بیمارستان پارس رشت

بیمارستان پارس رشت

 

بیمارستان پارس رشت بیمارستانی 160 تخت خوابی است که توسط معماران موج نو (New Wave Architecture) طراحی شده است. این بیمارستان با مساحت 30 هزار متر مربع در مجاورت یکی از پر رفت و آمد ترین جاده های شهر رشت قرار گرفته است و به همین دلیل حل معضل آلودگی های صوتی به عنوان یکی از مسائل چالش بر انگیز طراحی مجموعه مطرح بوده است. معماران برای حل این مشکل، ساختمان بیمارستان را تا حد امکان از جاده ذکر شده دور کرده اند.

در طبقه همکف بیمارستان، بخشهایی مانند بخش معاینه،بخش اورژانس و کلینیک بیماران سرپایی از طریق فضایی گسترده ایجاد شده اند. یک آتریوم مرکزی ارتباط عمودی بخشهای مختلف را امکان پذیر کرده و نقش اصلی در یکپارچه شدن بخشهای مختلف سایت را به عهده دارد. این آتریوم مرکزی همچنین سلسله مراتب بین بخشهای عمومی و خصوصی را شکل داده و فضاهای درونی و بیرون ساختمان را یکپارچه می کند.

حجم کلی و نمای ساختمان حس دعوت کنندگی،جلب حس اعتماد را دارد، روزها وشب ها این ساختمان حس زندگی را منتقل میکند ، در روز فضاهای روشن با کنترل نفوذ نور طبیعی به داخل و رنگ های عالی در دیوارها و کف میزان استرس را در کاربران کاهش می دهد و در شب آتریوم روشن در قلب ساختمان همچون ستاره ای درخشان به نظر میاید که مسیر سلامتی را نشان می دهد و حس امید به زندگی را برای بیماران ، کاربران ایجاد میکند.

بیمارستان پارس – رشت

 

نام پروژه: بیمارستان پارس رشت
آدرس: رشت، استان گیلان
شرکت مشاوره: شرکت مشاوره موج نو
معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری
همکاران پروژه: آذین باباخانلو ، مریم ایوبی ،آیناز رستگار ،سارا میلانی نیا ،سهیلا زاهدی،زهرا همدانی، سارا فراهانی ، مریم امان پور ، شیرین ضیایی، شیدا قطبی ، مریم معارف دوست ، ندا روغنی ، ندا دهقانی ، محمد کشاورزی، تینا یاوریان، سحر عربگری، مونا رمزی، هلاله علایی
تاریخ:  1386-1395
نوع پروژه: درمانی
مساحت سایت پروژه: 17400 مترمربع
مساحت ساخته شده: 30.000 مترمربع
تعداد تخت: 160 تخت
پیمانکار پروژه: شرکت پیمانکاری لاتوم
عكاس: پرهام تقی اف
کارفرما: شرکت طب زیست بنیان
جوایز: تقدیر شده در گروه عمومی، جایزه معمار سال 1395
برنده جایزه جامعه معماران آمریکا
فینالیست فستیوال جهانی معماری 2017

بیمارستان پارس رشت