آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

همانگونه که در مقاله آشنایی با سنگهای ساختمانی بیان شد، گرانیت یک سنگ آذرین رنگی است که در بافت آن دانه های رنگی وجود دارند و اندازه آنها به قدری بزرگ است که با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند. این دانه ها باعث تنوع رنگی سنگ گرانیت می شوند. گرانیت از فرایند تبلور (کریستاله شدن) آهسته ماده ماگما (ماده مذاب لایه های زمین) در زیر سطح زمین ایجاد می شود. مواد معدنی تشکیل دهنده گرانیت کوارتز، فلدسپات، مقادیر کمتری از میکا و … هستند و به صورت ترکیبی رنگهای متنوع سنگ گرانیت را تولید می کنند و از اینرو گرانیتهای با رنگهای قرمز، زرد، سیاه، صورتی، خاکستری، سفید با دانه های سیاه و … در بازار وجود دارند.

شما در مقاله حاضر تصاویر زیبا، و چشم نواز انواع گرانیت ها را می توانید مشاهده کنید که خاص و لوکس بودن این سنگ زیبا رابه رخ می کشد.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

گرانیت بهترین سنگ شناخته شده آذرین است و در میان سنگها، فقط سنگهای طبیعی الماس، یاقوت و یاقوت کبود از گرانیت سخت ترند. بسیاری از مردم سنگ گرانیت را می شناسند، زیرا در دسترس ترین ستگ صخر ه ای است که در سطح زمین یافت می شود، همچنین در ساخت بسیاری از اشیاء که شما روزانه با آن مواجه می شوید از آن استفاده می شود، همانند پیشخوان آشچزخانه، کف اتاق ها، سنگ فرش ها و جداول سنگی، راه پله ها، نمای ساختمانها، بناهای یادبود و تاریخی.

جالب است بدانید بخش پایینی وسیله بازی Curling از نوعی ازسنگ گرانیت بسیار زیبا و صیقلی ساخته می شود.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

بنابراین با توجه به تنوع رنگی و خواص چشمگیر سنگ گرانیت، وقتی شما جاودانگی، زیبایی و حس تحسین برانگیز رنگ و بافت را در طراحی را درکنار رهایی از زوال و عدم نیاز به نگهداری های دوره ای را برای کفسازی ساختمان خود می خواهید، گرانیت انتخاب نخست شماست! گرانیت به نوعی بسیار گرم بوده، مقاوم در برابر لک پذیری و خراش است و به صورت بسیار گسترده در ورودی های ساختمانهای تجاری، آموزشی و بناهای تاریخی استفاده شده است. همچنین برای فضاهای با احتمال قرارگیری در معرض آتش، پله ها، جداول جاده ها و مسیرهای سواره رو، بالکن ها و سنگ فرش کف فضاهای عمومی، بازارها و میادین بی نظیر است. از سوی دیگر سنگ گرانیت به دلیل رنگها و الگوهای پس رمینه منحصر به فردی که دارد یک انتخاب فاخر همیشگی به عنوان سنگ آشپزخانه (کابینت و پیشخوان) است که سبب دوام و ماندگاری بالای آن خواهد شد.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

یک روایت و داستان از قدیم در برخی ملت ها وجود داشت که گرانیت پناهگاه باکتریها است! اما بررسی این ادعا وقتی انجام شد که در کاربردهای غذایی و پزشکی بررسی و استفاده شد. گرانیت به لحاظ توانایی مقاومت در برابر باکتریها بسیار قوی بوده و در میان مواد مختلف تنها بعد از استنلس استیل در رده دوم قرار می گیرد و این توانایی دیگری از این سنگ را نشان می دهد. گرانیت بعنوان سخت ترین ماده طبیعی برای کابینت  آشپزخانه ها بسیار مناسب است و در بافت خود دارای مواد معدنی کوارتز، فدسپات و میکا می باشد که تصویر رنگی پراکنده و زیبایی را در برشهای مختلف از این سنگ می توان دید. سنگ گرانیت تنها به دلیل زیبایی اش نیست که به یک گزینه عالی تبدیل شده است، بلکه خصوصیات دوام، ماندگاری و آسانی تمیز کاری آن نیز قابل ملاحظه است.

سنگ گرانیت در بسیاری از رنگهای متنوع دیده می شود و معادن آن در کشورهایی همچون آمریکا، کانادا، برزیل، چین، آفریقا، نروژ، هند، آرژانتین، پرتغال، ایتالیا، فنلاند، روسیه، اسپانیا، عربستان و … و همچنین به وفور در ایران وجود دارد.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

سنگ گرانیت غالبا دارای دانه های پراکنده و بعضا دایره ای است که رنگهای بسیاری را به آن می دهد. سنگ گرانیت استفاده شده برای فضای داخلی عموما با رویه پولیش و براق شده کار می شوند و یک ظاهر شلوغ دارند. اما امروزه با رویکردی متفاوت، بسیاری از کارخانه های سنگ، در حال تولید سنگهای گرانیت با رویه های مات و آتش خور نیز برای فضاهای داخلی هستند.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

برای آشنایی بیشتر با انواع پرداخت های سنگ، از شما دعوت می شود مقاله انواع رویه های سنگ های ساختمانی را مطالعه نمائید.

مزایای سنگ گرانیت

طبق آنچه که در بالا بیان شد به صورت فهرست وار مزایای سنگ گرانیت در زیر آمده است:

– تنوع رنگی گسترده سنگ گرانیت

– سختی بالا آن را به مقاوم ترین سنگ ساختمانی تبدیل کرده است.

– مقاومت در برابر لک شدگی و خش پذیری

– وجود در ابعاد و اندازه های گسترده از تایل تا اسلب و در ضخامتهای مختلف از ۲ سانتیمتر تا بالای ۲۰ سانتیمتر

– تقریبا امکان هرگونه پرداخت روی سنگ گرانیت وجود دارد و تولید انواع رویه های گرانیت امکان پذیر است.

– امکان اجرا در هر فضا و با هر کاربرد ساختمانی

سنگهای گرانیت مورد استفاده در فضاهای بیرونی می توانند با رویه های پولیش و براق، مات، آتش خور، تیشه ای، رویه شکافته و … و یا بافت دار باشند.

شیدارک سنگ گرانیت کفپوش

شما می توانید گرانیت را برای پروژه های بزرگ به صورت بلوکهای حجمی صخره ای و بزرگ (آماده برای اره شدن) مستقیما از معدن خریداری کنید و خودتان آنرا در کارگاههای برش و پرداخت به قطعات کوچکتر تبدیل کنید و همچنین می توانید آنرا به صورت سنگ اسلب (با ابعاد بزرگ) و یا تایل های با ابعاد مشخص و با پرداخت رویه کارخانه ای و آماده خریداری کنید. گرانیت تقریبا برای هر کاربردی قابل استفاده است. گرانیت برای فضاهای داخلی در ساخت کفسازی آپارتمانها، منازل مسکونی و مجتمع ها و همچنین کفسازی و سنگفرش محوطه سازی بیرونی بسیار محبوب است.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4٫50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error: