بیمارستان پارس رشت

بیمارستان پارس رشت

 

بیمارستان پارس رشت بیمارستانی ۱۶۰ تخت خوابی است که توسط معماران موج نو (New Wave Architecture) طراحی شده است. این بیمارستان با مساحت ۳۰ هزار متر مربع در مجاورت یکی از پر رفت و آمد ترین جاده های شهر رشت قرار گرفته است و به همین دلیل حل معضل آلودگی های صوتی به عنوان یکی از مسائل چالش بر انگیز طراحی مجموعه مطرح بوده است. معماران برای حل این مشکل، ساختمان بیمارستان را تا حد امکان از جاده ذکر شده دور کرده اند.

در طبقه همکف بیمارستان، بخشهایی مانند بخش معاینه،بخش اورژانس و کلینیک بیماران سرپایی از طریق فضایی گسترده ایجاد شده اند. یک آتریوم مرکزی ارتباط عمودی بخشهای مختلف را امکان پذیر کرده و نقش اصلی در یکپارچه شدن بخشهای مختلف سایت را به عهده دارد. این آتریوم مرکزی همچنین سلسله مراتب بین بخشهای عمومی و خصوصی را شکل داده و فضاهای درونی و بیرون ساختمان را یکپارچه می کند.

حجم کلی و نمای ساختمان حس دعوت کنندگی،جلب حس اعتماد را دارد، روزها وشب ها این ساختمان حس زندگی را منتقل میکند ، در روز فضاهای روشن با کنترل نفوذ نور طبیعی به داخل و رنگ های عالی در دیوارها و کف میزان استرس را در کاربران کاهش می دهد و در شب آتریوم روشن در قلب ساختمان همچون ستاره ای درخشان به نظر میاید که مسیر سلامتی را نشان می دهد و حس امید به زندگی را برای بیماران ، کاربران ایجاد میکند.

بیمارستان پارس – رشت

 

نام پروژه: بیمارستان پارس رشت
آدرس: رشت، استان گیلان
شرکت مشاوره: شرکت مشاوره موج نو
معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری
همکاران پروژه: آذین باباخانلو ، مریم ایوبی ،آیناز رستگار ،سارا میلانی نیا ،سهیلا زاهدی،زهرا همدانی، سارا فراهانی ، مریم امان پور ، شیرین ضیایی، شیدا قطبی ، مریم معارف دوست ، ندا روغنی ، ندا دهقانی ، محمد کشاورزی، تینا یاوریان، سحر عربگری، مونا رمزی، هلاله علایی
تاریخ:  ۱۳۸۶-۱۳۹۵
نوع پروژه: درمانی
مساحت سایت پروژه: ۱۷۴۰۰ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۳۰٫۰۰۰ مترمربع
تعداد تخت: ۱۶۰ تخت
پیمانکار پروژه: شرکت پیمانکاری لاتوم
عكاس: پرهام تقی اف
کارفرما: شرکت طب زیست بنیان
جوایز: تقدیر شده در گروه عمومی، جایزه معمار سال ۱۳۹۵
برنده جایزه جامعه معماران آمریکا
فینالیست فستیوال جهانی معماری ۲۰۱۷

بیمارستان پارس رشت