کف کاذب برای اتاقهای دیتاسنتر Data Center (مرکز داده)

شیدارک کف کاذب کفپوش

اتاق دیتاسنتر (Data Center) همانگونه که از نامش پیداست اتاقی است که در آن حجم بالایی از داده ها ذخیره می شوند و در هنگام نیاز به دسترسی و توزیع اطلاعات، داده ها بایستی به شیوه مناسبی در شبکه ساختمان جریان داشته باشند که این نکته کلید اصلی موفقیت دیتاسنتر می باشد.

از آنجا که پیشرفت در حوزه تکنولوژی همواره صورت کمی گیرد و روزانه با ابزارهای جدید و مدرن آشنا می شویم، از اینرو برای موفقیت و کارایی بالای اتاقهای دیتاسنتر، نیاز به محصولاتی می باشد که دارای انعطاف پذیری بالایی باشند که بتوان به آسانی دیتاسنتر را گسترش داد و در آن تغییر و بهبود ایجاد کرد. از سویی در اتاق دیتاسنتر ضروری است که کانال کشی و سیستم تهویه هوای اتاق به نحو مناسبی اجرا و نصب شده باشند. با استفاده از کف کاذب حجم بالای کابل کشی در کف به صورت منظم و کدگذاری شده در داخل سینی ها قرار می گیرند و همواره امکان دسترسی و بازدید از آنها هم وجود دارد.

مزایای استفاده از کف کاذب در اتاقهای دیتاسنتر

– دسترسی آسان به نصبیات الکتریکی، آبرسانی، اطفاء حریق و سیستم تهویه را که در کف اتاق قرار دارند را فراهم می کند.

– مقاومت و باربری بسیار بالایی را برای بار سرورها، رکها و تجهیزات اتاق دارد.

– استفاده از کف کاذب مقاوم در برابر آتش، امنیت اتاق را به حداکثر می رساند.

– یکی از دلایل اصلی استفاده از کف کاذب در دیتاسنتر ایجاد چرخش هوا در اتاق می باشد که کف کاذب امکان تهویه هوا به شیوه مطلوبی را برای اتاق دیتاسنتر فراهم می کند. در شکل زیر چگونگی آن دیده می شود.

شیدارک کفپوش کف کاذب
ایجاد چرخش هوا و تهویه مناسب در اتاق سرور با اجرای کف کاذب

برای تهویه بهتر هوا در کف در برخی موارد نیاز به تعبیه دریچه های تهویه هوا در کف می باشد که سیستم کف کاذب به راحتی امکان جانمایی آن را با کمترین تغییرات و هزینه دارد.

مصالح مناسب برای کفپوش اتاق دیتاسنتر

برای اتاق های دیتاسنتر باید بدانید همانگونه که درگیر جزئیات و چیدمان کابلهای دستگاهها خواهید شد، اما نباید فراموش کنید که چگونگی ساخت اتاق بخش بزرگی را در سلامتی و نگهداری سرورها بازی می کند. در ادامه به مشخصات رویه های نهایی کفپوش هایی که در دیتاسنتر ها می توانند استفاده شوند اشاره می شود.

چرم

رویه چرمی پانلهای کفپوش می توانند با مصالح دارای ویژگی رسانای الکتریسیته ساکن باشند و یا آنرا پراکنده کنند که هردو ویژگی برای محافظت از تجهیزات شما بسیار مناسب هستند. با این حال باید به این نکته توجه کنیم که چرم به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و پرسنل اتاق دیتاسنتر باید از کفش های مخصوص دافع الکتریسیته ساکن استفاده کنند.

لاستیک

مشابه چرم، کفپوش لاستیکی هم یک راه حل خوب برای فرش اتاق دیتاسنتر می باشد که مشکلات الکتریسیته ساکن را نخواهیم داشت. لاستیک رسانا این مزیت را دارد که با کفش معمولی هم کارکرد خود را خواهد داشت. با این حال هزینه و قیمت تمام شده نصب این کفپوش بیشتر می باشد.

بتن

رویه و پانل بتنی از بین برنده عالی گرما و هیچ نگرانی هم برای الکتریسیته ساکن ندارد و برای هر اتاق سروری مناسب است، مخصوصا اگر شما در حال احداث یک کف جدید هستید. اما به نسبت گران است، کاملا بادوام و با طول عمر بالا بوده و به آسانی تمیز می شود. اما از سوی دیگر بتن مقداری گرد و خاک پراکنده می کند که باید مرتب از روی دستگاهها و تجهیزات پاک شود و یک لایه کفپوش آنتی استاتیک می تواند روی بتن اجرا شود که یک لاهی محافظ اضافی برای الکتریسیته ساکن ایجاد می کند.

مطالعه مقاله بیشتر
پدستال کف کاذب

موکت

فرش کردن کف دیتاسنتر با موکت یک انتخاب بسیار خطرناک برای اتاق های دیتاسنتر می باشد، زیرا موکت خودش به تنهایی قابلیت ایجاد الکتریسیته ساکن و گرمای اضافی برای فضا دارد. از سوی دیگر موکت خطر بیشتری برای سوختن در برابر آتش سوزی به نسبت کفپوشهای دیگر دارد. به بیان دیگر اگر هم اکنون اتاق دیتاسنتر و سرور شما با موکت فرش شده است و شما امکان برداشتن و حذف آن را ندارید، توصیه می شود که روی موکت را با یک لایه آنتی استاتیک پوشش دهید، حتی برای یک بازه کوتاه!

شیدارک کف کاذب کفپوش

کف کاذب کلسیم سولفات برای دیتاسنتر و اتاق سرور

به دلیل استفاده زیاد کف کاذب کلسیم سولفات برای دیتاسنترها، در اینجا برای آشنایی بیشتر شما علاقه مندان توضیحاتی ارائه می شود. همانگونه که در مقاله انواع کف کاذب و رویه های آن اشاره شد، کف کاذب کلسیم سولفات اشاره به هسته مرکزی پانل دارد و رویه آن می تواند متفاوت باشد و به دلیل خواص مطلوبی که این پانل ها دارند در دیتاسنترها کاربرد فراوانی دارند. کف کلسیم سولفات دارای چگالی بالا بوده و ظرفیت باربری زیادی دارد و در برابر آتش نیز مقاوم است. لایه رویه نهایی پانل کلسیم سولفات می تواند لمینیت آنتی استاتیک، PVC، HPL و … باشد. با توجه به ویژگی های گفته شده این پانل ها در اتاقهای سرور گزینه مناسبی هستند. شیدارک از شما دعوت می کند مقاله کف کاذب کلسیم سولفات را مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با کف کاذب، مشخصات فنی و کاربردها

آشنایی با کف کاذب، مشخصات فنی و کاربردها در این مقاله به آشنایی با کف کاذب، تاریخچه، کاربردها، مشخصات فنی و مزایای آن پرداخته شده است. جهت اطلاعات بیشتر در [...]

انتخاب کف کاذب – ۴ نکته مهم برای انتخاب و خرید

انتخاب کف کاذب – ۴ نکته مهم برای انتخاب و خرید تصمیم گیری و انتخاب درست کف کاذب و خرید آن همانند سایر کفپوش ها و محصولات ساختمانی، همواره دغدغه [...]

کف کاذب کلسیم سولفات، مشخصات فنی و کاربردها

کف کاذب کلسیم سولفات، مشخصات فنی و کاربردها کف کاذب کلسیم سولفات به دلیل خواص و ویژگی هایی که دارد بعنوان یکی از پرکاربردترین کف ها در اجرای فضاهای مختلف [...]

نگهداری کف کاذب ، تعمیر و سرویس دوره ای

نگهداری کف کاذب ، تعمیر و سرویس دوره ای اجرا و نصب با دقت کف کاذب نکته ای مهم در زیبایی و کارکرد آن به شمار می رود. اما نباید [...]

بانک مقالات کف کاذب
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟