ویلای 1090

ویلای ۱۰۹۰

 

ویلای شماره ده نود در زمینی مستطیل شكل و بدون شیب به مساحت ١٢٠٠ متر مربع در منطقه كردان در همسایگی غربی تهران قرار گرفته است.
ساختمان ویلا دید خود را به سمت همسایه های مجاور با استفاده از لوور های چوبی محدود كرده است و توجه خود را به سمت جنوب معطوف داشته است و توانسته است با سطح وسیع نورگیر به سمت جنوب، علاوه بر آنكه نور طبیعی سرشاری را به فضاهای داخلی هدایت كند، امكان دید به محوطه و فضای استخر را از طبقات و فضاهای مختلف داخلی تامین نماید.
ساختمان ویلا از سه طبقه اصلی تشكیل شده است. طبقه زیرین كه به كفی معلق روی یك سطح پوشیده از سبزینگی شبیه است. و طبقات میانی و فوقانی كه از چهار قاب عكس سازه ای، كه به پوسته بتنی ساختمان متصل هستند، آویخته شده اند.

یكی از فضاهای ویژه كه در داخل ویلا ایجاد شده است، طبقه زیرین می باشد كه امتداد بدون واسطه ای از استخر و محوطه اطراف آن می باشد و به این شكلی طراحی شده است كه كاربرد یك تراس مسقف در كنار استخر را داشته باشد.
طبقه میانی از فضای نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه تشكیل شده است و از طریق فضاهای خالی متعددی كه در كف طبقه ایجاد شده اند، تجربه و چشم انداز متفاوتی را از محوطه استخر ارایه می نماید.
وقتی از پله ها به سمت طبقه فوقانی، كه فضاهای نشیمن خصوصی و اتاق خواب ها را شامل می شود میروی، فضاهای خالی در بین كف های معلق طبقات، در حالی كه اجازه می دهند نور طبیعی به فضاهای داخلی ویلا راه پیدا كند، ارتباطی بصری و فیزیكی بین طبقات مختلف ویلا ایجاد می كند.
مصالحی كه در داخل ویلا استفاده شده اند امتداد بدون واسطه آن چیزی است كه فضاهای بیرونی و محوطه ویلا را شكل داده است. به منظور ایجاد هماهنگی و پیوستگی بین درون و بیرون ساختمان ویلا، بتن اكسپوز، چوب و فضای سبز، عناصری هستند كه هم فضاهای داخلی و هم فضاهای خارجی ویلا را شكل داده اند.

 

موقعیت: اتوبان کرج به سمت قزوین ،پل کردان ، شهرک طاووسیه
معمار: مهندسین مشاور پادیر ، سعيد مير محمد صادقي و لادن زارعی
مصالح: بتن
تاریخ ساخت: ۱۳۹۵
مدیر پروژه و مجری بتن اکسپوز: عباس ذوالقدر
همکاران: نسیم میثاقی،بنفشه زارعی، نسترن روحی پور،سمیر بهمنش، فرهنگ محمدی، عارف صمدی،سیاوش جلیلی، ابراهیم مهاجر،سارا حسین خانی
طراح و مشاور سازه: نسیم میثاقی،عباس ذوالقدر
عکس: علی دقیق