مراحل نصب پارکت لمینت

کفپوش لمینت یکی از پرکاربرد ترین کفپوشهایی است که امروزه با توجه به رونق پروژه های بازسازی مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع طرح و رنگ در کنار راحتی نصب این کفپوش از مهمترین مزایای این کفپوش می باشد. نحوه تولید پارکت لمینت سبب شده است که نصب پارکت لمینت ( نصب لمینت کف ) نصبی ساده و آسان باشد و به شما این امکان را می دهد که این کفپوش را تقریبا روی هر زیر سازی و بستری نصب کنید. “شیدارک” در این مقاله ۷ مرحله نصب کفپوش پارکت لمینت را به زبانی ساده بیان کرده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد کفپوشهای لمینت می توانید مقالات “کفپوش لمینت چیست؟” و “لایه بندی کفپوش لمینت” را مطالعه نمایید.

نصب پارکت لمینت

۱– آمادگی های قبل از نصب

 • مساحت اتاق یا فضایی که قرار است آن را با کفپوش لمینت فرش کنید محاسبه کنید و با اضافه کردن ۱۰ درصد به مساحت فضا،کفپوش لمینت مورد نظر خود را سفارش دهید.
 • قبل از اقدام به نصب، جعبه های کفپوش لمینت را ۴۸ ساعت در فضایی که قرار است نصب شوند قرار دهید تا متریال با محیط نصب کاملا همدما شود و انقباض یا انبساط پارکتهای لمینت به زیبایی نهایی کار شما آسیب وارد نکند.
 • مواد و مصالح و ابزار لازم جهت اجرای کفپوش های لمینت را فراهم کنید و حتما به دستور العملهای ایمنی در حین کار توجه کنید.

۲– آماده سازی فضای نصب

 • یکی از مهمترین ویزگی های کفپوش لمینت قابلیت نصب روی بسترهای گوناگون است. کفپوش لمینت را می توان روی کفهای بتنی، سنگ، موزائیک و … به شرطی که سطحی تراز و هموار را ایجاد کرده باشد، اجرا نمود.
 • قبل از شروع به نصب پارکتهای لمینت، کف موجود را کاملا تمیز کنید، بستر کار باید عاری از گرد و خاک باشد.
 • حتما به این نکته توجه کنید که سطح کف باید کاملا خشک و عاری از رطوبت باشد.
 • اگر کفسازی زیر کار را تازه اجرا کرده اید باید تا خشک شدن کامل آن صبر کنید. حداکثر رطوبت نسبی مجاز کف برای نصب لمینت ۱۲ درصد می باشد. (برای کفسازی های بتنی حداقل ۶۰ روز زمان زمان لازم است تا کاملا خشک شوند)
 • سطح کف زیرکار  (بستر کار) را کاملا تراز نمایید. در صورتی که لازم باشد باید توسط ساب زدن و یا استفاده از ملاتهای ترمیمی سطح بستر را کاملا تراز و پرداخت نمایید.
 • اگر از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنید حتما باید قبل از نصب این مورد را با تامین کننده لمینت در میان بگذارید تا لمینت مناسب این فضا را در اختیار شما بگذارد. و قبل از نصب کفپوش لمینت حداقل برای ۳ هفته باید سیستم گرمایش از کف را خاموش نمایید.

۳- اجرای فوم (یا لایه بخار بند)

نصب پارکت لمینت

قبل از نصب کفپوش لمینت باید یک لایه فوم روی کف موجود (بستر کار) اجرا شود. جنس فومها از پلی یورتان، پلی اتیلن و … می باشد و برای اکثر فضاها فوم با ضخامت ۳ میلیمتر پیشنهاد می شود. در اجرای فومها نکات زیر را رعایت کنید.

 • فومها را بصورت لب به لب روی سطح کف پهن کنید و لبه ها را توسط نوار چسب به یکدیگر متصل کنید. (فومها را روی یکدیگر اورلپ نکنید)
 • تمام سطح کف را توسط فوم عایق پوشش دهید و دقت کنید که تا جایی که امکان دارد فومها صاف و یکدست پهن شوند.
 • فوم را تا ارتفاع ۲ سانتیمتر روی دیوار بالا بیاورید و به دیوار بچسبانید.
 • در صورتی که کفپوش لمینت را در زیر زمین نصب می کنید و یا قرار است این کفپوش را مستقیما روی کفسازی بتنی نصب کنید، حتما باید زیر فوم از یک لایه بخاربند برای محافظت از لمینتها در برابر رطوبت صعودی استفاده کنید.

اجرای لمینت

۴- نصب کفپوش لمینت

پس از تکمیل نصب فوم، نوبت به اجرای کفپوش لمینت می رسد. سطح فوم را از تمیز کنید و پارکت لمینت را مطابق روش زیر نصب نمایید:

کفپوش لمینت

 • قبل از شروع به نصب لمینت ،پارکتها را بررسی کنید و از سلامت تخته ها مطمئن شوید که ترک نداشته باشند.
 • عرض اتاق را اندازه بگیرید و مطمئن شوید که عرض اولین و آخرین ردیف تخته ها کمتر از ۹ سانتیمتر نخواهد شد. در این صورت از عرض ردیف اول لمینها باید کاسته شود. برای این کار باید لمینتها را توسط اره های مخصوص برش دهید.
 • نصب را از یک گوشه و از لبه یکی از دیوارها آغاز کنید و کار را تا انتها ادامه دهید.
 • از هر طرف حداقل ۱ سانتیمتر فضا بین کفپوش و دیوارها باید خالی بماند. برای اینکار از قطعات چوبی به عرض ۱ سانتیمتر استفاده کنید تا این فضا در همه جا ثابت و یکسان باشد.

نصب لمینت کف

 • برای نصب اولین ردیف باید ابتدا اولین تخته پارکت لمینت را با رعایت فاصله ۱ سانتیمتری از دیوار قرار دهید. پس از نصب قطعه اول تخته دوم و سوم و .. را نصب کرده و کار را تا انتهای ردیف ادامه دهید. برای اتصال تخته های پارکت به یکدیگر باید لبه های پارکت را با کاملا در یکدیگر چفت و بست نمایید.
مطالعه مقاله بیشتر
نصب کفپوش لمینت در 6 گام

نصب پارکت لمینت

نصب لمینت کف

 • دقت کنید که طول هیچکدام از پارکتهای لمینت نباید کمتر از ۳۰ سانتیمتر باشد.
 • پس از تکمیل نصب اولین ردیف باید ردیف دوم را نصب نمایید. دستور العمل نصب ردیف دوم تا آخرین ردیف یکسان و مشابه خواهد بود.

نصب لمینت کف

برای نصب ردیف دوم پارکتهای لمینت موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • اولین قطعه ردیف دوم را با رعایت فاصله از دیوار نصب کنید و دقت کنید که حتما لمینت به ردیف قبلی بخوبی چفت شود. حواستان باشد که کار باید به صورت آجر چین انجام شود و بندهای عرضی نباید در یک امتداد باشند.

نصب لمینت کف

 • طول این قطعه باید به اندازه ای باشد که حداقل فاصله میان بندهای عرضی ۳۰ سانتیمتر باشد.

نصب لمینت کف

 • پس از نصب قطعه اول کار را تا انتهای ردیف دوم انجام دهید. سپس تمام قطعات نصب شده در ردیف دوم را توسط ایزار مخصوص یا تخته و یک چکش به خوبی در ردیف اول چفت و بست کنید تا هیچ فاصله ای میان ردیفها وجود نداشته باشد.

نصب لمینت کف

نصب لمینت کف

 • همه این مراحل را تا انتها انجام دهید.

۶- جانمایی لوله ها و چارچوب در

در هنگام نصب لمینت کف ، در برخی نقاط مانند چارچوب درها و یا لوله های شوفاژ و … باید با استفاده از الگوی برش خاص همان نقطه و یا با استفاده از گردبرها و … کفپوش را به گونه ای برش داد که هم به آسانی نصب شود و هم زیبایی ظاهری آن از بین نرود. نحوه اجرای کفپوش لمینت در اطراف لوله های شوفاز به عنوان نمونه در پایین نمایش داده شده است.

اجرای لمینت کف

۵- اجرای ماستیک

در پایان نصب پارکت لمینت ،نباید به جز فاصله میان دیوار و کفپوشها هیچ فضای خالی دیگری وجود داشته باشد.

نصب لمینت کف

پس از کامل شدن نصب تمام قطعات چوبی که برای ایجاد فاصله بین تخته های لمینت و دیوارهای طرفین قرار داده بودید را جمع آوری کنید. پس از جمع کردن تمام قطعات فاصله بین دیوار و کفپوش لمینت را با ماستیک یا فتیله های مخصوص همین کار پرکنید. انجام این کار و پر کردن این فضای خالی بسیار مهم است و در غیر این صورت پس از مدتی لمینتهای نزدیک دیوار دچار جابجایی شده و بین انها درز ایجاد خواهد شد.

نصب لمینت کف

۷-نصب قرنیز و یراق

پس از تکمیل نصب پارکت لمینت و نیز تکمیل اجرای ماستیک، باید قرنیزها و یراق های مربوط به کفپوش را اجرا نمود. نوع قرنیز و طرح و رنگ و … به سلیقه شما یا معمارتان بستگی دارد. بصورت معمول جهت هماهنگی بیشتر با کفپوش لمینت از قرنیز های چوبی یا قرنیز های pvc استفاده می شود. روش نصب و اجرای هر کدام از این قرنیز ها نیز با توجه به جنس و طرح و … متفاوت است.

نصب لمینت کف

یراقهای مخصوص کفپوش لمینت عموما در محلهایی که بین دو فضای مختلف هستند (به عنوان مثال بین نشیمن و خواب)، یا در محلی که تغییر متریال اتفاق افتاده و یا در صورتی که مساحت فضایی که قرار است با کفپش لمینت فرش شود بسیار زیاد باشد نصب می شوند و هدف از نصب آنها کنترل حرکت های ناشی از انقباض و انبساط متریال های مختلف است. نصب این یراقها بسیار آسان است و تنها نکته مهم در نصب آنها رعایت فاصله خالی بین کفپوش و پایه یراقهاست.

نصب لمینت کف

برای درک بهتر مطالبی که در بالا گفته شد می توانید فیلم های زیر را تماشا کنید.

 

مطالب زیر را از دست ندهید

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت تنوع سلیقه در طراحی، در کنار افزایش توجه به طراحی داخلی فضاها و همچنین افزایش چشمگیر بازسازی ساختمانها، سبب شده که مصرف کنندگان دست [...]

نصب کفپوش لمینت در ۶ گام

نصب کفپوش لمینت در ۶ گام شیدارک در مقاله “نحوه نصب کفپوش پارکت لمینت” بصورت مفصل روش اجرا و نصب کفپوش لمینت را شرح داده و در این مطلب نگاهی [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

مشخصات فنی و استانداردهای کفپوش لمینت

مشخصات فنی و استانداردهای کفپوش لمینت کفپوش لمینت یا پارکت لمینت کفپوشی به نسبت جدید با ساختاری چند لایه است که استفاده از آن در حال افزایش است. افزایش استفاده [...]

بانک مقالات پارکت لمینت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,14 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟