نکاتی درباره سنگ تراورتن کف

شیدارک در مقاله آشنایی با سنگ طبیعی و در ادامه سنگ تراورتن به بیان مشخصات، مزایا و کاربردهای سنگ های طبیعی به عنوان یک عنصر طبیعی در کف خانه ها پرداخت. در ادامه و در این مقاله به نکات کلی که درباره سنگ تراورتن کف که در انتخاب و خرید آن به شما کمک می کند، پرداخته می شود.
کفپوش سنگ تراورتن بادوام است و زیبایی طبیعی خود را به فضای خانه هدیه می دهد. سنگ تراورتن یکی از معدود کفپوش هایی است که به خوبی در فضای داخلی و هم در فضای خارجی ساختمان کاربرد دارد و از آن استفاده می شود. طراحان و معماران برای کفپوشهای فضای داخلی ساختمان هم از تایل سنگ تراورتن و هم از نوع سنگ فرش آن استفاده می کنند و این در حالی است که برای فضای بیرونی بیشتر نوع سنگفرش آن کاربرد دارد.

سنگ تراورتن کف
نمونه سنگ تراورتن کف در محوطه بیرونی

همانند بسیاری از سنگهای طبیعی، تراورتن باید توسط تیم حرفه ای و استادکار اجرا شود. تراورتن همانند سایر سنگهای طبیعی سنگین است (تنها تایل کوچک تراورتن به ابعاد ۳۰*۳۰ سانتیمتر به ضخامت ۳ سانتیمتر حدود ۸ کیلوگرم وزن دارد) که جزو سنگین ترین کفپوشهای ساختمانی به شمار می روند. ضخامت آن برای کفپوش (حدود ۲-۳ سانتیمتر بعنوان تایل و حدود ۳-۶ سانتیمتر بعنوان سنگفرش) است و همراستا کردن آن در کف هم به صورت تایلها و هم سنگفرش تراورتن نیاز به مهارت دارد تا یک سطح کاملا زیبا و هموار را به وجود بیاورد.

تخلخل تراورتن

یکی از حقایق مهم درباره سنگ تراورتن تخلخل این سنگ است. ظاهر سطح تراورتن زیبایی طبیعی متمایز و بافت نامنظم و خاص این سنگ را نشان می دهد. اما از سوی دیگر همین تخلخل تراورتن نگهداری و مراقبت بیشتر آنرا امری ضروری می نماید که این مهم در دیگر سنگهای طبیعی به این شدت لازم نیست.
تراورتن یک صخره و سنگ رسوبی است. در مقابل سنگهای آذرین هستند که طی یک پروسه عمیق و درونی از سردشدن و انجماد ماگمای مذاب زمین شکل می گیرند و به شدت سخت و محکم اند. سنگهای رسوبی از نشست مواد معدنی و ارگانیک روی همدیگر در نزدیکی سطح زمین شکل می گیرند. تراورتن از سنگهای آذرین نرمتر است و سطح آن پوشیده از حفره ها و خلل و فرجی است که طی آزاد سازی دی اکسیدکربن و حبابهای ناشی از آن تولید شده است. برای کم کردن این ضعف و آسیب پذیری طبیعی آن، حفره های سنگ تراورتن را در کارخانه های برش و پروسس سنگ با رزین های پر کننده (اپوکسی ها) که روی سطح اجرا می شود از بین می برند.

تراورتن در مقایسه با سنگهای طبیعی نسبتا بادوام است.

خلل و فرج تراورتن دوام آنرا به طور قابل چشمگیر و نگران کننده از بین نمی برد. یکی از شاخصه های دوام، مقیاس سختی موه Moh’s Scale of Hardness است که یک ابزار اولیه اما کاملا موثر برای سنجش مقاومت سنگ طبیعی در برابر سایش (و نه شکستگی) است. در مقیاس موه، کلسیت ها (تراورتن سنگ کلسیتی است) درجه ۳ را از مقیاس ۱ تا ۱۰ دریافت می کنند. پایین ترین مقدار برای مواد معدنی نرم همانند تالک و گچ است. بالاترین مقیاس یعنی نمره ۱۰ هم به سنگهای گرانبها و جواهرهای به طرز باور نکردنی سفت همانند الماس، توپاز و کوراتزها تعلق می گیرد.
تراورتن از نقطه نظر سختی پایین تر از سنگ مرمر قرار می گیرد. اما به عنوان یک سنگ همیشه نسبت به بسیاری از کفپوش های داخلی همانند چوب، لمینیت و برخی از تایل ها دارای دوام و ماندگاری بیشتری است.

بافت ها و رویه های مختلف سنگ تراورتن

انواع رویه های سنگ تراورتن که استفاده زیادی دارند و نکات قابل توجه برای هرکدام در ادامه توضیح داده می شود. از شما دعوت می شود جهت آشنایی بیشتر مقاله انواع رویه ها و پرداخت سنگهای طبیعی را مطالعه نمائید.
رویه براق و صیقلی پولیش Polished: بسیار براق و بازتاب دهنده نور محیط است. تراورتن پولیش شده کاملا خلل و فرجش پرشده و به بیشترین حد صافی، صیقلی و درزبند بودنش رسیده است.

مطالعه مقاله بیشتر
مراقبت و نگهداری سنگ کف – بخش اول
سنگ تراورتن کف
سنگ تراورتن پولیش شده در فضای داخلی

بهترین نوع پرداخت تراورتن برای مقاومت در برابر لک و تغییر رنگ است. وقتی که خیس باشد، لغزنده بوده و از اینرو برای استفاده در کف محوطه های بیرونی ساختمان مناسب نیست.
رویه و پرداخت مات Honed: خلل و فرج تراورتن مات با رزین های اپوکسی پر شده و در حد بسیار کم هم پولیش می شوند. ظاهری مات و غیر براق دارد و به صافی و لغزنده بودن تراورتن پولیش شده نیست.
تراورتن مات محبوب ترین نوع سنگ تراورتن برای فضای داخلی ساختمان است. و یک ظاهر طبیعی با نقطه و خالهای جذاب که بیانگر زیبایی تراورتن است را نشان می دهد.

سنگ تراورتن کف
نمونه سنگ تراورتن مات

تراورتن گردگوشه Tumbled: گوشه های سنگ گرد شده و در رنگهای زیبا و خیره کننده وجود دارد.
سنگ تراورتن توسط دستگاه به شکل tumbled در می آید که در آن همه گوشه ها گرد شده و تیزی سنگ گرفته می شود. این روش برای سایر سنگهای طبیعی هم کاربرد دارد. این نوع تراورتن ظاهری همانند عتیقه و قدیمی داشته و زیبایی کافی برای کاربردهای بیرونی دارد.
رویه برس زده شده Brushed: تراورتن Brushed یا همان قلم مو و شانه زده شده، بهترین شکا رنگی نامحسوس و زیبای تراورتن را در میان انواع رویه های تراورتن دارد که می تواند به صورت گردگوشه Tumbled هم باشد.
سطح سنگ تراورتن با برس های سیمی پرداخت شده و یک رویه صاف، هموار با ظاهری مات را به وجود می آورد.  تراورتن براش شده زبری بیشتری نسبت به سایر پرداخت های تراورتن دارد.

سنگ تراورتن کف
سنگ تراورتن کف برس خورده

تراورتن به خوبی و زیبایی امکان اجرا در فضای بیرونی را دارد.

سنگ تراورتن برای نصب در کف های فضای بیرونی، هم امکان اجرای خشک (خواباندن سنگ بر روی بستری از ماسه) و هم امکان اجرای تر (نصب سنگ در کف بوسیله ملات روی بستر بتنی) را دارد. بهتر است سنگها با رعایت رواداری مجاز تا حدامکان نزدیک به هم اجرا شوند و درز زیادی بین آنها نباشد.
از آنجا که تراورتن نسبت به سایر سنگهای طبیعی از سختی کمتری برخوردار است، می توان آنرا با اره دایره ای، یا تیغه الماس و یا اره سنگ برید و به شکل دلخواه در کف کار کرد.
برای نصب خشک، پس از اجرا و قرار دادن تراورتن در کف، ماسه برای پر کردن درز بین سنگفرش ریخته می شود. روش جدید و امروزی تر این است که از ماسه های پلیمری مصنوعی برای پرکردن درزهای بین سنگ استفاده می کنند که در برخی موارد زیبایی بیشتری از خود نشان می دهد. ماسه پلیمری ترکیبی از چسباننده های پلیمری و ماسه با اندازه های کالیبره شده است. چسب پلیمری را ابتدا با آب نرم کرده و سپس با ماسه ترکیب می کنند و پس از سفت شدن مخلوط آنها به صورت ماسه پلیمری در می آیند.

مطالب زیر را از دست ندهید

سنگ چینی (کریستال) – مشخصات و کاربردها

سنگ چینی (کریستال) – مشخصات و کاربردها  از آنجا که اصطلاحات و اسامی بازاری سنگها توسط معدن داران، فروشندگان و معماران به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، شیدارک در [...]

سنگ تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد شیدارک در مقاله سنگ تراورتن به معرفی مشخصات و کاربردهای این سنگ پرکاربرد ساختمانی پرداخت. باتوجه به جستجوی بالای علاقه مندان در خصوص سنگ تراورتن عباس [...]

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها همانگونه که در مقاله آشنایی با سنگهای ساختمانی بیان شد، گرانیت یک سنگ آذرین رنگی است که در بافت آن دانه های رنگی [...]

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن  سنگ مرمر یکی از کفپوش های طبیعی است که از دل کوهها در سراسر دنیا استخراج می شود. مزایای سنگ مرمر همانند [...]

بانک مقالات سنگ
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟