نوار محافظ لبه پانل کف کاذب، جنس PVC یا ABS ؟

همانگونه که در مقاله انواع کف کاذب و تنوع پانل ها آمده است نوار محیطی لبه پانل کف کاذب یکی از اجزای تشکیل دهنده پانل می باشد. شیدارک در این مقاله شما را با مواد اصلی لبه سازی پانل ها آشنا می کند. در دنیای پلاستیک ها، محصولات مختلفی تولید می شوند و در دسترس هستند. در صنعت لبه سازی، خوشبختانه تنها از دو ماده PVC و ABS برای ساخت نوار استفاده می شود (در برخی موارد مواد PP هم برای نوارهای لبه سازی استفاده می شوند. اما بازهم مواد اصلی PVC و ABS هستند).

سوالات زیادی در این خصوص وجود دارد که تفاوت دو محصول اشاره شده چیست. و مشتریان زیادی سوال می پرسند که برای پانل کف کاذب، چرا لبه های با نوار PVC از ABS بهتر است و یا برعکس؟ شیدارک در این مقاله هرکدام از آنها را به صورت خلاصه تعریف کرده و مزایا و معایب هرکدام را توضیح می دهد.

آشنایی با PVC و ABS

ماده PVC یا همان پلی وینیل کلراید (Polyvinyl Chloride) بعد از پلیمرهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن، سومین پلاستیک پلیمری است که در دنیا تولید می شود و کاربردهای بسیار وسیعی در صنایع مختلف دارد.

ماده ABS از نوعی ماده پلاستیکی به نام آکریلونیتریل بوتادین اسایرن (Acrylonitrile Butadiene Styrene) ساخته می شود. ماده ABC بسیاری از خواص PVC را دارد با این حال ABS نسبت به PVC ترکیب سبکتر و دانسیته کمتری دارد.

شیدارک کف کاذب کفپوش
لبه پانل کف کاذب با پلاستیک ABS

مقاومت در برابر آتش

ماده PVC در برابر آتش مقاوم است. با این حال در برابر آتش سوزی و حریق، گازی که در فضا منتشر می شود ریسک و احتمال خطر برای انسان وجود دارد و برای سلامتی زیان آور است. ماده ABS در برابر آتش مقاوم تر ایت. اگر هم دچار آتش گرفتگی شود خطرات بسیار کمتری را برای انسان بهمراه دارد.

محیط زیست

ماده PVC قابل بازیافت است. با این حال سوزاندن PVC، گاز زیان آور را در محیط منتشر می کند. همچنین PVC زمان بیشتری برای تجزیه شدن نیاز دارد. ماده ABS بعنوان ماده سبز مورد توجه می باشد زیرا قابل بازیافت است. با این حال فرایند بازیافت آن هم با سوزاندن می باشد. در حالیکه گاز مضر تولید نمی کند. همچنین ABS به زمان کمتری برای تجزیه شدن و جذب توسط زمین نیاز دارد.

دوام و پایایی

ماده PVC در برابر نور UV و حلالها مقاوم تر است. و به نوعی مقاوم ترین شکل آن به شما می رود. ماده ABS در برابر یک حلال قوی آسیب پذیر است و در برابر نور هم مقاومت کمتری دارد. با این حال می توان از رنگدانه ها (پیگمنت) برای تقویت این ویژگی آن استفاده کرد.

قیمت و هزینه

ماده PVC از ABS و همچنین دیگر مواد پلاستیکی به نسبت ارزانتر است. ماده ABS گرانترین راه حل برای محافظت لبه های پانل های کف کاذب در صنعت پلاستیک ها می باشد.

مطالعه مقاله بیشتر
انتخاب کف کاذب – 4 نکته مهم برای انتخاب و خرید
شیدارک کفپوش کف کاذب
کف کاذب با لبه PVC

فرایند ساخت

ماده PVC یک محصول خوب برای تمام کاربردهای نوارهای لبه سازی می باشد. با این حال به دلیل ترکیب قوی و پایدار اجزای آن، فرایند ساخت آن اندکی از ABS سخت تر است. ماده ABS فرایند تولید راحتی دارد. طول عمر آن در برابر ضربه بالا است و تنها باید حواستان باشد که برای تمیز کردن سطح آن انتخاب حلال مهم است که لطمه ای به نوار وارد نکند.

دسترسی مواد

هر دو ماده برای لبه سازی در دسترس هستند. با این حال PVC ظرفیت بالاتر و در دسترس تر می باشد.

ثبات رنگ

تکنولوژی یکسانی معمولا برای تولید ABS و PVC وجود دارد. برای ماده ABS بالاترین کیفیت رنگدانه ها باید استفاده شود تا از تغییر رنگ نوارهای لبه جلوگیری شود.

ابعاد

در PVC، ضخامت ها بین ۰٫۳  تا ۲٫۸ میلیمتر وجود دارند. و عرض نوار هم در گستره وسیعی از ۱۴ تا ۶۱۰ میلیمتر وجود دارد. برای نوار ABS، ضخامت ها بین ۰٫۳ تا ۲ میلیمتر موجود است. عرض نوارهای مذکور هم بین ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر ساخته می شود.

بعنوان نتیجه گیری، می توان گفت از هردو محصول برای تولید نوارهای لبه و محافظ استفاده می شود و صنعت ساخت آن به کشور تولید کننده نیز وابسته است. بعنوان مثال در آلمان ماده ABS بسیار مقبول و در اولویت است، در حالیکه در هند حتی شاید با آن آشنا نباشند. و از سوی دیگر دیده می شود که در امریکا هردو محصول به خوبی تولید شده و فروش دارند.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی با کف کاذب، مشخصات فنی و کاربردها

آشنایی با کف کاذب، مشخصات فنی و کاربردها در این مقاله به آشنایی با کف کاذب، تاریخچه، کاربردها، مشخصات فنی و مزایای آن پرداخته شده است. جهت اطلاعات بیشتر در [...]

انتخاب کف کاذب – ۴ نکته مهم برای انتخاب و خرید

انتخاب کف کاذب – ۴ نکته مهم برای انتخاب و خرید تصمیم گیری و انتخاب درست کف کاذب و خرید آن همانند سایر کفپوش ها و محصولات ساختمانی، همواره دغدغه [...]

کف کاذب برای اتاقهای دیتاسنتر Data Center (مرکز داده)

کف کاذب برای اتاقهای دیتاسنتر Data Center (مرکز داده) اتاق دیتاسنتر (Data Center) همانگونه که از نامش پیداست اتاقی است که در آن حجم بالایی از داده ها ذخیره می شوند [...]

نگهداری کف کاذب ، تعمیر و سرویس دوره ای

نگهداری کف کاذب ، تعمیر و سرویس دوره ای اجرا و نصب با دقت کف کاذب نکته ای مهم در زیبایی و کارکرد آن به شمار می رود. اما نباید [...]

بانک مقالات کف کاذب
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟