ساختمان اداری شرکت گلنان

ساختمان اداری شرکت گلنان

پوراتوس (Puratos) یک گروه بین المللی با تعداد زیادی محصولات نوآور و جدید در زمینه تخصصی نانوایی، قنادی و شکلات سازی است. این شرکت در بیش از ۱۰۰ کشور دارای دفتر و کارخانه تولیدی است که شرکت گلنان پوراتوس یکی از شرکت های این گروه است. در ابتدای سال جاری شرکت گلنان پوراتوس تصمیم به راه اندازی ساختمان مرکزی اداری و آموزشی ( ساختمان اداری شرکت گلنان ) خود داشت. پروژه در زمانی به مشاور پیشنهاد شد که اسکلت و بخشی از نما بر اساس طرح قبلی اجرا شده بود.

ساختمان اداری شرکت گلنان ، ساختمانی مکعبی شکل و درونگراست که حجمی ساده از بیرون و درونی پیچیده دارد. بر خلاف حجم کلی ساختمان که حجمی ساده و خالص است، فضای داخلی بنا هندسه ای پویا و ارگانیک دارد. این هندسه پویا ، کاربری های متنوع و مختلف مجموعه را که شامل بخش های مختلف اداری، Demo Center، فضاهای آموزشی،سالن های چند منظوره، انبارهای محصولات ، پارکینگ، سالن غذاخوری و فضاهای اوقات فراغت کارکنان به خوبی پاسخ داده است. کاربری هایی که در کنار یکدیگر قرار گرفته و با یکدیگر همپوشانی دارند.

در ساختمان گلنان دیوارهای داخلی اغلب شفاف اند، این شفافیت علاوه بر امکان عبور نور طبیعی به فضاهای داخلی،سبب شفافیت در فضاها و امکان دید فضاهای مختلف به یکدیگر شده است.عناصر معماری شامل سقف، کف، دیوارها و غیره در جهت پویایی سیرکولاسیون داخلی بوده و حالت غیر رسمی دارند تا به آزاد بودن فضا تاکید کنند. در بخش ورودی پروژه، به دلیل وجود پست برق و فضاهای مورد نیاز نظیر نگهبانی، سرویس بهداشتی و ورودی های پارکینگ و بارگیری و پیاده  سعی بر آن شد صفحه ای یکپارچه ایجاد گردد که کلیه ی عملکرد ها را تحت پوشش خود قرار دهد.این صفحه با توجه به استاندارد هر فضا از زمین فاصله گرفته و به گونه ای در طول مسیر تا می خورد . بدین ترتیب فضای داخل با بیرون نیز در تعامل هستند.

یکی از نکته های جالب در طراحی و ساخت ساختمان گلنان استفاده از تخته چوبهای ضایعاتی مربوط به جعبه هاست که در طراحی داخلی و مبلمان داخلی ساختمان از آنها استفاده شده است.

 ساختمان اداری شرکت گلنان

شرکت مشاور:  دفتر معماری ایوان
معمار:  امیر افغان
تیم طراحی:  ایلا کبگانی، عطیه کشاورز
تاریخ: ۱۳۹۴ – ۱۳۹۵
مساحت زمین: ۱۹۲۵ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۳۷۵۰ مترمربع
مشاور سازه:  بهرام صادقی
تاسيسات مکانیکی:  بهروز نوری
تاسیسات الکتریکی:  بابک نیکنام
مدیر اجرایی:  امین سلمان زاده
تیم اجرایی:  امیر مرتضوی، علیرضا شکوهی
طراح سه بعدی:‌  عطیه کشاورز
گرافیست و ماکت:  ایلا کبگانی
عکاس استودیو دید
مصالح بتن اکسپوز، چوب