سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن
سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن

آشنایی با سنگ مرمریت ، مشخصات و تنوع آن

سنگ ها بعنوان یکی از پرکاربردترین مصالح برای اجرا در کف فضاهای مختلف ساختمانی در ایران از قدیم توسط معماران مورد استفاده قرار گرفته اند. از اینرو شیدارک پس از ارائه مقاله آشنایی با انواع سنگ های ساختمانی، لازم دید در مقالاتی جداگانه به شرح مشخصات هرکدام از آنها بپردازد. در این مقاله شما با سنگ مرمریت (مرمر)، انواع رنگهای آن، مشخصات، حدود قیمتی و … آشنا خواهید شد.

سنگ مرمریت

سنگ مرمر یکی از ظریف ترین و لوکس ترین گزینه های انواع سنگها برای اجرا در کف ساختمان می باشد. مرمر به عنوان یکی از انتخاب های همیشگی معماران، طراحان و هنرمندان در قرون مختلف بوده است. اعمال پرداخت های رایج روی سنگ مرمر امکان پذیر است و شما می توانید رویه های مختلف سنگ مرمر از جمله براق، مات، چرمی و … داشته باشید و این نکته گستردگی و قدرت استفاده از آن در بین سنگها برای کف را نشان می دهد.

برای آشنایی با انواع رویه های سنگ، لطفا مقاله انواع رویه ها و پرداخت سنگ را مطالعه نمائید.

سنگ مرمر از سنگهای متامورفیک است که از تبلور و کریستاله شده دوباره سنگ آهک و یا سنگ آهک دولومیتی تشکیل می شود و با دیدن رخ بلوری سنگ و طبیعت سفت و محکم آن، از سنگ آهک قابل تشخیص است.

سنگ مرمرها به صورت عمده به دو گروه بزرگ مرمرهای سفید و مرمرهای رنگی تقسیم بندی می شوند.

سنگ مرمر سفید

این سنگها عموما به صورت صفحه ای دانه درشت سفید با رگه های کمرنگ سیاه هستند و در بافت آنها ذرات میکا را می توان دید که به صورت انعکاس نور روی سطح نمایان هستند.

شیدارک سنگ مرمر

سنگ مرمر رنگی براساس رنگ های مختلف در بازار وجود دارند که در ادامه آمده اند. همانگونه که دیده می شود هرکدام زیبایی و ظرافت خود را دارند و طراحان انتخابهای خوب و متونعی برای زیباسازی فضا در دست دارند. در تصاویر زیر عکسهای سنگهای مرمر دیده می شود.

– سنگ مرمر سیاه و سفید

شیدارک سنگ مرمر

– سنگ مرم سیاه گوره خری

شیدارک سنگ مرمر

– سنگ مرمر سبز

شیدارک سنگ مرمر

– سنگ مرمر خاکستری

شیدارک سنگ مرمر

– سنگ مرمر قهوه ای

شیدارک سنگ مرمر

ابعاد سنگ مرمر

سنگهای مرمر در ابعاد و شکلهای مختلف برای کاربردهای گوناگون تولید می شوند که در جدول زیر سنگ مرمرها و بازه ابعادی تولیی در کارخانه ها و معادن آمده است.

نوع سنگطول (cm)عرض (cm)ضخامت (cm)
بلوک مرمر۲۵۰-۳۰۱۰۰-۳۰۹۰-۳۰
اسلب مرمر۲۵۰-۳۰۱۰۰-۳۰۱۵-۲
تایل مرمر۶۰-۱۰۶۰-۱۰۲٫۴-۰٫۸

دامنه تغییرات ضخامت و ابعاد بلوکهای مرمر عموما ۲% ± هستند.

دامنه تغییرات طول و عرض اسلب های مرمر ۲% و ضخامت آنها ۳% است و این محدود ها برای تایل های مرمر به ترتیب ۳% برای ابعاد و ۱% برای ضخامت می باشند.

علاوه بر آنچه در مقاله استانداردهای سنگ های ساختمانی بیان شد، در اینجا به صورت ویژه یک استاندارد بین المللی برای آزمایش سنگ های مرمر آمده است:

IS 1130 – Marble – Block, Slab and Tiles

قیمت و هزینه سنگ مرمر کف

هزینه خرید سنگ مرمر می تواند از کمترین مقدار یعنی حدود ۱۵۰ هزارتومان برای هر مترمربع تا اعداد بالای چندمیلیون تومان تغییر کند. این قیمتها سنگ مرمر را به یکی از لوکس ترین و گرانترین گزینه ها برای اجرا در کف فضاهای ساختمانها تبدیل کرده است. ضمن توجه به قیمت سنگ مرمر، فاکتورهای دیگری هم هستند که سبب نوسان و تغییرات در کیفیت و قیمت نهایی سنگ مرمر می شوند که در زیر آمده اند:

– ابعاد: ابعاد خاص به قیمت سنگ مرمر می افزاید. بدین گونه که سنگهای اسلب مرمر عمدتا قیمت بالاتری نسبت به تایل ها دارند.

– ضخامت: سنگهای با ضخامت بیشتر مقاومت بیشتری دارند و گرانتر هم هستند. ضخامت سنگهای مرمر برای اجرا در کف معمولا بین ۸ میلیمتر تا ۲ سانتیمتر متغیر است.

– درجه کیفی: کارخانه ها معمولا سنگهای مرمر را در ۴ رده تولید می کنند رده A کمترین درجه ناهماهنگی و قویترین بافت سنگی را دارد. و طبیعات هرچه کیفیت آن بالاتر باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت. کیفیت سنگ مرمر نیز توسط استانداردها و آزمایشهای ارائه شده مشخص می شود.

مطالعه مقاله بیشتر
شستشوی سنگ کف - مرحله به مرحله با تصاویر

– سطح رویه: سطوح نرم و صاف عموما قیمت های کمتری نسبت به سطوح تیشه ای و تراشیده دارند. سطوح تراشیده لغزندگی کمتری دارند که این سنگها را تبدیل به گزینه ای ایده آل برای فضاهای خیس می کند، همانند حمام و آشپرخانه ها.

قیمت کلی اجرای سنگ مرمر کف ساختمانها همانگونه که بیان شد به عوامی مختلفی بستگی دارد. در کنار هزینه و قیمت خرید سنگ مرمر که نحوه تامین آن به صورت مستقیم و یا توسط واسطه نیز قیمت را بالاتر می برد، عامل نصب و اجرای باکیفیت سنگ مرمر نیز در هزینه کلی سنگ تاثیرگذار است. شما برای نصب زیبا و حرفه ای سنگ توسط یک تیم حرفه ای باید هزینه بیشتری تا ۲۰۰-۱۵۰ هزارتومان برای هرمترمربع به یک استادکار ماهر پرداخت کنید. همچنین می توانید سنگ مرمر را خودتان شخصا از کارخانه و فروشنده خریداری کنید و به یک شرکت و پیمانکار صاحب نام اجرای آن را واگذار کنید. در این زمینه از تخفیف پیمانکارانی که در بازار رقابتی سنگ، خودشان تامین سنگ را با تخفیف از تامین کننده اصلی انجام می دهند می توانید بهره مند شوید.

پیشنهاد می شود جهت اجرای سنگ مرمرکف حتما از تیم و استادکار حرفه ای و باتجربه استفاده شود و در صورت لزوم نمونه کارهای قبلی آنرا هم نیز بازدید کنید. زیرا بسیاری از زیبایی سنگ مرمر در کف ساختمانها به کیفیت بالای اجرا وابسته است و ممکن است سنگ مرمر گرانبهای شما براثر بی دقتی و عدم تجربه در اجرا، ظرافت و مدرن بودن فضا را طبق نظر شما مطابق تصاویر و بروشورهای مختلفی که دیده اید، نداشته باشد.

ظاهر سنگ مرمر کف

شیدارک سنگ مرمر

شما می توانید خانه خود را با ظاهر زیبا، ظریف و خستگی ناپذیر سنگ مرمر آراسته کنید. با امکان انتخاب گزینه های بسیاری از این سنگ و با تنوع رنگ زیاد که در بالا به آن اشاره شد، شما به تنوع و منحصر به فرد بودن مرمر پی می برید. سنگ مرمر در تیپ های مختلفی همانند ماسه سنگ، ترکیبی، و مرمر سفید وجود دارد. در کنار تنوع تیپ، سطح رویه نهایی مرمر در مدل های مختلف زیبایی های بیشتری را به شما ارائه می دهد.

برای آشنایی بیشتر شیدارک از شما دعوت می کند مقاله انواع رویه های سنگ و پرداخت آنها را مطالعه نمائید.

شیدارک به صورت جداگانه به معرفی ساختمانهای لوکس، مدرن و معروف که با سنگ مرمر فرش شده اند خواهد پرداخت.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن
سنگ مرمریت ، مشخصات و کاربردهای آن

پاسخی بگذارید

error: