ماسه سنگ Sandstone – مشخصات و کاربردها
ماسه سنگ Sandstone – مشخصات و کاربردها

ماسه سنگ Sandstone – مشخصات و کاربردها

 مشخصات ماسه سنگ

ماسه سنگ اساسا از مواد معدنی به اندازه ماسه و یا دانه های صخره ها تشکیل شده و عمده ماسه سنگ از کوارتز و فلدسپات – دو ماده معدنی که بیشترین ماده موجود در لایه صخره ای زمین هستند – تشکیل شده است. ماسه سنگ یک سنگ زیبای طبیعی است که به دلیل استایل متمایز ذاتی اش برای پوشش کف مناسب است و می تواند ظاهری همچون ساحل دریا و یا صحرا را برای بیننده تداعی کند. همانند ماسه، ماسه سنگ به هر رنگی دیده می شود، اما معمول ترین رنگهای آن شامل قهوه ای، زرد، قرمز، خاکستری، سفید و برنزی دیده می شود.

ماسه سنگ شیدارک
برخی از ماسه سنگها در برابر هوازدگی مقاوم هستند و از اینرو کار کردن با آن آسان است. این ویژگی آنرا برای استفاده در ساختمانها و کفپوش فضای بیرونی مناسب می سازد. ماسه سنگ یک محصول بسیار متنوع است، و برای بیشتر کاربردهای متنوع بیرونی و درونی قابل استفاده است. همانند نمای دیوارها، کفپوش های فضاهای داخلی و خارجی و همچنین پوشش بام ساختمان.
سنگهای حاصل از ماسه ها از شکل نامنظم و ظاهر سیال آنها قابل شناسایی است. گو اینکه الگوها و زمینه های هوازدگی و خطوط رنگی موجی شکل هم وقتی بریده می شوند، در مقطع آنها دیده می شود. در نقطه مقابل، ماسه سنگهای رودخانه ای هنگامیکه هوازده می شوند، بیشتر دارای بلوکهای منظم هستند. این نظم جانبی ماسه سنگ آنرا برای مصارف بنایی هم بعنوان ماده اولیه ساختمانی وهم بعنوان یک سنگ نما در کف و دیوار ساختمانها مناسب می سازد. ماسه سنگ معمولا بافت یکنواخت دارد و به نوعی نرم و صاف است و از اینرو برای بسیاری از مصارف ساختمانی قابل استفاده است.

موارد مصرف ماسه سنگ

ماسه سنگها به دلیل دارا بودن خواصی همچون جذب آب پایین، مقاومت فشاری بالا و ظاهر و شکل رویه دلپذیری که دارند، برای کفپوشها و نمای دیوارهای ساختمانها چه فضای بیرونی و چه داخل ساختمانها به راحتی قابلیت استفاده دارند.
ماسه سنگها همچنین یک کفپوش خوب برای سنگفرش کردن و پوشش پیاده روها است، زیرا در برابر هوازدگی به خوبی مقاومت می کند و در طول گذر زمان توانایی حفظ ظاهر و شکل اولیه خود را دارد. ماسه سنگها در ابعاد مختلف در دسترس هستند. ماسه سنگهای با مصرف به عنوان سنگفرش به صورت معمول در پاسیوها، اطراف محوطه استخرهای روباز، بالکن ها، نمای ساختمان و با کاربرد پوشش نهایی کار استفاده می شوند.
ماسه سنگها در برخی از ساختمانهای بسیار مشهور دنیا استفاده شده اند. ساختمان کاخ سفید امریکا و تاج محل هندوستان و قلعه باستانی کامبوج از معروفترین بناهای کارشده با ماسه سنگ هستند.
ماسه سنگها در شکلهای مختلف همانند تایل های ماسه سنگ طبیعی وجود دارند. تایلهای کفپوش ماسه سنگ، ماسه سنگ اسلب، بلوکهای ماسه سنگ، اسلبهای نامنظم، سنگفرش ماسه سنگ و … از انواع آن هستند. از انواع پرکاربرد سطح نهایی و پرداخت ماسه سنگ می توان  پرداخت طبیعی، پولیش و براق، مات، آتش خور و … را نام برد.

ماسه سنگ شیدارک
جهت آشنایی بیشتر مقاله انواع پرداختهای سنگ طبیعی را مطالعه نمائید.

مزایای ماسه سنگ

زیبایی ذاتی: شکل و ظاهر خاص ماسه سنگ که طبیعی بودن آنرا به رخ می کشد، از دیگر مواد طبیعی آنرا متمایز می کند. از آنجه که محدوده تغییر رنگی آن ملایم است، و در کنار زیبایی خود، حس زمین و صخره را به رخ می کشد.
دوام: ماسه سنگها همچون دیگر سنگها مانند سنگ لوح یا گرانیت بادوام نیستند. اما به اندازه ای مقاوم هستند که بتوانند برای چندین دهه به خوبی کارایی داشته باشند.
شکل و بافت منحصر به فرد: از آنجا که ماسه سنگ در طبیعت تولید می شود در رنگها و الگوهای مختلف وجود دارد و وقتی به اسلب های بزرگ برش داده می شود، رگه های طبیعت سنگ زیبایی خود را بیشتر نمایان می کند. ماسه سنگهایی که از دل کوهها بیرون می آیند، ذاتا رویه نامسطح و دندانه ای دارند.

معایب ماسه سنگ

جهت استفاده مناسب از ماسه سنگها باید از برخی معایب آن آگاه بود. ماسه سنگ از آنجا که به صورت نسبی نرم و متخلخل است، برای کفپوش یک فضا باید نسبت به دیگر مواد دقت بیشتر به آن داشته باشید.
جذب آب: باتوجه به خاصیت تخلخل، ماسه سنگ نسبت به سایر مصالح کفپوش جذب آب بیشتر دارد که مقدار آن در محدوده ۶-۱ درصد قرار می گیرد که آنرا در برابر صدمات محیطی مخصوصا فضای بیرونی ساختمان آسیب پذیر می کند.
سطح خراشیده و ناهموار: همانگونه که بیان شد سطح رویه آن ظاهری ناهموار و همچون صخره دارد و با توجه به رویه نرم ماسه سنگها (نسبت به سایر سنگها) در برابر عواملی همچون کفش پاشنه بلند، چنگال حیوانات خانگی، برخورد اجسام جامد و محکم مستعد خش پذیری هستند.
لک پذیری: جذب آب بالای ماسه سنگ این اجازه را می دهد که مایعات رنگی به داخل آن نفوذ کند و در نهایت منجر به لک شدگی و دورنگی سنگ در مرور زمان شود. همانند دیگر سنگهای طبیعی، ماسه سنگ هم خاصیت قلیایی دارد و شوینده های اسیدی به آن صدمه می زند.

ماسه سنگ شیدارک
ماسه سنگ قرمز

باید به این نکته اشاره کرد که ماسه سنگ در طول زمان دچار هوازدگی می شود که این مهم در برخی موارد به دلیل آنکه زیبایی و ظاهر طبیعی سنگ را بروز می دهد جزو مزایای آن به شمار می رود و در برخی موارد هم به دلیل تغییر نسبت به سطح اولیه سنگ جزو عیوب این سنگ است که چگونگی استفاده از آن به طراح بستگی دارد.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
ماسه سنگ Sandstone – مشخصات و کاربردها
ماسه سنگ Sandstone – مشخصات و کاربردها

دیدگاهتان را بنویسید

error: