سنگ لوح – مشخصات و کاربردها

همانگونه که در مقاله انواع سنگهای ساختمانی بیان شد سنگ لوح (اسلیت Slate یا تخته ای) یکی از انواع سنگها با کاربرد گسترده و متنوع در صنعت ساختمان می باشد. شیدارک در این مقاله شما را با این سنگ، مشخصات و کاربردهای آن آشنا می کند.

مشخصات سنگ لوح

سنگ لوح یک سنگ دگرگونی (متامورفیک) باچگالی بالا و متراکم، محکم، مقاوم در برابر اسید و ضدسایش است. این سنگ در برابر چرخه ذوب و یخبندان نفوذناپذیر است و هزاران سال است که در احداث بنا و صنعت ساختمان از آن استفاده می شود. سنگ لوح به عبارت دیگر یک ماده ساختمانی قابل لمس و درک برای معماران، طراحان، پیمانکاران و سازندگان است که با آن زیبایی طبیعت را در ساختمان خود نمایش می دهند.
سنگ لوح در رنگهای مختلف همانند سیاه، خاکستری، سبز و حتی ارغوانی و قرمز هم در طبیعت وجود دارد. بسیاری از سنگهای لوح هم به صورت رگه دار و با ترکیب چندین رنگ پراکنده روی سطح هستند و برخی از این سنگها هم یک ویژگی هوازدگی در خود دارند که گرمای درونی زمین را به سنگ منتقل می کند. سنگهای لوح بیشتر در آسیا، آفریقا و قاره آمریکا وجود دارند که در سنگهای استخراج شده در آسیا و آمریکای جنوبی دیده شده است که مقادیری از طلا و مس هم در ذات سنگ وجود دارد.
سنگ اسلیت با رویه دارای شکافهای طبیعی (Natural Cleft) یا به صورت پولیش شده و براق و … در صنعت ساختمان به کار می رود.

سنگ لوح شیدارک
برای آشنایی بیشتر مقاله انواع پرداخت و سطوح نهایی سنگ را مطالعه نمائید.
هر قطعه از سنگ لوح دارای تغییرات نامحسوس در رنگ، بافت سایه روشن و …. به نوعی منحصر به فرد است. سنگ لوح باتوجه به موارد و خواص گفته شده به طور قابل ملاحظه ای متنوع بوده و برای هرگونه طراحی فضای داخلی خانه از رویکرد لوکس تا استفاده به عنوان کابینهای پشت چوبی مناسب است.

موارد مصرف

سنگ لوح به صورت گسترده برای کف فضاهای داخلی و یا محوطه سازی بیرونی استفاده می شود. همچنین از آنجا که سنگی محکم و ضدلک است بعنوان سنگ روی کانتر آشپزخانه ها، سنگ کناره استخرها، فضای دوش حمام، سنگفرش پیاده روها، نمای ساختمانها و … که کاربرد دارد و در طول عمر ساختمان عملکرد و زیبایی خود را خواهد داشت. سنگ لوح به آسانی به ابعاد و اندازه مشخص بریده می شود و به هر ضخامتی می توانید آنرا برش بزنید. اجرای انواع رویه ها و پرداخت سنگ روی سنگ لوح امکانپذیر است. تنوع طراحی و استفاده از سنگ لوح در ساختمان سازی بدون محدودیت است!
بسیاری از ساختمانهای گرانبها و قدیمی در سرتاسر دنیا که قبلا وجود داشتند و یا هنوز پابرجا هستند، با استفاده از سنگ طبیعی لوح ساخته شده اند، یا یک نوع سنگ لوح و چه ترکیبی از آنها.
این ساختمانها بسیاری از ساختمانهای دولتی، دانشگاههای معتبر، موزه ها، دادگاهها، ساختمانهای مذهبی و همچنین منازل مسکونی شخصی را شامل می شود.

بام

سنگ لوح شیدارک

استفاده از سنگ لوح به دلیل زیبایی طبیعی آن به پوشش های مصنوعی ترجیح داده می شود. همچنین خواص مقاومتی سنگ لوح آنرا برای پوشش بام ها مطلوب می سازد. استفاده از سنگ لوح برای بام ها، ساختمان شما را حتی تا ۱۰۰ سال بیمه می کند. نمونه بارز استفاده از سنگ لوح در بام، ساختمان وست مینستر هال Westminster Hall در لندن می باشد که در قرن سیزدهم احداث شده است.

کف و نمای ساختمان

سنگ لوح بعنوان کفپوش فضاهای داخلی، بیرونی و همچنین نمای ساختمانها استفاده می شود. ورودی های ساختمانها، زیرزمین ها، حمام و آشپزخانه ها با سنگ لوح زیبایی خاصی پیدا می کنند. برای فضاهای بیرونی شما می توانید از ابعاد و رنگهای پراکنده این سنگ هم برای زیبایی فضا استفاده کنید.

سنگ لوح شیدارک

محوطه سازی

از آنجا که سنگ لوح مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی دارد از آن به صورت گسترده در محوطه سازی فضاهای مسکونی و تجاری استفاده می شود. سنگ لوح در مسیرها و راهروهای ورودی ساختمانها، کفپوش پیرامونی استخرهای روباز، پوشش دیوارهای بیرونی، راه پله های محوطه و پاسیوها کاربرد دارد. از سنگ لوح با سطح پرداخت تیشه ای برای آبنماهای سنتی و امروزی می توان استفاده کرد.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4٫00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error: