مراقبت و نگهداری سنگ کف – بخش اول

سنگ طبیعی یکی از زیباترین کفپوشهای ساختمانی می باشد که به فضای زندگی شما جلوه و شکوه خاصی می دهد. از انواع مختلف سنگهای ساختمانی می توان در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. اما در کنار زیبایی سنگها، نگهداری آنها از اهمیت بالایی برخوردار است و با مراقبت مناسب از آنها، می توان هم به زیبایی کف محل زندگی کمک کرد و هم طول عمر سنگ کف را به طور چشمگیری افزایش داد. شیدارک در این مقاله به جزئیات مراقبت و نگهداری سنگ کف می پردازد. لازم به ذکر است مقاله حاضر در تکمیل مقاله شستشوی سنگ طبیعی و … می باشد و از شما دعوت می شود آنها را مطالعه نمائید.

نکات عمومی نگهداری از کفپوش سنگ طبیعی

۱- به صورت پیشگیرانه عمل کنید! در دو طرف ورودیهای ساختمان پادری یا قالیچه های کوچک قرار دهید. این کار به شما کمک می کند که کثیفی و آلودگی چسبیده به کف کفش را قبل از رسیدن به کفپوش سنگی جمع کنید.
۲- از پادریهایی که با backing غیر قابل سر خوردن و لغزش هستند استفاده کنید. برخی از پادریهایی که backing لاستیکی دارند ممکن است سنگ شما را لک کرده و یا باعث تغییر رنگ آن شوند. مراقب این موضوع باشید.
۳- پادریها می بایست تمیز نگاه داشته شوند. پس به صورت منظم آنها را تکان دهید و تمیز کنید و این کار را هر چه با دقت بیشتری انجام دهید به طول عمر و زیبایی سنگ کف خود کمک کرده اید. در غیر این صورت کثیفی به جا مانده در پادری پاک نمی شود و بالاخره راه خود را به فضای داخل و روی سطح سنگ پیدا کرده و باعث ایجاد خط و خش روی آن خواهد شد.
۴- ماسه، گرد و خاک، آلودگی و ذرات شن بیشترین ضربه و آسیب را به سنگ کف وارد می کنند. این به دلیل زبری و خاصیت سایشی آنهاست.

نگهداری سنگ شیدارک
۵- سنگ کف باید به صورت منظم از گرد و خاک و … پاک و تمیز شود. استفاده از یک جاروبرقی تمیز و یا یک جاروی دستی بهترین راه حل برای تمیز کردن کف از گرد و خاک و … است.
۶- سنگ کف را با یک پارچه مرطوب تمیز و پاک کنید. این به شما کمک می کند که کف شما برای مدت طولانی زیبا باشد. از آنجا که یکی از مزایای کفپوش سنگ طبیعی نگهداری نسبتا ساده و در دسترس آن است، نیاز به تمیزکاری سنگین و … ندارد.
۷- از اسید، سرکه و یا تمیزکننده های خانگی برای تمیز کردن سنگ کف استفاده نکنید. تمیزکننده هایی که به صورت ویژه برای پاک کردن سنگ تولید نشده باشند، می توانند در ستگ آسیبهای همیشگی و غیر قابل از بین بردن ایجاد کنند.
۸- از محصولاتی که حاوی آبلیمو، سرکه و یا سایر اسیدها هستند استفاده نکنید. این تولیدات به خصوص نباید روی سنگ مرمر به کار گرفته شوند. اینها می توانند داخل سنگ نفوذ کرده و برای همیشه به صورت لک قابل مشاده روی آن باقی بمانند.
۹- از استفاده محصولاتی که حاوی تمیزکننده های خورنده هستند خودداری کنید. همانند تمیزکننده های خشک یا نرم، یا تمیزکننده های برپایه آمونیاک.
۱۰- از تمیز کننده های گروتی، پودرهای شستشو و یا تمیز کننده های کاشی و سرامیک و وان حمام برای شستشو و پاک کردن سنگ کف استفاده نکنید.

اصول اولیه نگهداری کفپوش سنگ طبیعی و تمیز کردن آن

– از مخلوط کردن سفید کننده ها با آمونیاک خودداری کنید. ترکیب آنها منجر به تولید یک گاز سمی و مرگبار می شود.
سطح کف را کاملا بشوئید و با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز آنرا خشک کنید. بسیاری از شوینده ها و مایعات صابونی ممکن است یک لایه روی کف بافی بگذارند و سبب ایجاد رگه روی آن شوند. آب شستشوی کف را به طور مرتب تعویض کنید تا همیشه تمیز و پاکیزه باشد. آب تیره، کثیف و گل آلود معمولا حاوی ماسه های ریز است که به ابزار پاک کننده شما می چسبد و هنگامیکه آنرا روی کف می کشید، می تواند سبب ایجاد خط و خش روی سنگ شود.
– همیشه مواد ریخته شده و لک ها را سریعا تمیز و از روی کف پاک کنید. از یک مایع شوینده با PH خنثی یا ترکیب صابون خالص و آب گرم استفاده کنید که این راه حل می تواند برای پاک کردن مواد ریخته شده و همچنین شستشوهای دوره ای کل سطح استفاده شود.

مطالعه مقاله بیشتر
مراقبت و نگهداری سنگ کف – بخش دوم
نگهداری سنگ شیدارک
تمیز کردن لک روی سنگ کف

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله شستشوی گام به گام سنگ کف را مطالعه نمائید.
– ابزار جنبی جاروهای برقی هم می توانند کمک خوبی برای پاک کردن گرد و خاک جاهایی که دسترسی به آنها سخت است باشند.
– برای پاک کردن خزه و جلبک از سنگهای بیرونی اطراف استخر، پاسیو و وردی ها و … از راه حل آب تمیز و سفیدکننده می توانید استفاده کنید.
برای مطالعه بیشتر مقاله شستشوی سنگ محوطه های بیرونی را مطالعه نمائید.
– از یک تی حوله ای، جارو و هر وسیله مناسبی برای جارو کردن منظم گرد و خاکهای روی سنگهای کف های فضاهای داخلی استفاده کنید.

نگهداری سنگ شیدارک
تمیز کردن سنگ یا جاروی نرم

همانگونه که بیان شد ماسه، شن ریز و گرد و خاک بیشترین آسیب را به سنگ کف وارد می کنند و سب ایجاد خط و خش های سطحی و عمیق روی آن می شوند و به همین دلیل استفاده از پادریها در ورودیها یک راه حل خوب به شمار می رود. به علاوه، در استفاده از جاروبرقی مراقب باشید که چرخ فلزی، لوله و ادوات جانبی از جنس فلز آنها روی سنگ خط ایجاد نکند.
– این مسئولیت شما است که سنگهایی را که در معرض زیاد آب هستند را به خوبی آب بند کنید تا پس از اینکه سنگ را نصب کردید، از ایجاد آسیب به آن جلوگیری شود.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها همانگونه که در مقاله آشنایی با سنگهای ساختمانی بیان شد، گرانیت یک سنگ آذرین رنگی است که در بافت آن دانه های رنگی [...]

سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن

آشنایی با سنگ مرمریت ، مشخصات و تنوع آن سنگ ها بعنوان یکی از پرکاربردترین مصالح برای اجرا در کف فضاهای مختلف ساختمانی در ایران از قدیم توسط معماران مورد [...]

سنگ لوح – مشخصات و کاربردها

سنگ لوح – مشخصات و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع سنگهای ساختمانی بیان شد سنگ لوح (اسلیت Slate یا تخته ای) یکی از انواع سنگها با کاربرد گسترده و [...]

آشنایی با سنگ آهک ، ویژگی ها و کاربردها

آشنایی با سنگ آهک ، ویژگی ها و کاربردها شیدارک پس از انتشار مقاله آشنایی با انواع سنگهای طبیعی، در این مقاله شما را با سنگ آهک، ویژگی ها و [...]

بانک مقالات سنگ
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟