اپوکسی خودتراز شونده – Self Leveling Epoxy

کفپوش اپوکسی خودتراز قریب به یقین یکی از رایج ترین انواع کفپوش های اپوکسی است که در فضاهای مختلف اجرا می شود. این کفپوش به صورت معمول روی کفهای بتنی اجرا می شود و یک سطح با دوام که نگهداری آسانی دارد را ایجاد می کند. شیدارک در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص کفپوش اپوکسی خودتراز شونده ارائه می دهد.
به ویژه اپوکسی خودتراز شونده روی سطوح بتنی قدیمی، آسیب دیده و دارای ترکهای کهنه شده قابلیت اجرا دارد و یک سطح هموار و بدون درز را روی کف ایجاد می کند. در زمان اجرا، اپوکسی به داخل ترکها رفته و آنها را پر می کند و سطح نهایی تراز و هموار خواهد بود.

اپوکسی خودتراز شیدارک
نمونه اجرای اپوکسی خودتراز

کاربردهای کفپوش اپوکسی خودتراز

اپوکسی خودتراز در فضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی اجرا می شود. با توجه به مزایای اپوکسی ها، از این نوع کفپوش در کاربردهای زیر می توان استفاده نمود:

 • اتاقهای جنبی رفاهی کارخانه ها
 • انبارهای کلی فروشی ها
 • اتاقهای نمایشگاهی تجهیزات
 • پارکینگهای تجاری
 • آشپزخانه های تجاری
 • بیمارستان ها
 • آشیانه های هواپیماها
 • مراکز خرید و تجاری
 • ترمیم کفهای فرسوده
 • سایر موارد
اپوکسی خودتراز شیدارک
اجرای اپوکسی خودتراز در فضای صنعتی – تعمیرگاه خودردو

مزایای کفپوش اپوکسی خودتراز

برای فضاهایی که ظاهر زیبای کف بهمراه مقاومت سایشی و دوام از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده از اپوکسی خودتراز گزینه مناسبی است. موارد زیر برخی از مزایای عمده در انتخاب اپوکسی خودتراز می باشند که برای کاربردهای مختلف تجاری تا صنعتی مطلوب می باشد:

 • مقاومت بالا در برابر ضربه و خش پذیری
 • مقاومت در برابر گرما و مواد شیمیایی (برای مواد شیمیایی قوی و خورنده کفپوش اپوکسی نوولاک اجرا می شود)
 • مقاومت در برابر لغزش (حتی هنگام خیس بودن کف)
 • سطح نهایی بدون درز، براق و صیقلی
 • تمیز کردن آسان کفپوش و نگهداری ساده آن
 • قابل اجرا در رنگهای جذاب و مختلف
 • قابیلت اجرا با ضخامتهای گوناگون متناسب با کاربردهای فراوان و مختلف آن

چرا به آنها اپوکسی خودتراز گفته می شود؟

از آنجا که با اجرای این نوع اپوکسی یک سطح صاف، هموار و با بافت ساده و در بیشتر موارد صیقلی روی کف تشکیل می شود به آن خودتراز می گویند (بر خلاف پوششهای اپوکسی که با غلتک و … اجرا شده و سطحی بافت دار، کمی زبر و با رویه پوست پرتقالی ایجاد می کنند).

دلیل محبوبیت اپوکسی خودتراز شونده چیست؟

این کفها مزایای انتخابی زیادی توسط کارخانه های تولید کننده برای مشتریان ایجاد می کنند. رویه هموار و بدون درز آنها، یک کف ایده آل برای حرکت لیفتراکها و سایر وسایل نقلیه که بارهای سنگین را به صورت دائمی در کارخانه ها جابجا می کنند، ایجاد می کند. همچنین ساختار بدون درز آنها، تمیز کردن و کفها را آسانتر می کند و اجازه نمی دهد که کثیفی و باکتری به صورت تجمعی در طول زمان روی کف بماند.
ظاهر سطح و رویه کفپوش های اپوکسی خودتراز همچنین بدون درز و براق است که فضا را بزرگتر نشان می دهد. به همین دلیل معماران از آن برای فضاهای تجاری و مغازه ها در طراحی استفاده می کنند.

ضخامت کفپوش اپوکسی خودتراز چقدر باید باشد؟

براساس تجربه حداقل ضخامت پیشنهادی برای اپوکسی خودتراز ۲ میلیمتر توصیه می شود. در ضخامتهای کمتر، سطح کف با مشکلات تراز شوندگی همانند اثرات رولر و ابزار اجرا، ذرات ریز جا مانده روی کف (به هردلیل) و .. مواجه خواهد شد که از کیفیت سطح رویه می کاهد. لازم به ذکر است که ممکن است با توجه به کیفیت سطح بستر ممکن است ضخامت در برخی جاها حدود ۱٫۵ میلیمتر و در برخی جاها (گوشه ها) حتی بالاتر از ۳ میلیمتر اجرا شود.

مطالعه مقاله بیشتر
7 نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده
اپوکسی خودتراز شیدارک
زیبایی اپوکسی خودتراز در کف انبار تجهیزات

آیا می توان اپوکسی خودتراز را روی سطح ناتراز بتنی و سیمانی اجرا کرد؟

خیر، نباید این کار را انجام داد! هدف از اجرای کفپوش اپوکسی خودتراز این نیست. ناهمواری و تراز نبودن سطح بستر احتمالا خیلی بیشتر از ۳-۲ میلیمتر است و خطر استفاده زیاد از مواد اپوکسی (بالا بردن فزاینده هزینه ها) وجود دارد، بدون آنکه نتیجه قابل توجهی بدست آید. بنابراین باید از اپوکسی خودتراز روی کفهای صاف و هموار (با حداکثر ناهمواری ۳ میلیمتر) استفاده کرد.
اگر لازم است قبل از اجرای اپوکسی خودتراز کف هموار و یک دست شود، اجرا مواد خودتراز پایه سیمانی گزینه مناسبی است. مابقی گزینه ها یا هزینه ها را زیاد می کند و یا چسبندگی مناسب را (بعنوان یک لایه میانی) ایجاد نمی کند.

چرا اپوکسی خودتراز گرانتر از سایر سیستم های کفپوش اپوکسی است که با غلتک و … اجرا می شوند؟

مقدار استفاده از مواد اولیه برای اپوکسی های خودتراز شونده در برخی موارد خیلی بیشتر از سیستم های اپوکسی است که با غلتک و تی اجرا می شوند. یک کفپوش اپوکسی دولایه که با غلتک حوله ای اجرا می شود ممکن است حدود ۶۰۰-۵۰۰ گرم به ازای هر مترمربع مواد مصرف کند، در حالیکه این مقدار برای اپوکسی خودتراز به ضخامت ۳ میلیمتر تا ۳ کیلوگرم در مترمربع هم می رسد. به علاوه از آنجا که اپوکسی خودتراز فرمولاسیون جداگانه دارد، از اپوکسی های معمولی گرانتر است. از سوی دیگر اجرای این کفپوش نیاز به تیم آموزش دیده و ماهر دارد که تجربه اجرای سیستم های اپوکسی خودتراز را داشته باشند. بنابراین هزینه نیروی انسانی بیشتری را باید برای هزینه های خود در نظر بگیرید.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش اپوکسی نووالاک (Novolac) ، اپوکسی ضد اسید – مشخصات فنی و کاربردها

کفپوش اپوکسی نووالاک (Novolac) ، اپوکسی ضد اسید – مشخصات فنی و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع کفپوشهای اپوکسی توضیح داده شد، کفپوش اپوکسی نووالاک یکی از محصولات رایج [...]

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک ، اپوکسی مقاوم در برابر جریان الکتریکی

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک (Anti-Static – Electrostatic) ، اپوکسی مقاوم در برابر جریان الکتریکی همانگونه که در مقاله انواع کفپوشهای اپوکسی آمده است کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک یا اکترواستاتیک (مقاوم [...]

کفپوش اپوکسی سه بعدی – مشخصات و نحوه اجرا

کفپوش اپوکسی سه بعدی – مشخصات و نحوه اجرا همانگونه که در مقاله انواع کفپوش های اپوکسی بیان شد، کقپوش اپوکسی سه بعدی بعنوان کفپوش تزئینی و دکوراتیو برای اجرا در [...]

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟ اپوکسی و پلی یورتان محصولات بسیار مناسبی برای محافظت کفهای شما در برابر لک، صدمات فیزیکی، مواد شیمیایی، روغن و … [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟