود که رویه سنگ منبسط شده و به حالت پوسته پوسته در آید و سطح سنگ شبیه سنگهای زبر و خشن می شود.
آتش خور کردن سنگ فرایندی سطحی است نه عمقی. این روش بیشتر برای ضد لغزش کردن سنگ کف که در فضای بیرونی کار می شود مورد استفاده قرار می گیرد. پروسه آتش خور کردن به خوبی روی سنگهای گرانیت قابل اجرا است. چرا که گرانیت از مواد معدنی با نرخ انبساط حرارتی مختلف تشکیل شده است.

آتش خور کردن سنگ فلیم سنگ

پس از اینکه سنگها در قطعات بزرگ از دل کوه و معدن استخراج شدند، به کارخانه سنگ انتقال داده می شوند و یا در معدن سنگ، با استفاده از دستگاه برش سنگ gang saw که دارای تیغه الماسه است  به چندین اسلب صاف بریده می شود. تیغه برش سطوحی هموار را در اسلب های سنگ ایجاد می کند.

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
نمونه برش قطعات بزرگ سنگ

سپس فلیم کردن سنگ اعمال شعله اکسیژن-استایلن و یا شعله اکسیژن-پروپان به سطح رویه سنگ انجام می شود. روش درست آن است که شعله با زاویه ۴۵ درجه به سنگ دمیده شود.
در این فرایند دمای حدود ۳۵۰۰ درجه سانتیگراد به سطح سنگ اعمال می شود. نتیجه کار سنگی با سطح بافت دار (ریز) که شبیه به سنگ هوازده است را ایجاد می کند.

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
دستگاه فلیم سنگ

قبل از شروع فلیم کردن سنگ شما باید سنگ خود را جهت سازگاری و واکنش سنگ با شعله حرارت بررسی کنید. فلیم کردن قابلیت اجرا روی همه سنگها را ندارد. بیشتر سنگهای گرانیت و مرمر به خوبی آتش خور می شوند در حالیکه بیشتر ماسه سنگها و سنگهای آهکی را نمی توان فلیم کرد.
سطح زبر و خشن سنگ، برای سنگفرش کردن ساختمانها گزینه مناسبی است، چرا که آنرا ضد لغزش می کند.
فلیم کردن سنگ بنا بر آنچه عنوان شد در کارخانه امکانپذیر است و رویه سنگ هم در حالت اسلب و هم پس از بریده شدن و به صورت تایل قابل انجام است. از سوی دیگر در پروژه هایی که سنگ کف آنها کار شده ، با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب فلیم روی سنگ را در محل پروژه می توان اجرا کرد. فلیم کردن سنگ چه در کارخانه و چه در محل پروژه هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی امکان پذیر است. تاکنون روش دقیقی برای سنجش میزان فلیم سنگ تدوین نشده است. از اینرو در روش دستی، تجربه دست استادکار برای نگه داشتن حرارت شعله روی سنگ در زمان و فاصله مناسب مهم است، چرا که نباید سبب سوختن سنگ شود. در ایران بیشتر از روش دستی با استفاده از دستگاه هوا برش استفاده می شود.

مطالعه مقاله بیشتر
سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن
آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
فلیم کردن سنگ به روش دستی

سنگهای فلیم شده معمولا در محوطه های بیرونی پروژه ها و ورودی ساختمانها دیده می شود. سنگ فلیم شده یک انتخاب محبوب برای مجتمع های تجاری است.
این نکته همیشه مغفول می ماند که می بایست سنگهای گرانیت فلیم شده را باید محافظت کرد و لایه سیلر (Sealer) روی آنها اجرا شود. مخصوصا برای سنگهای محوطه بیرونی که در معرض آب و شرایط جوی قرار دارد. این آیتم برای سنگهای فلیم شده حساسیت بیشتری دارد، چرا که سطح زبری دارد و گرد و غبار بیشتری را جذب می کند.

آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
مقایسه سنگ پله قبل و بعد از فلیم کردن

عواملی همچون آلودگی، تردد مردم و ماشین آلات و همچنین تمیزکاری مداوم به تدریج سطح زبر سنگ را از بین می برد و آنرا لغزنده می کند. با فلیم کردن سنگ مشکل لغزنده بودن آن قابل حل است.

 

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame
آتش خور کردن سنگ کف – فلیم سنگ Flame

پاسخی بگذارید

error: