تعویض سنگ لوح آسیب دیده با تصاویر

 اگرچه سنگ لوح کفپوشی طبیعی و بادوام است، اما همیشه این احتمال وجود دارد تا یک قطعه و تایل کارشده از آن خرد شده، ترک بردارد، دچار لک زدگی و … شود به گونه ای که اصلاح خرابی آن ممکن نباشد. البته از آنجا که سنگ لوح قوی و در برابر آب نفوذناپذیر است، باید توجه داشت که یکی از راحت ترین کفپوشها برای تعمیر و اصلاح ایرادات به وجود آمده روی سطح آن است. در این مقاله چگونگی تعویض سنگ لوح آسیب دیده با تصاویر توضیح داده می شود. با رعایت توالی موارد گفته شده در پایین، تعویض سنگ شکسته شده به آسانی انجام می شود و هیچ آسیبی به کف و سنگهای مجاور وارد نخواهد شد.

۱- مواد و مصالح مورد نیاز را مهیا کنید.
برای شروع کار تجهیزات و موادی که لازم است، بشرح لیست زیر باید پای کار داشته باشید:
– عینک ایمنی
– تیغه ابزار کار با گروت
– چکش
– تیشه
– کاردک
– ملات
– ماله شیاردار ۴/۱ اینچ
– چکش لاستیکی
– آچار
– فاصله نگهدار بین سنگها و انبر باریک (پیشنهادی)
– تایل سنگ لوح به اندازه ابعادی تایل آسیب دیده
– چسب و گروت سنگ
– اسفنج
– سطل
– گروت درزبند

۲- گروت قدیمی اجرا شده در درز بین تایل را بردارید.
چسب و گروت قدیمی بین سنگ لوح شکسته شده را بردارید به وسیله تیغه ابزار کار گروت بردارید. مواظب باشید به سنگهای کارشده اطراف صدمه نزنید. با ضربات نرم و دقت کافی همه چسب کارشده بین درزهای اطراف سنگ آسیب دیده را از سطح جداکنید به گونه ای که عمق درز سنگ کاملا قابل رویت باشد.
تعویض سنگ شیدارک

۳- سنگ آسیب دیده را بشکنید و چند تکه کنید.
با استفاده از چکش و تیشه نازک روی سطح سنگ همانند شکل به حالت سوراخ کردن در یک یا دو نقطه به سنگ ضربه بزنید و سنگ را بشکنید. با اینکار خرده سنگهای شکسته را می توانید از سطح جدا کنید. حتما از عینک محافظ استفاده کنید تا از چشمان شما در برابر جداشدن و پرش احتمالی خرده های سنگ محافظت کند.
تعویض سنگ شیدارک

۴- تکه سنگهای شکسته شده را بردارید.
نوک تیشه را در بین درز تکه سنگهای شکسته قرار دهید و به آرامی با چکش به آن ضربه بزنید و به صورت اهرم تکه ها را به سمت بالا و جدا شدن حرکت دهید. توجه داشته باشید که با تیشه با دقت کار کنید تا سنگهای کناری آسیب نبینند. و در انتها خرده سنگها و لایه های ملات قدیمی را بردارید. مواظب باشید که بستر زیر کار و لایه زیرین سنگ صدمه نبیند.
تعویض سنگ شیدارک

۵- چسب قدیمی را بردارید.
چسب قدیمی زیر سنگ را با استفاده از کاردک و یا تیشه جدا کنید. تا آنجا که ممکن است چسبهای کارشده را جدا کرده و سپس با استفاده از سمباده درشت، مقدار چسب باقیمانده که کماکان جدا نشده را هم حذف کنید تا سطح بستر کاملا صاف شود. در ادامه با استفاده از جارو برقی تمام گرد خاک و خرده های سنگ و چسب روی سطح را تمیز کنید.
تعویض سنگ شیدارک

۶- سنگ جدید را کار کنید.
مقدار لازم از ملات و چسب سنگ را طبق دستورالعمل کارخانه آماده کنید. ملات آماده شده را با استفاده از کاردک شیاردار مستقیما به پشت سنگ اعمال کنید. گوشه های کاردک را روی ملات پشت سنگ بکشید تا رگه های موازی ایجاد شود. مطمئن شوید که کل زیر سطح سنگ با ملات پوشیده شده باشد.
سنگ لوح را روی بستر آماده شده در کف قرار داده و آنرا فشار دهید که سطح آن با سنگهای پیرامونی تراز شود. می توانید به مقدار خیلی کم آنرا در جای خود به سمت عقب و جلو حرکت دهید تا در جای خود بنشیند. برای دقت بیشتر در چهارگوشه سنگ فاصله نگهدار سنگ قرار دهید تا خط های درز شما کاملا موازی و در راستای هم باشد. در غیر این صورت قطعه سنگ لوح را با دقت چشمی و با رعایت همراستایی با عرض درزهای پیرامونی نصب کنید.
تعویض سنگ شیدارک

مطالعه مقاله بیشتر
نکاتی درباره سنگ تراورتن کف

۷- سنگ را به دقت تراز کنید
یک تخته چوبی به ابعاد پیشنهادی ۴*۲ اینچ روی سنگ تازه نصب شده قرار دهید و طول آن به اندازه ای باشد که حداقل روی دو سنگ کناری همپوشانی داشته و قرار گیرد. با استفاده از چکش لاستیکی به آرامی به چوب ضربه بزنید تا به سنگ تازه نصب شده فشار وارد کند و همتراز با سنگهای کناری قرار گیرد. در پایان با استفاده از یک تراز سنج (شمشه) از دقت کار اطمینان حاصل کنید.
در صورتی که کف فضا با سنگ طرحدار و ناصاف اجرا شده باشد، سطح رویه سنگ ناهموار بوده و تراز کردن آن با بقیه کف مشکل است. راهکار پیشنهادی دقت و توجه کافی به گوشه های تایل جدید است تا در خط درز و گروت، با سنگهای کناری همتراز باشد.
تعویض سنگ شیدارک

۸- سنگ اجرا شده را تمیز کنید.
از یک آچار نوک تیز برای برداشتن اضافه گروت درز سنگها استفاده کنید. با استفاده از پارچه ملات ریخته شده روی سطح سنگ را پاک کنید. و در ادامه با استفاده از انبر نوک باریک، به دقت فاصله نگهدار بین سنگها را از گوشه ها بردارید. حداقل به مدت ۲۴ ساعت اجازه دهید چسب سنگ گیرش خود را انجام دهد.
تعویض سنگ شیدارک

۹- درز بین سنگ را با گروت پر کنید.
مقدار لازم از گروت را طبق دستورالعمل کارخانه تهیه کنید و آنرا با استفاده از کاردک تیغه باریک مستقیما روی درزهای اطراف سنگ کار شده بریزید. با استفاده از انگشت گروت را فشار داده و در درزها هدایت کنید. پس از اتمام کار مقدار اضافی را از روی سطح پاک کنید.
در صورت لزوم با استفاده از اسفنج خیس برای هموار کردن گروت و تمیز کردن سطح استفاده کنید. به تناوب اسفنج را با قرار دادن در یک سطل آب تمیز کرده و روی درزهای سنگ بکشید. با پایان کار در طول شب اجازه دهید گروت خشک شود.
تعویض سنگ شیدارک

۱۰- کف را تمیز و درزبند کنید.
پس از گذشت یکروز کل سطح کف را با آب گرم بشویید و مطمئن شوید که هرگونه گرد و خاک را تمیز کرده اید و سپس اجازه دهید کف کاملا خشک شود. یک لایه سیلر نفوذی مخصوص سنگ را طبق دستورالعمل کارخانه روی کل کف اجرا کنید. سیلر توسط سنگ جذب شده و یک محافظ غیر قابل رویت روی سنگ ایجاد می کند و تایلهای سنگ را براق تر و با رنگ شفاف تر جلوه گر می کند. این کار همچنین کمک می کند که تغییر رنگ جزئی سنگ جدید و قدیم از بین برود و به حداقل برسد.
تعویض سنگ شیدارکاز شما دعوت می شود مقاله انواع سنگهای ساختمانی را مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها

آشنایی با سنگ گرانیت، مشخصات و کاربردها همانگونه که در مقاله آشنایی با سنگهای ساختمانی بیان شد، گرانیت یک سنگ آذرین رنگی است که در بافت آن دانه های رنگی [...]

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن

مزایای سنگ مرمر کف و نقاط ضعف آن  سنگ مرمر یکی از کفپوش های طبیعی است که از دل کوهها در سراسر دنیا استخراج می شود. مزایای سنگ مرمر همانند [...]

سنگ لوح – مشخصات و کاربردها

سنگ لوح – مشخصات و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع سنگهای ساختمانی بیان شد سنگ لوح (اسلیت Slate یا تخته ای) یکی از انواع سنگها با کاربرد گسترده و [...]

نکاتی درباره سنگ تراورتن کف

نکاتی درباره سنگ تراورتن کف شیدارک در مقاله آشنایی با سنگ طبیعی و در ادامه سنگ تراورتن به بیان مشخصات، مزایا و کاربردهای سنگ های طبیعی به عنوان یک عنصر [...]

بانک مقالات سنگ
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟