کفپوش بتنی پولیش شده (براق)

کفپوش بتنی پولیش شده Polished Concrete کفپوشی همه کاره است که به آسانی قابلیت طراحی و اجرا براساس نیاز مشتری را دارد. می توان از سنگدانه های زیبا و چشمگیر، کوارتز، و رنگبندی مختلف در ساخت کفپوش بتنی برای ایجاد حسی نسبتا صنعتی، هم در خانه ها و هم در ساختمانهای تجاری استفاده کرد. رویه براق و منعکس کننده آن زیر نور کیفیتی جذاب و تحریک کننده را ارائه می دهد که برای بسیاری از کاربردها و برنامه ها مناسب است.

کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی پولیش شده پارکینگی

بتن پولیش شده اساسا بعنوان کفپوش در فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شود. اما این موضوع سالها توسط معماران و طراحان مورد بررسی قرار گرفته و امروزه از آن در دیواره های آبنما، کف پاسیوها و پانل های بزرگ نمای بیرونی ساختمانها هم از آنها استفاده می شود. بعنوان مثال در محوطه موزه دیوید کاپرفیلد از پانل های بتنی پولیش شده نما استفاده شده است.
کفپوش بتنی پولیش شده به روش های گوناگون تولید می شود. روش ارزان که در آن بتن را ساب زده و درز بند می کنند که شبیه به روش بتن مات (Honed Concrete) است. در این روش پس از ساب زدن سطح، ماده سیلر در بتن نفوذ کرده و یک سطح بازتاب دهنده نور و شفاق ایجاد می کند. از کفپوش بتنی پولیش شده به دلیل دوام و طول عمر زیاد تحت اثر تردد بالای افراد، عموما در پروژه های تجاری استفاده می شود.

کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی و دیواره بتنی پولیش

این کار با استفاده از یک هاردنر شیمیایی که خلل و فرج بتن را پر کرده و درزبند می کند و در ادامه با ساب زدن سطح بتن و رسیدن به براقیت و شفافیت موردنظر انجام می شود (کلیت کار شبیه ساب و پولیش روی سنگهای طبیعی است). با استفاده از یک سری ابزار (همانند پروسه سندبلاست چوب) بتن را می توان تا سطح سندبلاست گرید ۸۰۰، ۱۵۰۰ و حتی ۳۰۰۰، پرداخت کرد. یک نکته قابل توجه “سطح اکسپوز بتن” است که باید در نظر داشت که چه مقدار از سطح اولیه و طبیعی بتن و چه مقدار از سنگدانه های داخل کفپوش بتنی مدنظر است که دیده شود.
نحوه نگهداری کفپوش بتنی پولیش شده یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. سطح هموار، صاف و سخت و محکم آن، تمیز کردن سطح آنرا آسان می کند و از سوی دیگر سطح آن نسبت به ضربه و آسیب پذیری مقاوم است. از سوی دیگر، نقطه ضعف عمومی بتن، احتمال ترک خوردگی در اثر رطوبت و همچنین نشست تدریجی (Shrinkage) ساختمان است که در این صورت مواد پرکننده راهکار مناسبی برای پنهان کردن این ترکها است.
همانگونه که در بالا اشاره شد، کفپوش بتنی پولیش شده همه کاره است. و با توجه به آنکه قابلیت تولید براساس سفارش را دارد، در رنگهای مختلف، اندازه سنگدانه های گوناگون و پرداختهای متنوع تولید می شود. همچنین کفپوش بتنی پولیش شده قابلیت اجرا به صورت سطح نهایی برخی سنگها و سرامیک ها را دارد، البته با هزینه تولید کمتر و دوام بیشتر از سنگ و سرامیک. رنگ بتن هم می تواند به طرح اختلاط آن اضافه شود و هم امکان اعمال پس از خشک شدن بتن به روش های مختلف را دارد که در مقاله انواع کفپوش بتن رنگی- بخش اول و دوم به آن اشاره شده است. می توان سطح آنرا پس از اجرا با رنگ عایق، آب بند کرد.

مطالعه مقاله بیشتر
مزایای کفپوش بتنی و معایب آن
کفپوش بتنی شیدارک
کفپوش بتنی پولیش شده با ظاهر سنگدانه ای درشت و زیبا

از منظر پایداری Sustainability، کفپوش بتنی پولیش شده در رده مواد سبز قرار می گیرد، چرا که با استفاده از دال کف بتنی موجود، نیاز به اجرای کفپوش دیگری روی آن نیست. همچنین به عنوان یک ماده جامد حرارتی در تابستان گرما و در زمستان سرما را نگه می دارد. با این حال باید دقت داشت بتن نسبت به سایز مواد کفپوش همانند چوب و فلز کربن بیشتری در خود دارد.
از دیدگاه هزینه ای، کفپوش بتنی پولیش شده بازه قیمتی بسیار گسترده ای دارد که وابسته به مقدار اصلاح، بهبود و سطح پرداخت نهایی است که در پایان باقی می ماند. با این حال، از آنجا که کفپوش بتنی پولیش شده هزینه نگهداری کمتری در مقایسه با سایر کفپوش ها دارد، آنرا تبدیل به کفپوشی با قیمت مناسبتری در مقایسه با سایر کفپوش های بدون درز و یا کفپوش های تایلی کرده است.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش بتنی رنگی (بخش اول)

کفپوش بتنی رنگی (بخش اول) کفپوش بتنی از دید مردم برای سالیان زیاد فقط برای استفاده صنعتی مناسب بود و این هم به دلیل ظاهر خشن و ضمخت بتن است. [...]

کفپوش بتنی رنگی (بخش دوم)

کفپوش بتنی – رنگها و انواع رویه های کفپوش بتنی (بخش دوم) شیدارک در بخش اول مقاله کفپوش بتنی رنگی روشهای زیر را برای ایجاد کفپوش بتنی رنگی توضیح داد: [...]

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، کاربردهای این کفپوش را بیان کرد و در مقاله مزایا و معایب کفپوش بتنی نیز به [...]

مزایای کفپوش بتنی و معایب آن

کفپوش بتنی – مزایا و معایب شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، به مشخصات و کاربردهای این کفپوش پرکاربرد در کفسازی ساختمانها پرداخت و در این مقاله نیز شما را با [...]

بانک مقالات کفپوش بتنی و موزاییک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟