مقایسه ترموود و چوب پلاست ( پلاستوود )

به عنوان طراح، معمار و یا کسی که قرار است کفپوش برای تراس ، روف گاردن و هر فضای دیگری انتخاب کنید، احتمالا با این سوال روبرو شده اید که از میان کفپوش های ترموود یا کفپوش های چوب پلاست (پلاستوود) کدام را انتخاب کنید.شیدارک در این مطلب ، به مقایسه ترموود و چوب پلاست پرداخته و سعی کرده است، با بیان نکاتی مختصر شما را در این انتخاب یاری کند.قبل از بررسی مشخصات و ویژگی های این دو نوع کفپوش، لازم است آشنایی مختصر با آنها داشته باشید. برای آشنایی اولیه با این کفپوشها، می توانید مقالات “ترموود چیست” و “پلاستوود یا کامپوزیت چوب پلاست” را مطالعه نمایید.

مقایسه کفپوش چوب پلاست و ترموود

کفپوش ترموود

ترموود کفپوشی بسیار زیباست که سابقه ای بسیار طولانی به عنوان کفپوش دارد. زیبایی چوب عامل علاقه مندی بسیاری از طراحان به این متریال است. اما چوب به عنوان یک محصول طبیعی، همیشه با خطر پوسیدگی مواجه است . البته امروزه با استفاده از فرآیندهای کاملا کنترل شده، چوب را فراوری کرده و خطرات ناشی از پوسیدگی و حمله قارچها و موریانه و … را به عنوان یکی از مهمترین نقاط ضعف چوب برطرف می نمایند. فرآوری چوب به دو روش بسیار مرسوم و عمده صورت می گیرد که یکی از آنها ترمو نمودن چوب و تبدیل چوب به ترموود است و دیگری نیز اشباع کردن چوبهاست.

از طرفی، چوبها با توجه به نوع درخت و گونه گیاهی به دو دسته بسیار مهم تقسیم می شوند. چوب نرم و چوب سخت. از میان این دو دسته، چوبهای سخت گزینه ای بهتر و مورد اطمینان جهت استفاده در کفپوشها هستند.از میان چوبهای سخت می توان به چوب بلوط به عنوان یکی از بهترین چوبها برای استفاده در کفپوشها اشاره نمود.

برای مطالعه بیشتر در مورد کاربردهای ترموود می توانید مقالات “کاربردهای ترموود” و “استانداردهای ترموود” را مطالعه نمایید.

مقایسه کفپوش چوب پلاست و ترموود

کفپوش چوب پلاست ( پلاستوود )

چوب پلاست بر خلاف چوب طبیعی محصولی مصنوعی است که از ترکیب چوب و پلیمرهای های پلاستیکی، مواد افزودنی مانند رنگدانه، تثبیت کننده و … ساخته شده است. به همین دلیل چوب پلاست ( پلاستوود ) را محصولی کاملا کامپوزیتی به شمار می آورند. کفپوشهای چوب پلاست در اکثر مواقع با ظاهری کاملا چوبی تولید می شوند، ولی این امکان وجود دارد که این پروفیلها را بصورت رنگی و با طرحهای مختلف نیز تولید نمود. بصورت کلی می توان کفپوش چوب پلاست را ترکیبی از زیبایی چوب و دوام پلیمرهای مصنوعی دانست.

 برای مطالعه بیشتر در مورد کفپوش های چوب پلاست می توانید مقالات “استانداردهای چوب پلاست” و “چوب پلاست، موارد مصرف و کاربردها” را مطالعه نمایید.

مقایسه کفپوش چوب پلاست و ترموود

 اما سوال اساسی این است که کدام کفپوش بهتر است؟ برای پاسخ به این پرسش و مقایسه ترموود و چوب پلاست ، ۷ پارامتر مهم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

۱- پایداری ابعادی (عدم تغییر اندازه)

اولین نکته در مقایسه ترموود و چوب پلاست ،بررسی پایداری و ثبات ابعادی آنهاست. ترموود و چوب پلاست، به عنوان یک کفپوش، در صورتی که نکات اجرایی را رعایت نمایید و به ریزه کاریها دقت کنید، هر دو ثبات و پایداری ابعادی مناسبی را به شما ارائه خواهند نمود .

برای مطالعه در مورد روشهای اجرای کفپوش چوب پلاست می توانید مقالات “روش اجرای کفپوش چوب پلاست” را مطالعه نمایید.

۲-  شرایط نگهداری و مراقبت

نکته مهم دیگر در مقایسه ترموود و چوب پلاست ،بررسی شرایط نگهداری و مراقبت از آنها به عنوان کفپوشهایی که در فضاهای باز نصب می شوند،می باشد. چوب پلاست به عنوان یک کفپوش نصب شده در فضای باز و محیط بیرون، نگهداری بسیار آسان و بی دردسری را به شما عرضه می کند. این کفپوش نیازی به روغن های دوره ای ، واکس یا پولیش ندارد و برای تمیز کردن آن نیز شما به راحتی می توانید با یک جارو و یا شستشوی ساده با آب ، کفپوش را تمیز کنید.
اما کفپوشهای ترموود نیاز به مراقبت و توجه بیشتری در دوره بهره برداری دارند. کفپوشهای ترموود را، در دوره های زمانی مشخص که توسط تامین کننده با توجه به نوع چوب تعیین شده است، حتما باید با روغنهای مخصوص، واکسها و یا پولیشهای توصیه شده پوشش داد و از آنها مراقبت نمود. علاوه بر اینها، باید هر از گاهی برای اطلاع از شرایط چوبها و خطرات ناشی از پوسیدگی یا حمله موریانه ها و … آنها را مورد بررسی قرار داد. یادتان نرود چوب محصولی طبیعی است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

۳- مقاومت نسبت به آب و هوا و اشعه UV

مقاومت نسبت به شرایط جوی و اشعه UV یکی از مهمترین پارامترهای تاثیر گذار در انتخاب کفپوش مناسب برای فضاهای باز و همچنین مقایسه ترموود و چوب پلاست می باشد. کفپوشهای چوبی در این مورد، ویزگی ها و رفتار  به نسبت بهتری را ارائه می کنند، مخصوصا اگر چوبها فرآوری شده باشند (ترموود یا چوب اشباع) و یا بخوبی توسط رنگها و روغنها پوشش داده شده باشند. در صورت نگهداری دقیق، نگران تغییر رنگ کفپوشهای چوبی نباشید.

مطالعه مقاله بیشتر
ویژگی های ترموود

محافظت از ترموود

کفپوشهای چوب پلاست نیز در شرایط محیطی گوناگون دوام و پایداری بسیاری خوبی از خود نشان می دهند، اما در مورد آنها یک نکته بسیار مهم وجود دارد،و آن هم احتمال تغییر رنگ کفپوشهای چوب پلاست مخصوصا در همان اوایل استفاده است. کفپوشهای چوب پلاست در اکثر مواقع  در همان اوایل استفاده، با یک افت در رنگ ظاهری و یا رنگ پریدگی بسیار مختصر (از بین رفتن براقیت اولیه محصول) مواجه می شوند. البته اگر در فرایند تولید کفپوش چوب پلاست، موارد فنی و استانداردهای مربوطه رعایت شده باشد،این مشکل نیز هرگز اتفاق نخواهد افتاد و یا این تغییر رنگ کاملا کنترل شده خواهد بود.

محافظت از پلاستوود

۴- مقاومت در برابر لغزش

از نظر مقاومت نسبت به لغزندگی ،هم کفپوشهای چوبی و هم کفپوشهای چوب پلاست گزینه های فراوانی را با توجه به نیاز شما ارائه خواهند نمود. در صورت انتخاب صحیح از میان محصولات متنوع این کفپوشها،نباید نگرانی خاصی در خصوص این مشکل داشته باشید.

۵- زیبایی ظاهری

گرچه اظهار نظر در این مورد،شاید امری سلیقه ای به نظر برسد ولی نکته مهمی که در این مورد وجود دارد، رقابت میان ظاهر یک محصول طبیعی و محصولی مصنوعی است که تلاش می شود به حالت طبیعی شبیه گردد. شاید به جرات بتوان کفپوشهای چوبی را،برنده بدون رقیب در مسابقه زیبایی و مقایسه ترموود و چوب پلاست به حساب آورد.

۶- محیط زیست

محیط زیست و حفظ آن امروزه دغدغه مشترکی برای همه کشورهاست. تلاش های زیادی شده است تا تخریب منابع زیستی و مخصوصا جنگلها توسط انسان به کمترین حد ممکن برسد. یکی از مهمترین این تلاشها نیز،تولید محصولات قابل بازیافت مانند چوب پلاست است. کفپوشهای چوب پلاست با استفاده از خورده چوبهای بازیافتی تولید می شوند و از طرفی خود نیز محصولی کاملا قابل بازیافت هستند که این می تواند نکته ای بسیار مثبت باشد.

۷- مقایسه ترموود و چوب پلاست از نظر هزینه

هزینه عاملی بسیار مهم در انتخاب یک کفپوش مناسب است. در مقایسه ترموود و چوب پلاست از نظر هزینه ،اینگونه به نظر می رسد که کفپوش های چوب پلاست از کفپوش های ترموود بسیار ارزانتر هستند، ولی در مقایسه با کفپوشهای چوب طبیعی، با توجه به نوع چوب ، وارداتی بودن و یا ایرانی بودن آن و همچنین شرایط فنی چوب (تراکم، ابعاد، میزان گره و …) تفاوت قیمتها می تواند بسیار متغییر باشد، و گاهی چوب پلاست قیمتی گرانتر و یا برابر با کفپوشهای چوبی داشته باشد.

نکته آخر در مقایسه ترموود و چوب پلاست

برای انتخاب نهایی یک کفپوش به عنوان کفپوش محوطه، می توانید از هر ۲ گزینه (کفپوش چوب پلاست و کفپوش چوبی فرآوری شده مانند ترموود) استفاده کنید. برای پروژه های کوچک در صورتی که از نظر هزینه و بودجه ، پیش بینی های لازم را انجام داده باشید کفپوشهای ترموود گزینه ای بسیار خوب خواهند بود، که در بسیاری از ویلاها و ساختمانهای مسکونی در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته و عملکردی مطلوب را ارائه نموده اند.

کفپوش ترموود استفاده شده در فضای باز

کفپوش ترموود استفاده شده در فضای باز

 اما برای پروژه های بزرگ و یا بسیار بزرگ، کفپوشهای چوب پلاست گزینه ای بسیار مطلوب هستند. با توجه به تولید این کفپوشها در داخل ایران، کفپوش چوب پلاست از نظر هزینه، بسیار ارزانتر بوده و همچنین شما را از دردسرهای مربوط به مراقبت، نگهداری و بازدیدهای دوره ای بی نیاز می کند. به عنوان مثال، می توان از کفپوش چوب پلاست استفاده شده در پروژه پل طبیعت تهران به عنوان نمونه ای از انتخاب خوب این کفپوش یاد نمود.

کفپوش پلاستوود پل طبیعت

کفپوش چوب پلاست پل طبیعت

کفپوش چوب پلاست استفاده شده در فضای باز

کفپوش چوب پلاست استفاده شده در فضای باز

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
مقایسه ترموود و چوب پلاست
مقایسه ترموود و چوب پلاست

پاسخی بگذارید

error: